|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Амбициозните родители влијаат негативно на децата?

Редакција Рингераја, 5.12.2014
Сите родители го сакаат најдоброто за своите деца, но некои родители претеруваат со амбиции и ги претвораат децата во алатка за постигнување на сопствените, а не детските соништа. Еве кои се последиците од прекумерната амбициозност на родителите
Клучни зборови:

image
/11


 

Веројатно не еднаш сте биле сведоци на деца кои со неподготвеност свират на музички инструмент, посетуваат десетина курсеви по странски јазици, секакви   спортови и што ли уште не. И сето тоа, бидејќи нивните родители се премногу амбициозни и сакаат нивното дете да биде најпаметно , за да може успешно да се справи во светот во кој владее жестока конкуренција.

Амбициозноста на родителите, сепак, често доведува до стрес кај децата и отпор кон голем број едукативни и забавни активности. Колку повеќе родителите се обидуваат да го стимулираат развојот на децата, толку тие губат секаква желба. Затоа многу често токму децата на амбициозните родители се слаби ученици во училиште, па дури и покажуваат знаци на агресија кон соучениците. Дури и ако детето знае, тоа често одбива да го покаже своето знаење во училиште, а слабите оценки во тетратката се еден вид протест и казна кон родителите.

Прекумерната амбициозност на родителите го загрозува до голем степен детството на децата. Додека едни деца слободно играат со топка надвор, други свират на виолина и гледаат како нивните врсници се забавуваат. Ова делува исклучително обесхрабрувачка на децата и дури може да се манифестира со симптоми на депресија и асоцијалност.

Понекогаш амбициозноста на родителите произлегува од нивната желба да ја исполнат секоја слободна минута на детето, за да го оддалечат од компјутери, филмови и слично. Или пак едноставно тоа е начин за родителите да се одморат за миг од децата и да имаат на располагање 1-2 часа само за себе, во кои знаат каде е детето и со што се занимава. Но родителите треба да мислат и на тоа дека детето исто така има потреба од време само со себе, без неговото внимание постојано да биде посветено на
активности избрани од родителите.

 


Ова е поважно од сите петки во дневникот!
Моите деца не се одлични ученици. Немаат чувство дека тоа е се што се очекува од нив, па приоритетите си ги одредуваат с...
12
Зошто девојчињата се порано влегуваат во п...
Акни, непријатна миризба на телото – пубертетот може да биде навистина тежок. Но работите можат да станат уште покомплиц...
7
Децата ја наследуваат интелегенцијата од м...
Истражувачи од Глазгов откриле дека генетскиот профил на мајката најверојатно најмногу влијае во одредувањето на интелиг...
6
Каде грешите ако децата постојано ви се бо...
Не го фаќај тоа, какано е. Никако не земај работи што паднале на подот или на земја“. Сте се слушнале ли себеси како ги ...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Deca
zelba

kolku deca bi sakale da imate

niedno (1%)

1 (7%)

2 (40%)

3 (45%)

i povekje (7%)


Број на сите гласови: 288

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!