|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да спречиме повреда на децата во автомобил?

www.ringaraja.net, 14.10.2010
Искуствата покажуваат дека најголемиот дел од повредите кои можат да се случат, најдобро можат да ги спречат родителите. Најлесно можеме да спречиме повреда на нашите деца, со правилно поставено седиште во автомобил.

image
/11


Повредите на детето во автомобил најлесно можеме да ги избегнеме, така што детето ќе го наместиме и седнеме во сигурносно автомобилско седиште, кое мора да биде хомологирано и мора да ја има меѓународната ознака ECE R44/04. Исто така седиштето мора да биде во согласност со тежината и возраста на детето. Грижата за сигурноста на детето во сообраќајот мора да биде навика на секое семејство. И покрај сите  финансиски поволности кои ги нуди употребата на користено автомобилско седиште, никогаш немојте да се двоумите меѓу сигурноста на вашето дете и финансиските средства. СЕКОГАШ купувајте ново седиште за Вашето дете.

 

Авто седиште - сигурност за детето во автомобил

Најчести причини за тешки повреди на децата или смртните последици се сообраќајните несреќи. Искуствата укажуваат на тоа дека повеќето повреди ги спречуваат родителите. Најлесно можеме да спречиме повреда на детето во автомобил така што ќе го сместиме во сигурносно автомобилско седиште, кое мора да биде хомологирано и мора да има меѓународна ознака ECE R44/ 04. Седиштето мора да биде во сооднос со тежината и годините на детето. Грижата за детската сигурност на патот мора да биде навика во секое семејство.

 

Користено автомобилско седиште? Подобро не ни помислувајте!

Секое користено автомобилско седиште има своја приказна. Никогаш нема да знаете како било користено и дали било дел од некоја сообраќајна несреќа. Ако купите користено седиште, може да се случи да недостасуваат некои основни делови, упатство за употреба, или на било каков друг начин да биде непотполно. Така никогаш нема да знаете дали  седиштето е во согласност со стандардите за сигурност. Покрај сите финансиски предности кои ги нуди купувањето на користено седиште, никогаш немојте да се двоумите меѓу сигурноста на Вашето дете и финансиските средства. СЕКОГАШ купувајте ново авто седиште, без оглед на се.

 

Пред  употреба на автомобилското седиште добро прочитајте ги правилата за сигурност на Вашето дете

 • Од тежината на Вашето дете зависи каков тип на детско седиште во автомобилот Ви е потребен.
 • Купувајте само детско седиште, кое е во склад со последните европски сигурносни стандарди ECE R44/ 04.
 • Проверете дали седиштето е направено така што ќе одговара за Вашиот автомобил.
 • Внимателно прочитајте ги правилата, можете и да ги зачувате за понатамошна употреба.
 • Пред да почнете да возите, осигурајте се дали седиштето е добро поставено.
 • Детските сигурносни појаси мора да бидат правилно поставени.
 • Никогаш немојте да ги местите сигурносните појаси додека возите.
 • Седиштето немојте да го користите доколку веќе сте имале сообраќајна несреќа.
 • Никогаш не купувајте или продавајте користено седиште за во автомобил.
 • Ако предните седишта се обложени со сигурносни перничиња, тогаш во никој случај не го поставувајте седиштето во предниот дел.
 • Избегнувајте паркирање на колата директно на сонце, затоа што пластичните делови на седиштето многу лесно можат да се загреат и притоа да предизвикаат изгореници.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

20 причини зошто детето може да има лош ден
Дали вашето дете некогаш се пожалило дека му е тешко? Духовита мајка открива 20 причини кои можат да го расипат денот на...
7
Забавно: Реалноста по породувањето
Блогерката Беки Поуп не поштеди никого од деталите за реалноста по породувањето и на забавен начин им објасни на идните ...
5
Чудни навики на двегодишните деца
Децата се чудни мали битија, полни со фантазија и креативност. Во тој свој свет тие ги замислуваат и гледаат работите п...
4
10 работи кои ги научив за мајчинството
Не излегувајте да се напиете нешто. Ако го прекршите ова правило вашите деца ќе се разбудат следното утро во 5 часот. Ов...
4
Анкета

Ако ве изневери партнерот?
kikicka

Што би направиле доколку ве изневери партнерот?

Би му простила,човечки е да се прости (8%)

Би го напуштила во истиот момент (18%)

Би се разочарала,а понатаму незнам што би направила (70%)

Јас веќе го изневерив,така да сеедно ми е (4%)


Број на сите гласови: 100

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!