|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Отстранете ги темните кругови околу очите со кафе

Редакција Рингераја, 18.4.2019
Кафето содржи значителни количини на многу различни антиоксиданти, вклучувајќи хидроксинамични киселини и полифеноли. Хидродинамските киселини се многу ефикасни во неутрализирањето на слободните радикали и спречувањето на оксидативниот стрес
Клучни зборови:

image
/11


Додека пиењето кафе ги има овие придобивки, помагајќи им на кожата од внатре и надвор, телото може и да ги впие.  Кофеинот помага да се намалат темните кругови и ќеси под очите и помага да се зголеми циркулацијата на крвта. Ова и дава подмладен и освежен изглед на кожата. Пред да одлучите да го измиете лицето со остатокот од кафето, ајде да ја комбинираме моќта на кофеинот со други корисни состојки за кожата.

Состојки:
2 лажици масло од кафе;
2 лажици кокосово масло;
1 лажица органски пчелин восок
2 лажички чисто масло од јојоба
Тегличка;
Мало тенџере;

Масло од кафе
Исто како и кафето, маслото од кафе е природно спакувано со антиоксиданти, заедно со кофеин, кој работи заедно за да ја зголеми способноста на кожата да се лечи, зацврсти и затегне. Кафето помага за намалување на темни кругови под очите, со истовремено подобрување на циркулацијата на крвта, резултира со свеж, подмладен изглед.

Како да направите масло од кафе:
Го направив користејќи го методот на топла инфузија. Комбинирајте 4 супени лажици мелено кафе со 8 супени лажици чисто маслиново масло во мал сад. Загрејте ја смесата најмалку 30 минути, мешајќи повремено.
Кокосовото масло нуди бројни придобивки за кожата, вклучувајќи ја и кожата околу очите, за да се спречи сувост и фини линии. Тоа содржи витамини и есенцијални масни киселини кои помагаат да се промовираат здрави клетки на кожата, вклучувајќи го и витаминот Е и антиоксидантите кои можат да ја лечат и поправат оштетената кожа. Неговата содржина на млечна киселина помага да се затегнат порите, правејќи ја кожата мазна и цврста, додека антиинфламаторните својства на маслото помагаат за да се намали отокот и црвенилото.
Пчелин восок – познат главно за својствата на кондиционирање, пчелиниот восок, исто така, има голем број на други придобивки за кожата. Пчелиниот восок создава бариера која помага да се задржи влагата во кожата, а исто така содржи витамин А, кој ја промовира регенерацијата на клетките и помага да се подобри хидратацијата, бидејќи се смета за хивлакант, што значи дека привлекува вода, па кога ќе го ставите на кожата, ги привлекува молекулите на водата, одржувајќи ја кожата похидрирана.
Масло од јојоба е исполнето со хранливи материи како што се витамин Е, Б комплекс, цинк, бакар, хром и селен, за кој се знае дека го зајакнува природниот процес на заздравување на кожата за да стане еластична, без брчки.

1

Ставете го маслото од кафе во топла вода. Додадете го кокосовоти масло и пчелиниот восок на 2 лажици масло од кафе. Целата смеса се растопува во водата. Откако се стопи, тргнете ја на страна и додадете 4-5 капки есенцијално масло. Есенцијално масло е совршено во овој рецепт, бидејќи ги регенерира новите клетки на кожата, кои ја одржуваат кожата млада, здрава и енергична. Можете да користите есенцијално масло од лаванда ако сакате. Истурете во широк сад. Нека се излади и зацврсти. Во ред е ако има некои остатоци од кафе. Нежно мачкајте околу очите пред спиење или наутро под шминка за очи за да ги осветлите очите.

Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Вајолет Афлек се подготвува за сестричка
Малата Вајолет Афлек е забележана на училиште неиспуштајќи ја од раце својата кукличка бебе. Погледнете ги фотографиите ...
2
Може ли да ослабам, ако дојам?
Запомнете: за време на бременоста вишокот килограми не сте ги добиле преку ноќ, затоа и сега не очекувајте дека можете ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

se za deteto
papagalce

dali dete do 8g vozrast treba da spie posebno vo oddelna soba

da (33%)

ne (0%)

neznam (33%)

ne sum siguren-a (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!