|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што прават родителите додека нивните деца спијат?

Редакција Рингераја, 18.5.2021
Авторот на духовити книги за родителство, тато Клинт Едвардс, искрено објасни што навистина прават родителите кога нивните деца преспиваат

image
/11


 

Кога станувате родители, слушате многу предлози за тоа што треба да правите додека вашите деца спијат. Тоа време, без разлика дали е попладневна дремка или спиење преку ноќ, се чини како некое волшебно време каде што сè е можно и кога не го користите тоа време онака како што сакате или начинот на кој се очекува да го користите, се чувствувате како не успеавте како родител. 

"Кога не работев и бев дома со децата цел ден, слушнав и читав многу за тоа како родителите треба да го искористат времето кога нивните деца дремат. Факт е дека дремувањето обично трае од неколку минути до неколку часа и понекогаш тоа е единственото време кога родителот треба да се вразуми и да не „полуди“ до крај, и мислам дека тоа е многу поважно од чиста и уредна куќа. И мислам дека сите  родители се чувствуваат на ист начин. Па, да бидеме искрени “, вели тато Клинт Едвардс, автор на духовити книги за родителство и наведува неколку работи што родителите навистина ги прават додека нивните мали спијат. 

1. Тие седат на каучот и уживаат во оние неколку моменти кога никој не се качува на нив. Децата се качуваат на вас, ве влечат, се жалат и лелекаат и со секое качување, влечење, жалење и лелекање, понекогаш се чувствувате како да ќе 'пукнете'. Затоа, попладневната дремка е единствената можност за родител кој е со своите деца цел ден да може да седи во мир и да се чувствува како човечко суштество. Сакам да потенцирам, ова во никој случај не значи дека не ги сакаме нашите деца и нивниот неисцрпен извор на енергија, но ако го поминувате целиот ден со нив, знаете за што зборувам. Дремувањето може да биде единствено слободно време кое родител со полно работно време чување дете го има, па седењето мирно (дури 15 минути) во вашиот омилен агол од домот го олеснува остатокот од денот многу.

2. Конечно гледање нешто што навистина ги интересира

Да се биде родител кој е постојано дома со мали деца прави да се чувствувате навистина изолирани, понекогаш гледањето нешто друго освен Пепа прасе или Снежното Кралство или детски песни на You Tube е единственото нешто што помага да се чувствувате како да сте дел од светот на возрасните. Гледањето нешто на телевизија или компјутер што навистина ве интересира ви дава сила да го издржите остатокот од денот и да потврдите дека има нешто друго на светот, освен вашите деца и детскиот свет.

3. Читање книга во која нема илустрација и содржи сложени реченици 

Како и повеќето други родители, јас ги знам напамет сликовниците и детските книги на моите деца. Исто така, го знам скоро целиот дел со наслови за деца во нашата библиотека и повеќето пати се чувствувам како да живеам со децата со нивните омилени литературни херои. Но, како возрасна личност, морам да признаам дека ми недостигаат книги за возрасни што го хранат нашиот мозок, кои имаат вистинска содржина, вистински заплет, структура и сложени реченици и што ми кажуваат нешто за реалниот свет. Верувам дека не сум единствениот што признава дека го користам времето кога децата спијат да читаат книга во тишина и се чувствувам неверојатно среќно. 

4. Секс

За родителите на мали деца има само неколку прилики кога можат да уживаат во секс: тоа е попладневна дремка, вечерни часови кога децата спијат и кога децата се со трето лице, било да е тоа баба, дедо, дадилка , пријател и сл. Имено, сите опции имаат свои недостатоци. Кога зборуваме за дремење, тоа обично не трае доволно долго, а кога децата ќе заспијат ноќе, вие сте премногу уморни за што било друго. Но, што е сигурно, ако имате избор помеѓу секс и чистење на куќата кога децата спијат - изберете секс.

5. Спијат

По спиење само неколку часа минатата  ноќ, лесно е да заспиете заедно со децата за време на нивната попладневна дремка. И верувајте ми, попладневна дремка, откако ќе ја поминам целата ноќ буден - е една од подобрите работи во животот!

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Десет совети како да бидете добра мајка
Секоја мајка барем еднаш се запрашала дали е добра во таа улога , дали прави се' како што треба, или може да биде уште п...
3
Не го вртете детето држејќи го за раце
Не постои родител кој не го завртел своето дете околу себе дрејќи го за раце. Сепак, една мајка има совршена причина кој...
3
Како да бидам добра маќеа?!
Да се стане родител во мешано семејство, или да се стане сопруга на некој со деца може да биде голем предизвик.
3
Зошто децата често лажат?
Сите родители сакаат нивните деца да пораснат како чесни луѓе, но исто така сите се соочуваат со детскиот проблем лажењ...
3
Анкета

/
Jana9

Od kolku godini vaset_o dete odi na kurs po stranski jazici?

3 god. (0%)

4 god. (0%)

5 god. (0%)

6 god. (100%)

7 god. i poveke (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!