|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да развеселите тажно дете?

Редакција Рингераја, 3.6.2013
Понекогаш децата се натажуваат, без за тоа да постои видлива причина, или не таква која возрасните ја разбираат. Тоа кое за возрасните е малку важно, за детето може да биде од големо значење и да го растажи

image
/11


 

 

Не е добро да го оставите детето да се справи само со својата тага. Тоа ќе се справи со тагата, но со многу напор, а може и да стигне дотаму да се затвори во себеси и да се изолира од врсниците и од родителите.  

Не го оставајте детето долго да тагува. Ако Ви е нејасна причината, не се двоумете долго време и преземете мерки, за да ја вратите насмевката  на лицето на детето.

Понекогаш родителите сметаат дека премногу ќе го разгалат детето ако му обрнуваат преногу внимане. Се разбира, треба да се прави разлика меѓу каприц и сериозен проблем кој длабоко ја потресува душата на детето.

Времето во кое детето смета на Вас и во Вас гледа личност која може да му ги реши сите проблеми, поминува многу брзо.  Не е неопходно да пројавувате излишна строгост за незначајни работи. Ако детето плаче бидејќи сте му забраниле да игра со омилената играчка, не го лишувајте од тоа задоволство. Не го понижувајте пред пријателите и врсниците бидејќи тоа ќе му создаде сериозни комплекси, кои можат да се продлабочат.

 

Многу е лесно да се развесели едно тажно дете:

-        Прво што треба да направите е да клекнете до детето. На тој начин ќе ја израмните возраста, бидејќи кога детето гледа нагоре се чувствува нелагодно.

-        Прашајте го што го натажило, прегрнете го и кажете му дека се ќе биде во ред. Не заборавајте дека за детето сте возрасна личност, која може апсолутно се.

-        Дури и ако нештата изгледаат лошо, тоа ќе Ви поверува и тоа веднаш ќе се одрази на неговото расположение. Не смеете да го лажете детето, туку да го убедите дека ќе направите се за да ставите крај на ситуацијата.

-        Друг начин да го расположите е да му го свртите вниманието кон нешто друго. Расположете го на некаков начин. Кај помалите деца тоа е полесно. Доволно е само да покажете нешто интересно и повремено да заборави на проблемот.

-        Кај поголемите деца работите се малку потешки. За детето кое веќе чувствува  дека пораснало, важно е да почувствува дека може да смета на Вас. Затоа постапете како да сте му најдобар пријател, а не родител. Дури и на направило белја, застанете на негова страна. Поддржете го и во најлудите  идеи, но посочете му ги грешките. И она кое што е најважно, поминувајте повеќе време со него.

Како се менува мажот кога ќе стане татко?
Мажите обично созреваат покрај саканите жени. Но, тие значително се менуваат кога семејството од двајца членови ќе се пр...
6
Не можела да и подари сестра, па и купила...
Мајката на слатката Харпер посакала на својата ќерка да и подари брат или сестра, но бидејќи не можела да забремени таа ...
6
Права и обврски на детето
На сите деца, без исклучок треба да им припаѓаат овие права, без разлика или дискриминација заснована на раса, боја на к...
5
Интервју со креаторката на блогот Вкусни п...
Рингераја.мк на гости кај Весна Ѓурковска Каеска - креаторка на блогот vkusniprikazni на Инстаграм, мајка на Максим и Ни...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali od koga ke se rodi bebeto vednas go set_ate izleguvate so nego ili pak cekate da pominat 40dena?

Se set_ame vednas (40%)

Cekame da pominat 40dena (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!