|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Голи пред децата: За и против

Редакција Рингераја, 11.8.2017
Голотијата пред децата им се спротивставува на традиционалните норми и им помага на децата да развијат здрава слика за нивното тело и сексуалност. Тоа, пак, не значи дека треба да се однесувате како нудисти!
Клучни зборови:

image
/11


 

Ова се работите што би требало да ги знаете…

1. Децата сами донесуваат одлуки

Децата размислуваат со своја глава. Без оглед на тоа колку се обидуваме да им влијаеме преку нашето однесување, тие секогаш ќе имаат свое мислење кое има улога на филтер за сите нешта што ги перципираат. Тоа значи дека преголемата отвореност околу голотијата може да биде исто толку вознемирувачка колку и преголемата срамежливост и претпазливост.

Ако викате и се криете откако детето ќе ве види голи додека излегувате од туш кабината, тоа може да испрати порака дека голото тело е срамно и дека треба да биде постојано скриено. Од друга страна, пак, ако се шетате голи по дома додека си правите кафе мислејќи дека оставате впечаток на луѓе кои си го сакаат телото, тоа може да биде премногу за децата на кои им е непријатно да ги гледаат интимните делови на нивните родители. Треба да знаете колку може детето да прифати за да биде свесно за неговата приватност.

2. И децата имаат двојни стандарди

За некои деца постои разлика помеѓу гледањето и покажувањето. На пример, можеби не им пречи голотијата во базен, но сепак сакаат да имаат приватна соблекувална за да го соблечат својот костим за капење. Исто така, има голема разлика од тоа да ги видат нивните другарчиња голи до тоа да видат повозрасни голи луѓе.

Многу општествени норми и лични правила играат улога кога е голотијата во прашање. Ваша задача е да го најдете вистинскиот начин со тоа што ќе им праќате охрабрувачки пораки кои даваат нормална слика за човечкото тело и неговата убавина. До кој степен можете да гледате голи луѓе и да ја откривате вашата голотија зависи од вашето лично чувство за приватност и треба да им дадете простор на децата да си го најдат своето.

Дали е во ред да бидете голи пред вашите деца?

3. Времето менува с?

Природно е тоа што перцепцијата на вашето дете ќе се менува со текот на времето. Типичен пример за тоа се малите деца кои без проблем трчаат голи наоколу, но стануваат посвесни како што поминува времето и стануваат поголеми. Најстресен период за детето е пубертетот кога и децата со најголема самодоверба се соочуваат со многу проблеми предизвикани од промените на телото. Тогаш повеќето деца претпочитаат да си ги задржат овие промени за себе колку што можат повеќе.

Што треба да направат родителите?

Кога ќе се земат сите околности предвид, најдобро е:

1. Да го задржите позитивниот став кон вашето сопствено тело.

2. Да не му давате засрамувачки и потценувачки коментари на вашето дете за неговото тело.

3. Да разговарате отворено и редовно да споделувате информации поврзани со телото.

4. Да најдете книга за телото којашто вашето дете ќе може да ја прочита и да разговара за неа со вас.

5. Да имате отворени дискусии како семејство за да се договорите околу тоа што ќе им одговара на сите кога се работи за голотијата. Ако вашето дете одлучи да не си го покажува телото, почитувајте го неговиот избор и поставете правила како што се задолжително тропање на врата пред да се влезе во тоалет или спална соба.

Според сето ова, во ред е да бидете голи пред вашите деца с? додека тоа не прави тие да се чувствуваат непријатно. Не смеете да танцувате во кујната со вашите интимни делови ако знаете дека вашето дете не сака да го гледа тоа, но не смеете ни да ги плашите со идејата дека голотијата е нешто погрешно. На крајот од денот, с? зависи од личниот избор и здравиот компромис.

Игри за поттик на интелегенцијата кај децата
Општо познато е дека периодот од раѓањето до седмата година е период на најинтензивен раст и развој на детето, како во ф...
5
Симптоми на недостаток на железо во крвта
Недостатокот на железо е едно од најчестите пореметувања кај здравите луѓе. Без доволно железо во крвта кислородот не се...
4
Корисни лекции за воспитување на мали деца
Се' што треба да знаете кога имате мали деца!
3
Секој родител има „омилено“ дете?
Цел живот зборувате дека сите деца ги сакате подеднакво, но тоа всушнот е голема лага…Науката потврди дека родителите се...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koe ime e poubavo
zlatcetomoe

tradicionalno ili moderno

nikola (55%)

luka (45%)


Број на сите гласови: 262

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!