|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Четко Четковски и Лакалут во градинките ќе ги едуцираат децата за грижата за забите!

Natusana, 12.5.2022
Со цел ги едуцираат децата за навремена и правилна нега на забите, главниот лик на кампањата „Патот до здрави заби“ Четко Четковски и Лакалут ќе посетат повеќе детски градинки, и ќе се дружат со децата

image
/11


Половина од луѓето во светот страдаат од орални заболувања, како што е кариес на забите и заболување на непцата. Загрижувачки е податокот дека е се поголем бројот и на деца кои недоволно водат грижа за своите заби. Токму затоа за да ги едуцираат децата за навремена и правилна нега на забите, главниот лик на кампањата „Патот до здрави заби“ Четко Четковски и Лакалут ќе посетат повеќе детски градинки, и ќе се дружат со децата.

Четко за таа цел преку интересна и интерактивна претстава ги информираше децата што се предностите да се имаат здрави заби, и колку е важно да се грижиме за нив.

Здравите заби им овозможуваат на децата да зборуваат, да се смеат, да јадат и да вршат други функции во текот на детството а и понатаму во животот, но исто така ја зголемува социјалната интеракција и самодовербата. Спротивно нездравите заби може потенцијално да доведат до социјална изолација, каде што децата избегнуваат да се смеат и комуницираат со останатите, заради чувството на срам поради нивните заби и перцепцијата на луѓето за нивното орално здравје.

Кампањата „Патот до здрави заби“ која е поддржана од страна на Натусана, главниот застапник на широка палета врвни производи со германски квалитет, меѓу кои е и детската линија Лакалут, повторно е активна. Во оваа линија се наоѓаат производи за орална хигиена за деца на возраст 0-2 години, 0-4, 2-6, 4-8 и 6+ 8+ возраст. Децата во градинката Буба Мара во Ново Лисиче веќе се дружеа со Четко Четковски, и подоле се слики од атмосферата.

А следат дружби во градинка Срничка (локација Аеродром до училиште Ѓоргија Пулевски) – на 12.05.2022 (четврток), во градинка Светот на Колорес (локација Карпош  кај Педагошки факулет)- 16.05.2022 (понеделник); Градинка 13 Ноември (локација центар кај уметничко средно) – 25.05.2022 (среда); Градинка Пиколини (локација Карпош 4) – 27.05.2022 (петок).

 

1

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Послушни деца се одгледуваат со правилни з...
Психолозите велат дека само со правилен избор на зборовите можеме да имаме поголемо влијание врз децата и да ги воспитам...
4
Како да се заштитите од мали сипаници - Мо...
Алармантна ситуација со заразното заболување Морбили кај нас во Македонија, поготово во последниве неколку години. Оваа ...
4
Што е булинг?
Булингот е секоја форма на непосакувано и агресивно однесување во училиштата, кое не застанува таму, туку продолжува да ...
3
Почеток на наставата и за децата со посебн...
Kaко би се одвивала наставата од први септември за децата со посебни потреби од аспект на дефектолозите редукатори кои с...
3
Анкета

.
Jana9

Dali imate bucni komsii?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!