|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога се развива мозокот кај децата?

Редакција Рингераја, 16.12.2019
Децата се брилијантни. Зарем не? Тие живеат во сегашниот момент.Тие се способни и невини. И можеби мојата омилена особина-тие се автентични. Тие се меѓу најискрените луѓе на планетата. Но, можеби тие се и меѓу повеќето недоразбирани луѓе на планетата
Клучни зборови:

image
/11


Ние, возрасните, заборавивме како е да се биде дете. Да се биде мал и зависен. Да се учи постојано. Да чувствувате само една (силна) емоција истовремено, но сепак немате алатки за регулирање на таа емоција. Да се доживее најбрзиот развој на мозокот во животот.

Наместо тоа, она што нашата култура избира да го види, се мали деца кои имаат тантруми. Притиснувајќи ги копчињата за аларм. Тестирајќи ги нашите граници.

 

Овие детски тантруми може да направат да се чувствуваме како да сме ја изгубиле контролата. Како да сме „лоши“ родители. Како да не успеваме.

 

И така, охрабрени сме да ги контролираме нашите деца. Да ја користиме нашата големина и моќ.

 

Родителството во главните текови се фокусира на модифицирање на однесувањето на детето со прибегнување кон тактики како казни, уцени, мито и награди под оправданост дека извршувањето на хиерархијата на доминацијата е некако служење на поголемо добро.

 

И кога овие тактики на заплашување не функционираат ... ние ја зголемуваме казната.

 

Но, што ако, нема апсолутно ништо лошо со нашите деца? Ништо што треба да се поправи. Што ако проблемот е недостаток на знаење, разбирање и емпатија во нашето општество? И што ако овие техники се закануваат да го уништат САМО влијанието што навистина го имате со вашето дете - вашата врска.

 

Западното општество очекува пристап за родителство врз основа на желбите на возрасните отколку на потребите на детето. Но, што ако, преку нашата врска, разбирање на детската психологија и развојот на мозокот и промена во перспектива, би можеле да најдеме начин да бидеме во склад со нашите мали деца и да растеме заедно со нив? Самите стануваат подобри луѓе.

 

Значи, да навлеземе малку подлабоко во науката за растење. Да се обидеме да разбереме ЗОШТО малите деца се однесуваат така, за да можеме да чувствуваме самодоверба и благодарност додека стоиме покрај нив, водејќи ги со трпеливост низ оваа авантура наречена детство.

 

Кога расте мозокот?

Бидејќи луѓето се развивале да одат на две нозе, а не на четири, големината на карлицата требало значително да се намали. За жените, породувањето стана се повеќе предизвикувачко; ние еволуиравме да ги родиме нашите бебиња во многу пониско ниво на развој, така што главата на новороденчето може безбедно да помине низ потесниот канал за породување. Некои велат, во споредба со другите цицачи, луѓето се раѓаат само на половина пат од развојот; слично на бебињата кенгури.

 

Што подразбира тоа? Недоволно развиен мозок = незрело, беспомошно, зависно бебе.

 

Во споредба со другите цицачи, човечкиот мозок е мал од раѓање; само 25% од неговата крајна големина на возрасни. Животните родени во непријателски опкружувања имаат тенденција да развијат поголеми мозоци кога се новороденчиња, за да им помогнат да преживеат. На пример, зебрите треба да може да трчаат со стадото само неколку часа по раѓањето - нивните релативно зрели мозоци им помагаат да трчаат и да одговорат соодветно кога ќе се појави лав.

 

Но, мајката природа секогаш има стратегија за опстанок. Која е стратегијата за опстанок за човечките бебиња со толку ситни мозоци? Лесно - Мама и тато. Бебињата (и малите деца) се дизајнирани да нè задржат во нивна близина со цел да ги заштитиме.

 

Ние сме дизајнирани да формираме безбедна околина за нашите деца - со цел нашите видови да преживеат и напредуваат.

 

Bowон Боулби, британски психоаналитичар, хипотезираше дека здравата приврзаност е клучна за промовирање на емоционалната регулатива и е од витално значење за оптимален развој на мозокот. Нашите интеракции со нашите деца, без разлика дали се позитивни или негативни, влијаат на начинот на кој нивните мозоци растат.

Националниот институт за ментално здравје укажува на тоа дека мозокот не е созреан до средината на дваесеттите години. Фронталниот лобус, одговорен за планирање, проценка на ризиците и донесување одлуки е последниот регион што го комплетира развојот околу 30-годишна возраст. Значи, што значи ова за нас, како родители?

 

Тоа значи дека треба да бидеме трпеливи и сочувствителни со нашите деца. Тоа значи дека децата се честопати неспособни за очекувањата што ги ставаме пред нив. Тоа значи дека колку и да мислиме дека тригодишното дете е паметно, без разлика колку може да рационализира и да резонира, тоа едноставно нема мозок на возрасно лице. Можеби се надеваме дека децата ќе се однесуваат со само-дисциплина и самоконтрола, но сè додека нивните мозоци не созреат, наша одговорност е да ги водиме (и „да ги позајмуваме“ нашиот префронтален кортекс сè додека не созрее).

 

Колку позитивното родителство го поттикнува здравиот развој на мозокот

Алберт Ајнштајн еднаш рече дека најважното прашање на кое треба да одговориме е: „Дали е ова пријателски универзум?“ Како вид, прилагодливи сме токму затоа што сме недовршени од раѓање. Децата „градат“ мозок, што најдобро одговара на околината што ги опкружува. Сериозни седумстотини нови нервни врски (синапси) се формираат во мозокот секоја секунда, што е еднакво на над илјада трилиони синапси до третиот роденден на детето.

 

Но, процесот на развој на мозокот не завршува на тригодишна возраст; во моментот кога децата ќе достигнат тинејџерски години, бројот на изградба на нервни синапси всушност се преполовува од илјада трилиони на петстотини трилиони во процесот наречен изградба на мозокот.

 

Па, зошто мозокот би создал повеќе синапси отколку што треба, само за да ги исфрли веќе направените?

 

Одговорот лежи во мешањето на генетските и околните фактори. Додека генетиката обезбедува план, тука е околината на децата и нивните искуства што ја спроведуваат конструкцијата, формирајќи го основниот темел на мозокот. Повторното користење на одредени патеки ги зајакнува индивидуалните врски.

 

 

Силата на синапсот е од витално значење за развој на способности за емоционална регулација. Затоа е критично да им обезбедиме на нашите деца искуства кои придонесуваат за здрав развој на мозокот. На пример, дете кое доживее прекумерен стрес ќе развие поголемо мозочно. Овие деца веројатно ќе станат возрасни кои претерано реагираат на стресот. Зошто? Бидејќи нивните први искуства сугерираат дека треба да бидат постојано на штрек. Дека нивната околина е небезбедна.

 

Од друга страна, дете кое доживува негување и одговорност е во состојба да ја посвети својата енергија на одгледување на поголем префронтален кортекс - делот на мозокот одговорен за емоционално регулирање. Овие деца веројатно ќе станат возрасни кои се мирни и емотивно стабилни. Зошто? Бидејќи нивните рани искуства за меѓусебна зависност и одговорност сугерираат дека нивниот свет е безбеден и дека можат да се потпрат на оние околу нив.

 

Ова е вид на развој што е поповолен за луѓето.

 

Развојниот психолог Ерик Ериксон предложи здравите психолошки исходи да зависат од квалитетот на родителството. Кога грижата за децата е на задоволително ниво, бебињата и малите деца прераснуваат во деца кои природно му веруваат на светот. И, верувајќи им на родителите, се чувствуваат сигурни во независното чекорење низ животот. Со  тек на време развиваат вистинска независност.

 

Зошто на малите деца им треба простор?

Децата создаваат хормони на стрес, бидејќи се справуваат со предизвиците на секојдневниот живот. Но, делот од мозокот, кој им овозможува вербално да изразуваат силни емоции, префронталниот кортекс, сè уште не е целосно развиен. Ова значи дека малите деца можат да доживеат интензивна емоција, но тие немаат можност да вербализираат, ниту пак да се справуваат со тоа.

 

Децата не уживаат во тантрумите. Тие намерно не „се фрлаат“ во тантрум за да не манипулираат. Тантрумите се надвор од свесната контрола на децата.

 

Кога емоциите го преовладуваат малото дете, нивниот мозок не може да одржува рационална контрола. Нивната физиологија помага да се врати рамнотежата со тоа што ќе ги ослободи негативните чувства и фрустрациите.

 

Tантрумите се можност за нас да ја поврземе и продлабочиме довербата што веќе ја имаат нашите деца во нас.

 

 

Колку и да звучи неверојатно, штом ќе го сфатам ова, не можам да кажам дека со нетрпение очекував да тантрами, но не ги исплашив. Не се обидов да ги запрам. Не се плашев од нив. Почнав да им приоѓам со curубопитност и чудо. Почнав да ги очекувам, исто како што очекував мојот син да биде гладен или уморен.

 

Значи, кој е најдобриот начин да се справиш со тантум?

Прво, сетете се дека тантрумот не е одраз на вас. Да го повториме тоа; тантумот на вашето дете не е одраз на вас или на родителството. Она што е одраз на вас е вашиот одговор на тантрумот.

Значи, запомнете дека тантрумите се нормални и здрави.

 

Земете длабок здив. Затворете ги очите за момент, ако треба. Направете се што треба да сторите за да се концентрирате. Вие сте компасот на вашето дете. Вие сте нивни водич; треба да чувствуваат уверување дека сте одговорни, дека имаат грб и дека можат да се потпрат на вас кога ќе почувствуваат како да се дават во море на диви и непредвидливи емоции.

 

Седнете трпеливо со вашето дете. Држете го близу. Сочувствувајте. Набљудувајте.

 

Запомнете, ова не е за вас.

 

Не се обидувајте да ја рационализирате или користите логиката - мозокот на вашето дете е емоција во моментов. Поврзете се на емотивно ниво, а потоа откако ќе се смири, проблемот може да се реши заедно.

 

Признајте ја нејзината лутина и фрустрации, прифатете ги нејзините емоции и почекајте.

 

Со тоа (одново и одново) го зајакнувате верувањето на вашето дете дека универзумот е безбедно место. Дека неговите родители безусловно го прифаќаат и сакаат. Дека не постои такво нешто како „добри“ или „лоши емоции“. Дека ќе му помогнете да ги регулира своите емоции и да ги истражува своите чувства без оглед колку и да се неуредни.

mamamegi:Дали постои дефиниција за мајчинс...
Дали некој може да го опише тоа чувство во една реченица? Не, тоа чувство мора прво да се доживее и потоа "да се обидеш...
3
KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
2
Алергија на мобилен телефон?
Американските експерти откриле дека долгото држење на мобилните телефони може да предизвика алергиска реакција на никел.
2
Нова епизода на „Кој кого расте“
Телевизиска емисија наменета за родители „Кој кого расте“ чии водител е Зорица Црношија вонедела на 07.04.2013 во 10.20 ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

dete
bilbilce

za deteto podobro e da spie

na krevetce (90%)

so vas na spalnata (10%)


Број на сите гласови: 70

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!