|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

И вам ви недостасува бременоста? Зошто е тоа така?

Редакција Рингераја, 21.9.2021
Да се биде бремена беше ужасно. Претпочитам да седам надвор на дожд девет месеци отколку да поминувам низ бурата бременост. Но, понекогаш ми недостига бременоста. Па, најситни, најмали фрагменти од тоа барем

image
/11


Не хемороиди или интензивна болка во колкот. Не глупавите коментари од непознати луѓе или да мора да избирате газирана вода пред виното 40 долги недели. НЕ БЛАГОДАРАМ.

Сонце, рози и бебешки испакнатини
Но, да, некои аспекти од бременоста беа прилично кул. Сјајот, свиленкаста коса, среќните чувства да ги сместиме нашите малечки, фактот дека луѓето ни го отстапуваат местото, затоа што ние сме човечки инкубатори и тоа н makes прави пријатни.
Способност да се јадат СИТЕ колачиња затоа што „бебето беше гладно“ и испраќаше сопруг до продавниците во 3 часот наутро со барања за случајни закуски. Сега, ако го замолам да земе млеко после работа (од продавницата ПРАВО НЕГОВА РАБОТА), добивам „Уф, не можеш ли да го направиш тоа?“
Пред две години се врати дома со ребра за скара во американски стил во 23 часот. Ребра во американски стил, луѓе. Од продавница што беше на целиот пат од другата страна на градот.
Знаете ли кој с loves уште сака ребра од американско стило? ОВОЈ ГАЛ. Не сум веќе бремена. Уште гладен за ребра.
Бременоста ни дава картичка за излез од затвор. Можеме да плачеме поради реклами за автомобили затоа што #сме бремени. Сите можеме да бидеме нерасположени и кучки и барања и да се излудуваме лудо, и се е добро, затоа што едноставно значи дека ги извршуваме обврските на нашата бремена дама.
Сликата на телото и клоците на бебето
Што е со позитивноста на телото за време на бременоста? Сето тоа беше „стомак-гради“ и не ми е грижа, затоа што сум бремена и изгледам жешко.
Знам дека ова не е секогаш случај, но многу мајки со кои зборував дека признаваат дека се појавува чувство на доверба дека, како и нивните гради и стомаци, има тенденција да се издува како тажен балон кога ќе излезе меурот.
И тоа бебе клоци ... потврда дека всушност нешто расте внатре и доказ дека таа ги удира головите во утробата. Тие удари со бебиња беа с everything што ни требаше за да н remind потсети дека нашите бебиња се безбедни и удобни.
Кога бевме бремени, имавме контрола. Баб беше содржан. Кога нашите бебиња се на копно и завиваат од домот, чувството на ограничување и контрола се исфрла низ прозорецот, заедно со нашите соништа дека ребрата од американски стил повторно ќе ни бидат испорачани во креветите во 23 часот навечер.
Да Уште тагува по ребрата.
Но, она што најмногу ни недостасува во бременоста?
Се работи за нас
Знам дека звучам малку нарцисоидно, но слушај ме. Бременоста ни го посветува СЕТО внимание. Луѓето ги сакаат бремените мајки. Ни држат врати и ни се смешкаат. Сакаат да ни го допрат стомакот и да лапаат преку слики од нашите матки. Чудно, нели? Но, еј, ќе поднесам.
Штом ги имаме нашите драгоцени бебиња во рацете, вниманието автоматски се префрла на нашите новороденчиња. И со право - тие се толку мали и слатки и мирисаат толку добро. Како може некој да не се опседнат со нив ???
Но, оваа маглива транзиција од бремена божица во жешка хаос мајка е, добро, тоа е малку горчлива пилула за голтање. Од „како си идна мајка“? на "како е твоето новороденче?" може потсвесно да го земе својот данок.
Помалку компликации, повеќе дремки
Триењето на стапалото, дремките на каучот, долгите прошетки и бањи кои станаа стандардни во доцната бременост имаат тенденција да исчезнат. Вниманието се свртува кон превртување и доење и изразување во текот на тие бесплатни 12 минути дневно.
Кога бевме бремени, грижата за нашите бебиња и грижата за себе беа синоним. По бременоста, не толку.
Кога нашите бебиња беа безбедни внатре, знаевме дека ја правите вистинската работа едноставно јадејќи здраво и одмарајќи се. Сега, повеќето денови се чувствуваме како да заебаме с everything (иако навистина не сме!).
Да Деновите на бременост беа многу помалку комплицирани и збунувачки и да, понекогаш го пропуштаме ова.
Тоа не значи дека сакаме повторно да бидеме бремени.
Исто така, не ја одзема валидноста на нашите чувства за време на бременоста кога с all што сакавме беше да НЕ бидеме бремени. Да посакаме да завршиме. Најверојатно, да тврдите „ЈАС СЕ ГРАДИ“ во бесна состојба, редовно.
Главно, тоа не значи дека не ги обожаваме нашите бебиња и го сакаме овој нов дел од родителството.
Сосема е нормално да пропуштите бременост
Значи, на мајките таму кои имаат носталгичен момент на бременост, земете го. Гледајте наназад во ова време со lyубов. Запомнете ги добрите работи, игнорирајте ги лошите работи.
И, што е најважно, потсетете се дека фазата на бременост беше само еден аспект од вашето патување за мајчинство. Божица за бременост. Messешка збрка нова мајка. Дете Тамер. Има уште многу улоги што треба да ги играте, сите подеднакво неверојатни и непријатни како и следните.
Секако, бременоста значеше дека сте добиле ребра од американски стил во 23 часот, но вие само чекате додека вашето бебе не стане тинејџер и очајно сакате да застанете зад воланот. Beе бара СЕКОЈ изговор да излезе на возење.

Не хемороиди или интензивна болка во колкот. Не глупавите коментари од непознати луѓе дека мора да избирате газирана вода наместо вино 40 долги недели. НЕ БЛАГОДАРАМ.


Сонце, рози и труднички стомак

Да, некои аспекти од бременоста беа прилично кул. Сјајот, свиленкаста коса, среќните чувства да ги сместиме нашите малечки, фактот дека луѓето ни го отстапуваат местото, затоа што ние сме човечки инкубатори и тоа не прави пријатни.
Способност да се јадат СИТЕ колачиња затоа што „бебето беше гладно“ и испраќањето на сопругот до продавница во 3 часот наутро со барања за некакви закуски. Сега, ако го замолам да земе млеко после работа (од продавницата ПРАВО НЕГОВА РАБОТА), добивам „Уф, не можеш ли да го направиш тоа?“

Пред две години се врати дома со ребра за скара во американски стил во 23 часот. Ребра во американски стил, луѓе. Од продавница што беше на пат од другата страна на градот.
Знаете ли кој се уште сака ребра од американско стил? ЈАС. Но не сум веќе бремена. Уште сум гладна за ребра.

Бременоста ни дава картичка за излез од затвор. Можеме да плачеме поради реклами за автомобили затоа што #сме бремени. Сите можеме да бидеме нерасположени и луди и се е добро, затоа што едноставно значи дека ги извршуваме обврските на нашата бремена дама.


Сликата на телото и клоците на бебето

Што е со позитивноста на телото за време на бременоста? Сето тоа беше „стомак-гради“ и не ми е грижа, затоа што сум бремена и изгледам жешко.
Знам дека ова не е секогаш случај, но многу мајки со кои зборував признаваат дека се појавува чувство на доверба дека, како и нивните гради и стомаци, има тенденција да се издува како тажен балон кога ќе излезе бебето.
И клоците на бебето ... потврда дека всушност нешто расте внатре и доказ дека тоа ги удира головите во утробата. Тие удари беа се што ни требаше за да не потсети дека нашите бебиња се безбедни и удобни.
Кога бевме бремени, имавме контрола. Кога нашите бебиња  ќе дојдат на свет и ќе почнат да завиваат во домот, чувството на ограничување и контрола се исфрла низ прозорецот, заедно со нашите соништа дека ребрата од американски стил повторно ќе ни бидат испорачани во кревет во 23 часот навечер.
Да уште тагувам по ребрата.


Но, она што најмногу ни недостасува во бременоста?
Се работи за нас

Знам дека звучам малку нарцисоидно, но слушај ме. Бременоста ни го посветува СЕТО внимание. Луѓето ги сакаат бремените мајки. Ни придржуваат врати и ни се смешкаат. Сакаат да ни го допрат стомакот и да гледаат во слики од нашите матки. Чудно, нели? Но еј, ќе поднесам.
Штом ги имаме нашите драгоцени бебиња во рацете, вниманието автоматски се префрла на нашите новороденчиња. И со право - тие се толку мали и слатки и мирисаат толку добро. Како може некој да не е опседнат со нив???
Но, оваа маглива транзиција од бремена божица во жешка хаос мајка е, добро, тоа е малку горчлива пилула за голтање. Од „како си идна мајка“? на "како е твоето новороденче?" може потсвесно да го земе својот данок.

 

Помалку компликации, повеќе дремки

Триење на стапалото, дремките на каучот, долгите прошетки и бањи кои станаа стандардни во доцната бременост имаат тенденција да исчезнат. Вниманието се свртува кон превртување и доење и време за себе во текот на тие бесплатни 12 минути дневно.
Кога бевме бремени, грижата за нашите бебиња и грижата за себе беа синоним. По бременоста, не толку.
Кога нашите бебиња беа безбедни внатре, знаевме дека ја правиме вистинската работа едноставно јадејќи здраво и одмарајќи се. Сега, повеќето денови се чувствуваме како да зезнавме се (иако навистина не сме!).
Да Деновите на бременост беа многу помалку комплицирани и збунувачки и да, понекогаш го пропуштаме ова.
Тоа не значи дека сакаме повторно да бидеме бремени.
Исто така, не ја одзема валидноста на нашите чувства за време на бременоста кога се што сакавме беше да НЕ бидеме бремени. Посакувавме да заврши бременоста. Главно, тоа не значи дека не ги обожаваме нашите бебиња и го сакаме овој нов дел од родителството.

 

Сосема е нормално да ви недостасува бременоста

Значи, на мајките таму кои имаат носталгичен момент на бременост, земете го. Гледајте наназад во ова време со љубов. Запомнете ги добрите работи, игнорирајте ги лошите работи.
И, што е најважно, потсетете се дека фазата на бременост беше само еден аспект од вашето патување за мајчинство. Божица за бременост. Има уште многу улоги што треба да ги играте, сите подеднакво неверојатни и непријатни како и следните.
Секако, бременоста значеше дека сте добиле ребра од американски стил во 23 часот, но вие само чекате додека вашето бебе не стане тинејџер и очајно сака да застанете зад воланот. Ќе бара секаков изговор да излезе на возење.

Ребра во американски стил, ЌЕ се сретнеме повторно. Бременоста не е неопходна.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Зајакнете го имунитетот на Вашето дете
Време е на настинки и вирози, па важно е да се подготвите и да го зајакнете имунитетот на Вашето дете
4
Не сакам на лекар!
Многу мали деца се преплашени кога ќе се спомене посета на лекар. Во прилог се неколку начини со кои ќе им помогнете да ...
3
Ќотекот е многу опасна воспитна мерка
Физичкото казнување деца е лоша мерка и не влијае позитивно ниту на нивното воспитување. Психолозите предупредуваат дека...
3
Зошто децата манипулираат со родителите?
Ако детето е разгалено, а родителот попустлив, тогаш родителот прво мора да ја измени својата внатрешна логика и да ја у...
3
Анкета

/
Jana9

Dali nautro go banjate vaset_o bebe ili pred spienje navecer?

Nautro (0%)

Navecer (100%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!