|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кој е најголемиот непријател на забите?

Стоматолошка ординација Калајџи Dental Care, 12.2.2016
Стоматолошката ординација Калајџи “Dental Care” во соработка со семејниот портал Рингераја.мк ќе спроведува здравствено воспитни активности од темата орално здрвје од стоматолошки аспект

image
/11


 

Бактериите се нормални жители во секоја орална шуплина уште од раѓањето на секој поединец. Тие кога се во еден контролиран број живеат во симбиоза со човековото тело. Но кога оралната хигиена се занемарува и не се спроведуваат никакви хигиенски мерки во усната шуплина настанува задршка на остатоци од храна, дентален плак кои се идеални услови за развој на овие микроби.

Главна алка во исхраната на бактериите се (јаглехидратите) шеќерите кои ние секојдневно ги внесуваме во нашата исхрана. Бактериите ги метаболираат шеќерите од кои настануваат (метаболити) киселини во усната шуплина кои ја намалуваат пх вредноста со што минералната структура на забите ги губи минералите од себе. Како забот го губи минералниот состав од себе, така останува само органскиот дел кој пак од своја страна е одличен извор на хранливи материи за бактериите така што се прави еден магичен круг со огромна штета и реперкусии по оралното здравје. На овај процес му треба време.

Значи сето ова не се случува во една ноќ или во една недела. Но се секоја негрижа, невнимание и неодржување на оралната хигиена ние им дозволуваме на микробите полека но сигурно да ги уништуваат нашите заби.

 

1

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Ортопедски проблеми кај децата
Како што поминува времето, можеби забележувате дека вашето дете не расте сосема според правилата. Кај многу деца се јаву...
4
Совети: Што кога ќе ви се закачи крлеж?
Крлежите станаа голема опасност во последните години, бидејќи пренесуваат лајмска болест. Сепак тоа не значи дека треба ...
4
Блог: Ти благодарам мамо што ме роди, за д...
@inesgram.g ни ја раскажува својата приказна од породување
4
Блог: Мамо кога ќе пораснеме?
Многу пати децата знаат да посакат некои работи или да направат нешто а што не е за деца. Често им викам,тоа мама ќе го ...
4
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?