|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Нова епизода на „Кој кого расте“

ОХО, 23.5.2013
Недела на 26.05.2013 во 10.20 часот повторно на Телма телевизија, следете ја новата епизода на тема: Деца и миленичиња

image
/31


 

Почитувани,

Телевизиска емисија наменета за родители „Кој кого расте“ чиј водител е Зорица Црношија, во недела на 26.05.2013 во 10.20 часот повторно ве поканува на Телма телевизија, да ја следите новата епизода на тема: Деца и миленичиња

Во неа отворено ќе да разговараат:

  1. Др. Димитар Каркински, М-р. Спец. од Клиниката за Пулмологија и Алергологија
  2. Наташа Арсова Јаневски, поранешно ТВ лице,
  3. Јовица Угриновски, професор, неврохирург и долгогодишен љубител и познавач на животни ќе биде наш гостин во студио и
  4. Славица Пенева, редовен соработник на „Кој кого расте“ ќе ни посочи одредени аспекти од бенефитот на живот со миленичиња.

 

„ Домашните миленичиња на децата им помагаат и да изградат поголема самодоверба и поголема самопочит. Спротивно на некои убедувања, можат да им помогнат на нашите деца полесно да ги извршуваат своите домашни и училишни обврски. Некои велат и дека миленичињата позитивно влијаат на здравјето на луѓето, го снижуваат крвниот притисок, превенираат болести и лечат депресија.

Но, со домашните миленичиња одат и многу одговорности и обврски кои во праксата најчесто ги превземаат и онака презафатените родители. Малите деца, под 10 годишна возраст не можат сами да се грижат за домашните миленичиња, бидејќи не можат целосно да се грижат ниту за себе.  Но, животните може да ги одвојат децата од телевизорот и од комјутерот и да ги извлечат надвор од дома каде што ќе запознаат нови сфери на интерес и нови хоризонти за учење.

Со животните децата ќе се соочат и со животниот циклус, како раѓање, болест или смрт и ќе научат како да се носат со таквите ситуации.

“- вели Зорица Црношија, водител на емисијата. 

 

ОХО како продуцент на „Кој кого расте“ има за цел да ги одгатне дилемите со кои се соочуваат родителите при носењето на секојдневните одлуки- кој е најдобриот начин да се одгледаат децата.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Имате немирно дете? Вие сте среќен родител!
Со вакви деца не е лесно, но треба да ве теши фактот дека ќе израснат во успешни и способни луѓе
4
Што не знаев за мајчинството?
Никогаш не знаев каков благослов е тоа да се биде мајка. Не ни претпоставував
4
И вам ви недостасува бременоста? Зошто е т...
Да се биде бремена беше ужасно. Претпочитам да седам надвор на дожд девет месеци отколку да поминувам низ бурата бремено...
4
Заради што едно момче стануваше од кревет?
Многу е тешко да натерате мало дете да оди во кревет, а листата на неговите причини за станување откако ќе легне е бескр...
4
Анкета

/
Jana9

Dali gi pocituvate svadbenit obicai?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!