|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Татко – најважната фигура во животот на ќерката!

Редакција Рингераја, 9.8.2013
Таткото е една од најважните фигури во животот на ќерката. Ќе Ви откриеме зошто е толку одговорен за тоа девојчето да се развие во силна и независна жена

image
/11


 

 

Присуството на таткото во животот на девојчето ја обликува нејзината самодоверба, сликата за себе и мислењето за мажите. Она што е важно во овој однос е таткото да се потруди да живее живот од интегритет, без лажење, за да може детето да стекне реална слика за светот, како и позитивен став кон животот.

Живееме во општество во кое таткото е подеднаков партнер во грижата за детето. Од првиот ден татковците се охрабруваат активно да учествуваат во одгледувањето на детето, да менуваат пелени, да ги бањаат и заспиваат децата и да им раскажуваат приказни. Присуството и трудот на таткото се почеток на многу важен однос. Научно е докажано дека квалитетно поминатото време со женското дете има круцијално влијание врз сите фази од нејзиниот живот. Таткото треба да поминува време со своите деца и да носи заеднички одлуки со мајката. Кога девојчето ќе почне да лази многу е важно и таткото да се спушти на нејзино ниво – на подот, да си игра со неа.

 

Влијание на таткото на сликата на девојчето за себе

Татковото присуство во животот на ќерката е клучно за нејзината самодоверба. Вербалната поддршка и константното присуство во животот на ќерката, сочуството, земањето во предвид на нејзиното мислење, како и учествувањето во нејзиното хоби, е многу важно. Директното учество на таткото и неговото внимание ќе помогнат да се отстрани било каква грижа и да се зголеми сигурноста во сопствените можности.

 

Влијание на таткото на врските на ќерката

Типовите на мажи со кои излегува жената и со кои има долга врска се директно поврзани со видот на врската која ја имала со својот татко. Се надеваме дека татковата фигура влијаела девојчето да стекне позитивно мислење за мажите. Таткото мора да ја третира својата ќерка со почитување и љубов. Без оглед на тоа дали сеуште е во брак со нејзината мајка, покажувањето почит кон неа е задолжително. Тој исто така мора да ги почитува жените како живи суштества, а не како објекти.

 

Улога на таткото во пубертетот

Хормоните се главната причина зошто татковците се повлекуваат од животот на ќерките за време на пубертетот. Кога имаат тинејџерка дома, татковците треба да создадат опуштена ситуација, во која таа сама ќе раскажува за случките во нејзиниот живот. Кога ситуацијата ќе го побара тоа, таткото треба да се извини за своите грешки, затоа што тој гест покажува почитување и љубов кон ќерките и ќе им помогне полесно да ги поминат љубовните маки, кои се нормални за таа возраст.

"Идиличниот" живот на мајката на п...
Илустраторката и мајка на две деца, Line Severinsen од Норвешка, направи серија на пресмешни илустрации на ситуации во к...
4
Кога е време за логопед?
“Моето дете не зборува” “Сеуште не изговара Р, а има 3 години” “Почна да пелтечи” “Моето дете погрешно чита” Помош?
3
Развод (прв дел)
Разводот е стресна ситуација за родителите и децата подеднакво.
3
Зошто родителите немаат авторитет?
Ние, родителите, сме личности на кои авторитетот му припаѓа по природата на нештата и за тоа не ни е потребна согласност...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Школски прибор
RosaEleonora

Кој школски прибор го купувате

Gioto (32%)

Со омилените ликови без оглед на марката (23%)

Пеликан (13%)

тоzz (14%)

првиот што ке ми дојде до рака (18%)


Број на сите гласови: 133

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!