|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто кашлицата е најлоша ноќе?

Редакција Рингераја, 10.12.2018
Силната и упорна кашлица често станува уште понепријатна во текот на ноќта, токму кога конечно сте планирале да се одморите и да соберете малку сила за новиот ден
Клучни зборови:

image
/11


Секој стручњак ќе препорача многу течности, витамини и одмор кога кашлицата ќе нападне, но понекогаш најтешко е да се одморате, стои во резултатите на најновата студија.

Сценариото сигурно ви е познато – легнувате во кревет, се покривате со ќебе, ги затворате очите и – кашлицата станува наподнослива.

Гравитација
Според стручњаците ова е главната причина за силната ноќна кашлица. Кога ќе легнете во кревет содржината (секретот) автоматски се слева низа грлото. Најдобар совет би бил да спиете на повисоко – ставете под главата уште една перница и со тоа ќе го спречите излевањето на секретот во грлото.

Сув воздух
Сувиот воздух може дополнително да ги иритира носот и грлото, па на тој начин да ја влоши кашлицата. Најдобро што можете да направите е во собата да ставите овлажнувач на воздухот со кој е потребно правилно да ракувате. Овие апарати не се секогаш сигурни, па на пример, ако ставите вода во него која не е стерилна, вирусите и бактериите постојано ќе кружат во воздухот, а компликациите се последното нешто што му требаат на болниот. Многу смртни слуачи се последица на воспалението на белите дробови кое настанало како компликација од настинката, напоменуваат стручњаците.

Како да си помогнете кај ноќната кашлица?
Иако кашлицата е важна за закрепнување на организмот од настинката, бидејќи ги чисти дишните патишта, понекогаш таа останува долго по настинката. Ако ви се чини дека не можете да престанете да кашлате кога е време за спиење, пробајте со овие трикови:
– Пред одење во кревет консумирајте многу течности;
– Земете бонбон или пастила против кашлање, барајте сируп од лекарот;
– Ако кашлицата не престанува ниту по седум дена, јавете се кај лекарот.

Бебенце мое, пребрзо ми растеш...
Додека гледам како спиеш, усните полека ти се движат како да сонуваш дека пиеш млеко, не можам да не мислам дека растеш ...
8
Каде грешите во воспитувањето на децата?
Децата ги прават истите работи кога се уморни, гладни или едноставно се уморни од се, а игнорирањето на знаците што ви г...
3
Што треба секоја мајка да ја научи ќерка си?
Секој родител знае дека воспитувањето на детето не е ни малку лесно, посебно во денешно време. Еве што треба секоја мајк...
3
30 генијални мисли од мојата мајка
Кога бевме деца, изјавите на нашите мајки ни одеа на нерви. Но, сега кога сме повозрасни, сфаќаме дека тие изјави биле п...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ja sakate li vasata svekrva??
milijanada (36%)

ne (41%)

neznam (22%)


Број на сите гласови: 85

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!