|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Права и обврски на детето

Редакција Рингераја, 6.10.2014
На сите деца, без исклучок треба да им припаѓаат овие права, без разлика или дискриминација заснована на раса, боја на кожа, пол, јазик, вероисповед, политичко или друго мислење, национално или социјално потекло

image
/11


 

ПРАВА

Да стекнувам знаења за се што е потребно.

Да прашам се што се интересира.

Слободно да го изразувам своето мислење.

Да ги користам училишните простории, намештајот и училишните помагала.

Да бидам заштитен/а  од насилство и занемарување.

Мојата личност да ја почитуваат сите вработени во училиштето и моите другари.

 

ОБВРСКИ

Редовно да одам на училиште.

Да ги извршувам своите училишни обврски.

Да ги почитувам правилата на однесување.

Да го чувам училишниот имот.

Да ја почитувам личноста на своите другари и останатите вработени во училиштето.

Да не ги валкам училницата и околината на своето училиште.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

КОВИД-19 кај деца: Дали постои причина за ...
Природно е дека родителите се најмногу загрижени за ширењето на заразна болест. Сепак, фактите покажаа дека коронарниот ...
19
Како да се организира времето пред поаѓање...
Како да го организирате времето на децата, посебно на првачињата, пред поаѓање на училиште на 1-ви октомври
14
Како да препознаете дијабетес кај децата?
Дијабетесот е наследна болест. Исто така, и некои вируси може да го предизвикаат или да бидат фактори на ризик за појава...
9
Паметни играчки според возраста на детето
Во прилог е водич за тоа како и на која возраст децата играат, играчки со коишто се забавуваат и им помагаат да го разбе...
7
Анкета

Животот
пеперутка16

Кој период од вашиот живот бил најубав досега?