|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Опис на одењето од плажа – дома

Редакција Рингераја, 27.6.2019
Одењето од плажа почнува околу два часа пред доаѓањето на плажа. Тогаш всушност сакаше да тргнеш, но некој во тој момент огладне, ја наполни пелената, истури шише вода на креветот, ги загуби клучевите од куќата/колата
Клучни зборови:

image
/11


И тогаш всушност првпат ја изговори првата од низа подготвени реченици: “Кога ќе кажам да излезете од морето, има да ве видам како трчате накај дома!”

Наместо во 16, дојдовте на плажа во 18 часот наоружани со сите плажни реквизити, храна и друга опрема, како да освојувате нова планета. Тогаш по втор пат изговоривте нешто како: “Жими се, ако треба да ве молкнам надвор од морето, ќе ве откажам преку весник!”

Помеѓу паштетите и портокалите, палачинките со нутела и праските, уште два -три пати ќе им се заканиш да се пакуваат точно во 8 и ни минута подоцна, но бидејќи се затрчаа и зануркаа во морето, ве слушна само нивната задница. И бидејќи задницата слабо слуша, немаше фајде од тоа.

Во 7:30 ги интензивирап предупредувањата и полека ги собираш реквизитите по плажа, се натегаш со другите родители за кофичињата и лопатчињата, бидејќи реално ниту знает кое е од вашето дете, ниту пак ве интересира. Го собираш остатокот од храната и останатото ѓубре и се проколнуваш сама себе што толку многу работи спакува за на плажа. И додека ги фрлаш отпадоците, децата ги размолкнаа сите реквизити на плажа. Им псуеш, но тие те уверуваат дека само ја бараа направата за пумпање.

Одново ги собираш реквизитите, им го спомнуваш татко им и сиот негов род четири колена наназад, бидејќи некој мора да биде крив, нема сигурно ти да бидеш.

Ги викаш по име да излезат надвор од вода, го спомнуваш името на кучето, мачето и папагалот по навика, се црвенееш во лицето, им се закануваш со однемање на мобилниот, телевизија, вечера, им кажуваш дека ќе останат без кров над глава и без родители. Се е залудно кога повторно му зборуваш на нивниот задник. Тие нуркаат и не те слушаат, ниту пак ги интересира. Со останатите родители заклучувате колку ви е тешко и како ги слушавте своите старци, а не како денешниве деца.

Во 20:30 се откажуваш. Се капиш во сопствената пот, па се одлучуваш да се искапиш конечно в море, да нарачаш пиво во кафулето на плажа и да го гледаш заоѓањето на сонцето, а дечиштата нека нуркаат ако им се нурка.

Во оној момент кога се искапа и нарача пиво, сите колективно се створија пред тебе бидејќи се уморни, гладни, им се кака и сакаат дома.

Псуеш се по список ко најлош кочијаш. Во 21 часот доаѓате дома и им кажуваш дека за ова што ти го приредија ќе ти разбудиш во 6 часот со лупање во тенџериња.

Во 6 часот тие те будат тебе.

Ма се у...

Ајде пак од почеток.

Седењето дома со деца е потешко од одење н...
Неодамна, истражувањето покажало дека многу мајки веруваат дека останувањето дома со бебето е многу потешко отколку да с...
6
Непослушните деца се поуспешни во животот?
Ако вашето дете одбива да ве слуша, тоа го прави она што го сака, и воопшто немојте да му се лутите. Децата со таков кар...
3
6 работи што треба да му ги кажете на ваше...
Силната врска помеѓу децата и родителите се темели на љубовта и комуникацијата. Научете како да разговарате со вашето де...
3
Дете "бунтовник" - како да ги сочу...
Детето бунтовник е по однесувањето и реакциите најспецифичен, а со тоа и највоочлив тип, лесно паѓа во очи бидејќи излег...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali gi nosite vasite milenicinja na Veterinar?

Da (0%)

Ne (100%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!