|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

6-9 месеци бебе - од аспект на мама

Маргарита Каранфилов, 3.4.2021
После првите 5 месеци запознавање емоционално и карактерно со бебе, од друга страна и тоа со Вас и надворешниот нов свет, преминувате на друг левел запознавање и учење нови работи

image
/11


 

Секое новороденче нема точно време за спиење, но веќе во 4 и 5 месец време е да формирате рутина за спиење која ќе биде во полза и на бебето и на сите околу него.

Во овие месеци се учи и седењето.Таман си го седнала со 10 перници одоколу и брзаш да завршиш некоја обврска,бебе се настранило,така 1000 пати во денот.

Време е и за првото забче. Болен период за бебе е вадењето заби. Тогаш се многу нервозни и плачливи,па купуваме 1000 гелови за мачкање и 1000 гумени играчки за во уста, но сепак тоа пак го одбира тоа што не смее да го става.

Откако ќе излезе првото забче, тој што го видел купува нешто бело за подарок на бебе. Дома мама прави или нарачува слатки колачиња во форма на забче, па торта, а во наше време тоа поминуваше и со сутлијаш.

Во овие месеци се започнува и исхраната.
Првиот чекор е испробување на вкусови. Воопшто немате појма со што и како да започнете.
Гуглате по форуми, групи и апликации. Се консултирате и со педијатар. Некој вика се започнува со овошје, друг вика се започнува со зеленчук. Или сте решиле да давате купечки кашички. Се започнува со морков, јаболка, модра слива, круша итн.
Се дава 3 дена од иста намирница, за да може да се види дали бебе ќе покаже алергиска реакција. Откако ќе има испробано повеќе намирници, вториот и третиот ден веќе може да се комбинира новата намирница со веќе испробана намирница. Зеленчукот и овошјето до првата година треба да бидат термички обработени.
Првото хранење, ако може така да се нарече обично изгледа повеќе мачкање со храна, бидејќи бебе има повеќе храна околу устата отколку во устата.

Се започнува со 2,3 лажички па постепено се зголемува количината. Откако бебе ќе изеде 100-150 грама кашичка, веќе е подготвено за прв оброк. Првиот оброк се дава за време на доручек. Вториот оброк се дава 30-40 дена од започнувањето на првиот оброк.Третиот оброк се дава исто 30-40 дена од давањето на вториот оброк. Вториот оброк се дава за време на ручек, третиот за време на вечера. Сето ова горе напишаното не ви е познато, па често се прашувате дали бебе сака уште, или да не сте му дале повеќе од што треба.1000 Прашања кои не мачат. Со воведувањето цврста храна се намалуваат подоите, но бебе некогаш и од навика сака да си игра и со цице.

Левел ставање во дубак, џампер и други вакви слични реквизити. Џампер да, дубак не драги мамички. Но, доколку во текот на денот пола саат, саат време нема како да завршите некоја домашна обврска се решавате да го ставите и во дубак. Е тука веќе збогувајте се од чист и неизгребан мебел.

Левел лазење и ставање се и сешто во уста. Како викаат старите, ти требаат два пара очи, едни и на грбот. Во овој период бебе сака да фати и таму каде што не смее, може да иде до места каде што не смее, може да стави во уста нешто што не смее. Добро внимавајте, но не го ставајте бебето во стаклено ѕвоно.

 

 

И вашето дете не јаде? Како да го подобрит...
Родителите често се жалат на намален апетит кај своите деца. Рингераја.мк ви ги објаснува можните причини за губење на а...
65
Велигденски колачи - cupcakes
Убаво декорираните и вкусни колачи капкејк ќе ја украсат Вашата Велигденска трпеза. Ви предлагаме неколку начини да ги у...
5
Елена Наумовска: Ја тргнав цуцлата и детет...
Искуство на нашата драга @mother.of.three.daughters
5
Каде грешите во воспитувањето на децата?
Децата ги прават истите работи кога се уморни, гладни или едноставно се уморни од се, а игнорирањето на знаците што ви г...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

caevi
zelba

da li piete sekojdnevno bilni caevi poradi opstoto zravje ,po nekogas ili pak po potreba

da sekojdnevno , zdravo e :D (28%)

ponekogas koga kje mi tekne (39%)

samo koga sum bolna (16%)

ne pijam voopsto :) (12%)

ostanato ( i sto ako ima) (5%)


Број на сите гласови: 95

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!