|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Семе од босилек - непозната супер храна

Редакција Рингераја, 22.4.2019
Дали сте слушнале дека семето од босилек може да се јаде и всушност е многу добро за здравјето? Иако тоа е малку познато во нашата земја, семието од босилек се користи со векови во кинеската медицина

image
/11


Дознајте повеќе за здравствените придобивки од семето од босилек и како да го вклучите во вашето мени

 

1. Богато со влакна

Во 1 лажица семе од босилек има 25% од количеството потребни влакна на ден. Благодарение на високата содржина на влакна, тие се грижат за здравјето на дигестивниот систем и помагаат да се чувствувате добро без да потрошите многу калории.

 

2. Го регулира шеќерот во крвта

Неколку студии сугерираат дека семето на босилек може да помогне во регулирањето на нивото на шеќер во крвта. Во оваа студија, учесниците добија чаша вода по оброк во која семето од босилек претходно беше натопено. Резултатот е 20% намалување на шеќерот во крвта во споредба со претходно измерените резултати.

 

1

 

3. Добар извор на калциум и магнезиум

Семето од босилек е одличен извор на калциум, магнезиум и железо. Калциумот и магнезиумот се особено важни за здравјето на коските и мускулите и железото за производство на црвени крвни клетки.

 

Семето од босилек е особено погодно за вегетаријанци кои обично страдаат од недостаток на овие минерали.

 

 4. Растителен извор на Омега-3

Само 1 лажица семе од босилек дневно е доволно за да ви ги обезбеди скоро сите дневни потребни количини на Омега-3 масни киселини. Семето од босилек содржи алфа-линолева киселина (тип Омега-3), што на нашето тело му треба за да произведе енергија.

 

2

 

Како да го подготвите семето од босилек?

Ви препорачуваме да користите семе од босилек купено од био продавница. Семето од босилек, подготвено за сеидба, може да е третирано со пестициди.

Искористете го семето од босилек како чај. Натопете 1 лажица од семето во чаша вода. Оставете ги во вода најмалку 15 минути. Во тоа време тоа тројно ќе ја зголеми својата големина. Сосема е нормално да изгледа како гел.

 

Како да се користи семето од босилек?

смути

свежи сокови

топла и ладна крем супа

јогурт

млечен шејк

леб и други тестенини

палачинки

Причини заради кои може 3-годишно дете да ...
Изгледа е тешко да се биде дете, пишува Џејсон Гуд, американски комичар и татко на тригодишно дете, кое како и сите оста...
10
Децата не треба да преспиваат по навршена ...
Ако вашето дете не сака да спие во текот на денот, не мора да го присилите да го стори тоа
5
Тврдоглавост
Го знаете она: на сред продавница врескање и тропање со нозете затоа што не сакаме да му купиме играчка или чоколатце?
4
Домашен лек против Ешерихија Коли
Конвенционалните лекови во борбата против оваа бактерија многу често се неефикасни, па ви препорачуваме да се обидете во...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali na vasata svadba gi primenuvavte obicaite od okolinata kade ziveete?

Da gi primenivme (38%)

Ne, ne gi primenivme (19%)

Nesto primenivme, a nesto ne (43%)


Број на сите гласови: 21

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!