|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Пливањето го развива мозокот кај бебињата

Редакција Рингераја, 26.7.2017
Не чекајте детето да порасне за да го научите да плива, всушност дури и не чекајте да стане дете, додека е мало бебе препуштете му го задоволството од водениот спорт
Клучни зборови:

image
/11Повеќето тренери кои се занимаваат со бебиња, му препорачуваат на родителите да го одведат бебето уште кога е само 4 – 6 месеци. Некои дури прифаќаат и уште помали бебиња, бидејќи веруваат дека тие потсвесно имаат врска со водата и може да пливаат.

Всушност најмалите навистина полесно свикуваат со водата, но секое нивно движење се следи од посебен тренер. Најчесто активностите се во група од неколку деца и присуствуваат и родителите. Во првите часови е потребно присуство на мајката и таткото секогаш до бебето, но во подоцнежна фаза малите се оставаат сами да се движат во водата под будниот поглед на инструкторот.

Пливањето ја зајакнува координацијата

Пливањето помага за зајакнување на мускулите на бебето, за развивање на координација и апсорпција на способности, кои инаку се учат многу подоцна во процесот на проодување. На овој начин пливањето го развива мозокот на најмалите и им помага да напредуваат многу побрзо во својот развој. Освен тоа му овозможува на бебињата потсвесно и брзо да воспостават контрола над дишењето. Таа го стимулира и кардиоваскуларниот систем и ја зајакнува отпорноста на организмот.

Да веруваат на некој друг

Освен што ги тера најмалите да напредуваат брзо во физичкиот развој, пливањето има позитивен ефект и врз нивната психа. Тие учат да имаат доверба на некој друг, освен на своите родители, да се потпираат на тренерот, а исто така и да ја сфатат самостојноста. Кога се работи во група, многу полесно се градат можности за рана социјализација, која се разбира, е потсвесно, но важно влијание врз односите во подоцнежните години.


Важно

За да носи пливањето придобивки, а не штета е добро да се почитуваат некои правила.

Треба да се избере посебен базен за најмалите – со строга хигиена и со температура на водата околу 32 степени.

Времетраењето на “лекциите” не смее да биде повеќе од 15-30 минути.

Одговорните тренери, кои се занимаваат со бебиња, бараат потврда од матичниот лекар дека детето е здраво.

Најважно е никогаш да не го водите на базен, ако во претходните неколку дена има примено вакцина или ако има воспаление, настинка.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што и е потребно на мајката за да не полуди?
Кога секојдневието е исцрпувачко и секој ден се чини дека трае по 30 часа и покрај сета добра волја, на секоја мајка и с...
43
Три минути во главата на 2-годишно дете
Џејсон Гуд е американски писател и комичар, татко на двегодишен син, кој за него претставува постојан извор на инспираци...
26
Мајка создава уметност на чинија од оброци...
Доколку готвењето е ваша страст и уживате во готвењето за другите, веројатно се гордеете со тоа како ги презентирате ваш...
16
Прво писмо за мојата мајка
Поминаа само неколку денови откако се запознавме. Всушност, кога подобро ќе размислам, нашето запознавање почна многу, м...
7
Анкета

koe e poubavo ime za moeto devojce
juki84

imence za moeto devojce :)

jana (40%)

angela (18%)

kamelija (13%)

sara (29%)


Број на сите гласови: 283

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!