|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не и ги сечете крилата на мајката...

Редакција Рингераја, 13.11.2022
Не и ги сечете крилата на мајката...така го убивате целиот свет. Дајте и крила да полета и да создаде некои нови луѓе, многу подобри од сите нас
Клучни зборови:

image
/11


На сите вас кои не ја пропуштате можноста да и кажете дека не е добра мајка ...

Вие што не избирате зборови и ја обвинувате за сè ..

 

И вие, што превртувате очи кога нејзиното дете се однесува на начин што не ви одговара.

 

И настрана ја гледате во паркот затоа што дои во јавност, како не и е срам! А и ти што ја обвинуваш дека не дои, туку го извадила тоа „отровно“ шише млеко од нејзината торба.

 

Особено вие, кои без пардон и кажувате дека се здебелила и дека може малку да се среди. Сепак, многу време помина од породувањето. Или ако премногу е средена и ослабена и кажувате дека може да посвети малку повеќе време на детето, наместо да мисли само на себе.

 

И ти што пишуваш или зборуваш за тоа дека таа е виновна ако го кара или не го кара своето дете. Де е многу попустлива, де е многу строга.

Ти што се грижиш дека детето го облекла премногу или премалку, или детето и е пречисто или превалкано...

И сите вие кои мислите дека сте подобри, или би биле подобри, а никогаш не сте оделе во нејзините чевли.

Па дури и ти, која исто така си мајка, а мислиш дека си подобра од неа и си даваш себеси право тоа да и го плеснеш во лице...

 И ти државо, која го убиваш достоинството на сите можни начини и уште и се потсмеваш со разни ветувања во кои никој веќе не верува.

И вие новинари кои пишувате и пласирате згодни јавни личности кои ден по породувањето се толку совршено исфотошопирани.

А да...и вие стручњаци кои ако сте имале и еден ден пракса знаете дека за родителството е најлесно да се зборува.

Дури и ти која случајно поминуваш и гледаш во нејзините подочници, коса, стомак.

 

Што ви е галје кога родила, колку деца родила, како ги родила и со кого ги родила...РОДИЛА!

Што ви е галје кој и го чува детето, дали денес испрала веш, дали испеглала и дали на детето му направила роденденска торта, или ја купила.

Можеби не знае да прави, можеби секој пат и гори кората за торта во рерна.  Или можеби одлучила цел ден да го помине со детето.

Можеби детето прерано го пуштила во градинка, бидејќи се бори за опстанок.

А можеби навечер, кога ти не гледаш, ги пее најубавите приспивни песни, го гушка своето дете и го сака бескрајно, иако не е најдобра мајка според твојата лична проценка.

Носела во својата утроба еден нов живот, го донесла на свет и тука не е крајот. Баш од неа зависи во што ќе израсне нејзиното чедо. И баш од нејзината самодоверба зависи каков родител ќе биде.

Зошто тогаш ја убиваш во поим?

Ако му посакуваш добро на детето, направи и добро на мајката. Направи да биде горда и да верува во себе, бидејќи тоа ќе го пренесе и на детето.

Помогни и!

Лесно е...

Кога ќе ја сретнеш кажи и дека е убава и дека зрачи.

Кажи и дека добро се снаоѓа во родителството.

Пофали ја дека е прекрасна мајка. Прави го тоа секој ден.

И ќе видиш како ќе засјае. Бидејќи таа само тоа и го сака, да биде добра мајка, баш таква каква што е.

Со таква задоволна, среќна и горда мајка, детето ќе биде уште подобро.

Не и ги сечете крилата на мајката...така го убивате целиот свет. Дајте и крила да полета и да создаде некои нови луѓе, многу подобри од сите нас.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Доцнење на говор кај децата
Во денешно време, повеќето од децата се подоцна прозборуваат.Загрижени родители бараат совети, помош, утеха насекаде.Но ...
4
Тетка – засолниште за детската душа!
Кој немал тетка, немал среќа да поседува неизмерно богатство собрано во една личност. Тетката е секогаш извонредна жена,...
4
Мајките можат да бидат екстремно досадни
Како што ние сакаме насмеани, опуштени и весели деца, а не насмеани, така нашите деца сакаат насмеани и опуштени мајки, ...
4
Што им прават медиумите на нашите деца?
Мамо, кога јас ќе имам фустан како онаа тетка?!
3
Анкета

kakvi zeni sakas
danielcrni (59%)

plavi (9%)

smegi (32%)


Број на сите гласови: 22

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!