|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

3 знаци дека меленото месо е расипано

Редакција Рингераја, 1.11.2018
Научете како да ги препознаете првите знаци на расипување на меленото месо и дознајте како да го чувате и подготвувате

image
/11


Меленото месо се расипува брзо. За разлика од парчињата месо, површината на меленото месо е многу повеќе изложена на кислород, кој е еден  од главните извори на поддршка на бактериите кои предизвикуваат труење со храна.

Структурата на меленото месо формира безброј мали воздушни џебови, а секој од тие џебови е погодно место за развој на бактерии. 

 

Како да препознаете дали меленото месо е расипано

Во случај да е расипано, знаците кои ќе ги забележите ако воопшто ги има, зависат од тоа колку е месото расипано. Еве ги знаците дека месото почнало да се расипува:

 

Месото е лигаво

Слузот на површината е предизвикан од формирање на бактериски клетки - кои претставуваат тело на бактериите.

 

Месото има чуден мирис

Овој мирис го предизвикуваат гасови кои бактериите ги произведуваат.

 

Месото ја променило бојата

Познатата црвена боја на месото, која потекнува од железото е истата состојка која на крвта и дава црвена боја. Таа ќе стане сива доколку месото почнале да го разградуваат бактерии. 

Ако месото е сивкасто, слузаво и мириса - расипано е.

Декоративни идеи со велигденски јајца
Дали решивте како да ги украсите велигденските јајца? Ако сеуште се колебате, можеби некои од нашите идеи ќе ви помогнат
39
Фото: Принцот Луи прослави прв роденден
Малиот принц Луи денес наполни една година. По тој повод, британското кралско семејство сподели официјални портрети од с...
38
Совети за спречување на пукање на јајцата
Дали веќе размислувате како ќе ги бојадисате Велигденските јајца? Ве загрижува ли помислата дека за време на варењето ја...
7
Губење на здивот (зајдување) кај децата
Губење на здивот е кога детето ќе остане без здив се додека ја изгуби свеста. Се случува кај едно од 20 деца
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Slabeenje
vanessa30

Site posle bremenosts sme kacile kilogrami, nekoi poveke, nekoi pomalku. Osven dietite za namaluvanje na kilogramite, potrebno e i fizicka aktivnost odnodno vezbanje. Zatoa prasuvam spored vas sto e poefikasno:

aerobik (49%)

fitnes (15%)

yoga (8%)

ili nesto drugo (28%)


Број на сите гласови: 168

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!