|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Совети за распукана кожа на рацете и нозете

Редакција Рингераја, 23.11.2018
Кога кожата станува многу сува, може да испука. Испукана кожа е честа по рацете и стапалата, особено на прстите, палците, зглобовите и петите
Клучни зборови:

image
/11


Кои се причините за испукана кожа на рацете, прстите на рацете и стапалата?

Најчеста причина за пукање на кожата е екстремната сувост. Постојат многу различни фактори кои можат да предизвикаат сувост на кожата, кои вклучуваат:

Генетски причини: Некои од нас се повеќе склони кон сува кожа од другите.

Време: Сувата кожа е честа појава во студено време. Намалувањето на надворешната влажност, зголемувањето на централното греење на просториите и фактот дека постојано се движиме помеѓу двете, предизвикува сушење на кожата.

Начинот на кој се однесуваме кон својата кожа: некои професии (оние кои бараат рачен труд и / или често миење, на пример механичари, медицински професионалци и фризери) вршат поголем притисок врз кожата отколку други и можат да доведат до нејзино сушење.

Лекови: Како несакан ефект, некои лекови предизвикуваат сува кожа.

Рацете (особено зглобовите и кутикулите) и стапалата (особено петите) се склони кон исклучително сува и испукана кожа.

 

Распукана кожа на рацете и прстите

Структурата на кожата на рацете ни ги прави помалку способни да задржат влага и поподложни на вонредна сувост во споредба со другите делови на нашето тело.

Нашите раце се речиси постојано изложени на еколошки и температурни промени. Тие често се во контакт со вода и производи за чистење. Секојдневното миење без ракавици ја суши кожата на рацете, а некои професии вклучуваат триење и / или постојан контакт со агресивни хемикалии кои ја влошуваат дополнително состојбата на кожата.

 

Кога кожата ќе се исуши, уште потешко e да ja задржи влагата која се бара. Симптомите варираат по тежина од мали делови испукана кожа околу кутикулите на прстите до поголеми парцели испукана кожа на прстите, палците и зглобовите. На кожата тогаш и треба медицинска нега.

 

Постојано сувата, лушпеста, црвена, нервозни и раздразлива кожа на рацете може да биде симптом на егзема на рацете или контактен дерматитис.

 

Распукана кожа на нозете

Нашите стапала се под постојан притисок. Без разлика дали одиме, трчаме или едноставно стоиме неподвижно долго време, тие го носат товарот на нашето тело.

 

Епидермисот (најмногу надворешниот слој на кожата) на стапалата на нозете ни се развил природно подебел и поцврст. Кожата по стапалата нема масни жлезди, па е особено ранлива на сушење.

 

Покрај тоа, стапалата често се подложени на притисок и триење предизвикани од тврди површини или несоодветни обувки. Овие напони можат да предизвикаат понатамошно сушење на стапалата, особено во областа на петите. Напукнатите пети се чест случај и ако го занемаруваме здравјето на кожата во тој предел можат да бидат непријатни за окото и да создаваат непријатности.

 

Како да се грижам за кожата на рацете, прстите на рацете и стапалата?

Редовната нега на кожата на рацете, прстите и стапалата ќе помогне да се заштити кожата од сушење и пукање. Еве неколку предлози како да се грижите за кожата во овие вообичаени проблематични области:

 

Ако работите со хемикалии, носете заштитни ракавици на рацете

Мијте ги рацете со млака вода (премногу топла или премногу студена вода може да ја влоши состојбата на кожата)

Избегнувајте агресивни средства за чистење (наместо тоа користете производи кои имаат соодветна за кожата вредност на pH)

Користете крем со висок процент на вода за постојано навлажнување на кожата.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Фото: Свадбата на Марија од XXL
Фотографии од свадата на Марија Николова, поранешната членка на XXL
4
Домашна маска која брише 10 години од ваше...
Уште по првата употреба, ќе го почувствувате импресивниот ефект. Оваа маска ќе стане алтернатива на многу козметички про...
3
Бали Бег се жени со Неџла!
Турските медиуми пренесуваат дека Бали Бег наскоро ќе застане на лудиот камен
3
Лепа Брена има совршено тело! Која е тајната?
Некои тешко доаѓаат до витка линија, а зад изгледот на Лепа Брена се кријат едноставни нешта. Откријте кои...
3
Анкета

/
AnMari

Koj caj e najubav za bebeto?

Anason (33%)

Nane (67%)

Kamilica (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!