|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Детето е човек во облека на дете!

Редакција Рингераја, 7.10.2014
„Децa има разни, но секое дете е личност, разликите не се казна, во разликите е нашата сличност.“

image
/11


 

Често се поставува прашањето, зошто всушност е потребен закон за детски права како дополнување на законот за човековите права,  раководејќи се од фактот дека во Општата Декларација за  човековите права од 1948година јасно се нагласени правата на мајката и детето и посебната помош и поддршка за нив. Пример член 25 точка 2 гласи: "Сите деца уживаат иста социјална заштита". И воопшто: Децата се луѓе затоа човековите права се однесуваат и за децата.

За жал, искуството покажува дека токму децата се ставаат во зависност и немоќ при тешки ситуации и судбини. Тие немаат никакво лоби. Некои примери од сеуште катастрофалната состојба во која се наоѓаат децата се доволни:Над 2 милиони деца загинале во последните 10 години за време на војни.
 

10 милиони деца се со тешки психички последици како резултат на војната.
 

30 милиони деца живеат во области во кои се водат војни.
 

Во 26 земји во светот деца под 15 години стануваат војници.Ако понатаму се потсетиме дека безброј деца се погодени од глад, недостаток на медицинска услуга, сексуална експлоатација, детски труд и многу други работи, станува јасно дека е потребно да се посвети поголемо внимание на посебните потреби на децата и младите.

 

БОРЕТЕ СЕ ЗА ДЕТСКИТЕ ПРАВА!


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Великодушност
Великодушните луѓе ќе ја запомнат добрината која сте ја направиле за нив, а ќе ја заборават онаа која тие ја направиле з...
4
Што е булинг?
Булингот е секоја форма на непосакувано и агресивно однесување во училиштата, кое не застанува таму, туку продолжува да ...
4
Направи сам: Украси од солено тесто
Предлог за направи сам украси за Велигден - дрвце со украси во фирма на јајца, направени од солено тесто
4
Избираме најубава творба: Изабела Ѓурчиновски
Уметничка творба на тема Правата на детето по повод одбележувањето на Детската недела ни испрати мајката на Изабела Ѓурч...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?