|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Крвна слика кај децата и нејзино значење

Редакција Рингераја, 24.6.2019
Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекција (бактериска или вирусна), алергија, паразитски заболувања, труење со отрови. На што треба да обрнете внимание?

image
/11


Крвната слика ни дава податоци за вкупниот број и квалитет на крвните клетки и за нивниот однос. Крвната слика е една од основните лабораториски анализи кај децата и возрасните, а се толкува во согласност со анамнезата, клиничката слика на пациентот и други дијагностички наоди. Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекции (бактериски или вирусни), алергии, паразитски заболувања, труење со токсини...

Во крвната слика спаѓаат:

еритроцити – црвени крвни зрнца

MCH – просечна количина на хемоглобин во еритроцити

MCV – просечен волумен на еритроцити

MCHC – просечна концентрација на хемоглобин во крв

хемоглобин – крвен пигмент, носител на железо

хематокрит – однос меѓу цврстиот и течниот дел на крвта

леукоцити – бели крвни зрнца: сегментирани неутрофилни гранулоцити, сегментирани еозинофилни гранулоцити,

сегментирани базофилни гранулоцити, моноцити и лимфоцити,

тромбоцити – крвни плочки и

леукоцитарна формула – однос на поединечни врсти леукоцити.

Ако вкупниот број на леукоцити е зголемен во однос на референтните вредности за одредена возраст, бројот на сегментирани неурофилни гранулоцити над референтните вредности а бројот на лимфоцити е намален, јасно е дека е во прашање бактериска инфекција. Таквите состојби во главно се проследени со зголемена температура. Во тој случај се прави CRP – C реактивен протеин. Врз основа на CRP, може да се процени степенот на воспалителниот процес во организмот. CRP е тоа кое ни помага да го локализираме и следиме воспалителниот процес. Доколку се утврди дека детето има инфекција на горните респираторни патишта се прави брис на грлото и носот. За наодот од брис се чека 2-3 дена заради засејување на подлогата и изработка на антибиограм кој служи за да се пронајде адекватен антибиотик за пациентот. Се прави преглед на урината со седимент и уринокултура, па ако постои пораст на засеаните подлоги, се прави и антибиограм. Многу е важно детето пред земање на брис да не појадува и да не пие вода како и да не користело антибиотици пред тоа.

Доколку вкупниот број на леукоцити е намален или блиску до границата на референтна вредност, бројот на сегментирани гранулоцити намален, а на лимфоцити зголемен, се работи за вирусна инфекција. Доколку детето повраќа и има дијареа обично се во прашање рота и аденовируси кои се докажуваат со носење на столица на преглед.

Кај децата на возраст од околу една година присутна е физиолошка (нормална) анемија од поблаг или појак степен. Во тој период се случува замена на феталниот хемоглобин со адултет (возрасен, каков што останува во организмот цел живот). Родителите не би требало да се грижат заради оваа појава бидејќи е присутна кај сите деца а може значајно да се ублажи со добра исхрана (цвекло, пиперки, месо, овошје) и зелен зеленчук (спанаќ, блитва, грашок, зелена салата) и др.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

(Не)правилен изговор на гласовите
Една од најчестите причини заради која родителите бараат помош и совет од логопед, е неправилниот изговор на гласовите и...
4
Заради што децата ни ги кинат нервите секо...
Родителите на мали деца знаат за што станува збор. Иако со децата доаѓа нешто прекрасно, неочекувано и убаво, секојдневн...
4
Типови интелигенција кај децата
Еве како да се научите да ги препознаете типовите интелигенција кај децата, за да успеете да му помогнете на своето дете...
4
Дали е добро децата да делат иста соба?
Многу родители се одлучуваат да ги стават своите деца да растат во заедничка соба во домот, без разлика дали е поради же...
4
Анкета

dali e prakticno uste da se stavat iminja na babi i dedovci..
silvene (60%)

da (6%)

mozebi (17%)

sekako (2%)

nema sansi (16%)


Број на сите гласови: 109

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!