|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Избркајте ги детските стравови

Редакција Рингераја, 26.7.2012
Страв од мрак, страв од лекар, страв од напуштање...Помогнете му на детето да ги совлада своите стравови

image
/11


 

 

Замислете само со колку стравови се соочуваат малите деца додека чекорат низ светот на возрасните и се сретнуваат со се' што им е непознато. И нив, како и нас, им е потребна поддршка и разбирање. Дури и кога ни се чини ирационално, а понекогаш и смешно детето да бега од грмотевица, бабарога, чудовиште од плакарот, мрак, пајак...

 

Развојни стравови

Децата се раѓаат со страв од губење на подлогата и силен звук, а првиот развоен страв со кој се соочуваат е страв од одвојување кој се јавува меѓу 8. и 12. месеци. Затоа на мајките им се препорачува во тој период, дури и подоцна – додека бебето не наполни 16 месеци да не одат никаде без него на подолго време. Освен тоа препораката е (ако е можно) во тој период да не раѓаат второ дете бидејќи во тие месеци е најизразена анксиозноста кај децата.

Стравот од одвојување е посебно изразен во периодот на одење во градинка, но најчесто спонтано се губи кога детето ќе стане свесно дека родителите се враќаат по него, а дека вреето кое го поминува во градинка е исполнето со игра, смеа и забава.

Меѓу третата и четвртата година се јавуваат стравови од животни и имагинарни суштества. Како што се збогатува фантазијата, околу петтата – шестата година децата почнуваат да стравуваат дека ќе бидат киднапирани од вештерки и крадци... Околу шестата година може да се јави страв од смртта  и грижа за родителите.

 

Родителски грешки

Неразбирање, занемарување на проблемите и исмејување, се најчестите грепки кои ги прават родителите кога детето се соочува со своите стравови “Само кукавици се плашат од темнина”,   “Ти си голем/а. Не се плашиш сигурно од едно малечко маче?” – се само некои од погрешните начини на реагирање. Кога детето се плаши од вода, а родителите се упорни во намерата да го научат да пливаа, често се прибегнува кон насилно ставање во вода што може само да го продлабочи стравот. Објаснување: “Нема причина да се плашиш”, тоа не е од помош. Во нашата култура прилично се потенцира машката  храброст, па машките деца многу често се нарекуваат со погрдни имиња ако се плашат од нешто. Тоа може негативно да се одрази на нивната самодоверба, во подоцнежниот развој.

 

Стравовите можат да се совладаат низ игра

Играта за децата претставува забава која делува релаксирачки. Таму каде што постои  – на опуштеност нема страв, кажуваат психолозите. Таканаречената драмска имитација е еден од начините низ игра да владеете со ситуацијата  која на детето му изгледа опасно. Играјте игра на улоги – на пример бидете доктор и пациент. Ако детето се плаши од имагинарни суштества, можете од картон да направите маски чудовишта кои потоа ќе ги ставите на лице,, со што може да започнете весела игра.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Блог: Кај нас важи правилото "лажичкат...
Јас се држам до правилото дека треба "лажичката да заигра" односно што почесто да имаме готвен и течен оброк дома. Мат...
6
Што повеќе не правам за своите деца?
Постојат моменти кога родителите мислат дека никогаш повеќе нема да бидат во можност да седнат и мирно да испијат една ч...
4
Што ќе изберете: Грижлив сопруг или убав маж?
И додека некои жени сакаат да имаат привлечен маж, независно од тоа дали е грижлив, други сакаат покрај себе грижлив маж...
4
Што е булинг?
Булингот е секоја форма на непосакувано и агресивно однесување во училиштата, кое не застанува таму, туку продолжува да ...
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?