|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како темелно да измиете прскано овошје и зеленчук

Редакција Рингераја, 24.6.2019
По информациите на масовно труење на лица со прскани јагоди во Србија, ви носиме неколку совети како темелно да го измиете овошјето и зеленчукот од отровите

image
/11


Избегнувањето на конзумирање на овошје и зеленчук кои се најмногу третирани со пестициди, е чекор до поздрав живот. Купувањето на органски производи денес е скоро невозможно, бидејќи такви производи скоро и да не се достапни на нашите пазари.

Шведските научници докажаа дека инсектицидите, фингицидите и регулаторите за раст на билките можат да се акумилираат во телото на децата и возрасните.

Меѓутоа, ако само две седмици не внесуваме во организмот храна која е загадена со пестициди, нивото на овие токсини во нашето тело паѓа на нула.

Најтретирани овошја и зеленчуци, на кои најмногу треба да се внимава при миењето се:

Јагоди

Јаболка

Кајсии

Праски

Целер

Грозје

Цреши

Спанаќ

Домати

Чери домати

Краставици

Пиперки бабури

 

Тестирањето на поединечни врсти јагоди покажало дека се прскани дури со 17 различни пестициди, додека грозјето и пиперките со 15 врсти пестициди.

Доколку не сте во можност да јадете органска храна, или сами да ја произведувате истата, ви препорачуваме 4 начини врз основа на кои можете да ги измиете овошјето и зеленчукот од пестициди.

 

Миење со ладна вода

Истражувањата покажале дека 70-80% од пестицидите може да се отстранат од овошјето и зеленчукот само со ладна вода. Битно е добро да го триете овошјето и зеленчукот под млаз ладна вода. Исто така мора да обрнете внимание на пукнатините и добро да ги измиете (на пример јаболкото околу дршката), бидејќи тука најмногу се задржуваат пестициди.

За да се отстранат пестицидите од овошјето и зеленчукот, мијте ги најмалку 30 секунди под млаз вода.

 

Раствор од сол и вода

Во 4 чаши топла вода растворете две лажици сол. Во тој раствор ставете го овошјето/зеленчукот и оставете го да отстои 30 минути. После тоа измијте ги со млаз ладна вода. Овој раствор може да ги уништи јагодите па не се препорачува за нив.

 

Раствор од вода и киселина

Во сад ставете вода и киселина во сразмер 2:1. Во тој раствор ставете го овошјето/зеленчукот и оставете го да отстои 30 минути. Потоа измијте го под млаз ладна вода.

 

Домашен спреј

Во распрскувач ставете една чаша вода, 2 лажици киселина и 1 лажица сок од лимон. Испрскајте го овошјето/зеленчукот, почекајте 30 секунди, па измијте го под млаз ладна вода.

 

Истражувањата покажаа дека е најдобро лупење на овошјето/зеленчукот (ако е тоа можно). На пиперките и доматите отсечете им ги оние делови околу дршката.

Висока температура кај децата
Секоја температура покачена над нормалната, значи над 37.5 ја сметаме за покачена температура, но не значи дека на таа т...
4
Децата нека се досадуваат за летниот распу...
Дали ги забавувате вашите деца со часови по танцување, часови по пливање, часови за готвење или тенис лекции за време на...
3
Јазикот зборува за здравјето
Дали имате навика додека ги миете забите во огледалото да го погледнете јазикот? Тоа е многу едноставен, но и корисен на...
3
KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali posle sekoe izleguvanje gi isprasuvate vasite deca kade bile,so kogo bile i sto pravele?

Da (67%)

Ne (17%)

Ponekogas (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!