|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Афтозен стоматит, или уште познат само како „афти“, е заболување на усната празнина кое се карактеризира со појава на мали, гнојни мозолчиња. Од афти страдаат луѓе од најразлични возрасти, но сепак најчеста е појавата на афти кај децата
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Што претставуваат всушност афтите?

Афтите се појавуваат најпрво како мали црвени точки, па до бели сивкави и плитки јазолчиња (понекогаш со големина колку зрно леќа) во усната празнина. Најчесто се појавуваат по внатрешната страна на образите или усните, врз или под јазикот, позади на грлото, до мекото непце и тонзилите.

При посериозна инфекција јазолчињата можат да бидат и гнојни. По принцип траат од 4 до 14 дена. Заболувањето се изразува во тоа што едни исчезнуваат, а се појавуваат други, но не повеќе од 4 на број по целата уста.

 

Која е причината за појава на афтите?

 • Ослабен имунитет дополнет со инфекција во устата;

- Повеќе специјалисти сметаат дека вирусот Herpes simplex labialis, причинителот на херпес, води до појава и на афти.

 • При загризување за време на хранењето;
 • Алергиска реакција кон некои видови храна;
 • Авитаминоза (најчесто поради недостаток на витамините: В1, В2, В6, С, како и недостаток на цинк, калциум, железо);
 • Генетски предизпозиции;
 • При некои заболувања: целикалија, болест на Сhron, синдром на Riter, сифилис итн.;
 • Како негативен ефект од некои медикаменти;
 • Паста за заби;

- Пастите за заби кои содржат натриум лаурил сулфат се чести причинители на афти.

- Препаратите за свеж здив можат да бидат причина за појавата на афти бидејќи тие ја сушат оралната лигавица, а со тоа таа е лесно подложна кон инфекции.

 • Лошата орална хигиена.

 

Како да се лекуваат афтите, а воедно и како да се спречи повторното појавување?

Избегнувајте:

 • • Остра, крцкава, груба храна, која би ги разранувала афтите, а со тоа и би ја засилила болката;
 • • Кисела, зачинета, солена храна која ги дразни афтите и предизвикува болка или ја зголемува веќе постоечката;
 • • Зачини;
 • • Кафе, цигари, гуми за џвакање;

Површината на афтите би можела да се третира со 3% раствор на H2O2, но сепак тоа не се препорачува и за малите дечиња.

Во секоја аптека има раствор наменет специјално за афти со кој всушност се ограничува воспалителниот процес, но и дејството на плунката.

 

Особено важна е оралната хигиена која треба да е на највисоко ниво. Четката за заби треба да се менува почесто (препорака за пациентите со афтозен стоматит, генетска предиспозиција), но таа треба да биде мека.

Устата се плакне со чај од камилица, а врз самите афти може да се дава и пчелна млеч (ако не се алергични!).

Сето тоа има ефективно дејство во процесот на лекување на афтите. Лактобацилус ацидофилус (пробиотик) штити од нова повторна појава на афтите во усната празнина.

 

д-р Фросина Дајо

Доктор по општа стоматологија

 

doktori.mk.logo

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

20 причини зошто детето може да има лош ден
Дали вашето дете некогаш се пожалило дека му е тешко? Духовита мајка открива 20 причини кои можат да го расипат денот на...
21
10 работи кои ги научив за мајчинството
Не излегувајте да се напиете нешто. Ако го прекршите ова правило вашите деца ќе се разбудат следното утро во 5 часот. Ов...
13
Покачен ЦРП кај деца
Иако многу родители не го знаат значењето на скратеницата CRP, тие се свесни дека неговите вредности можат да покажат да...
4
И Вашето дете пцуе?
Може прилично да Ве шокира кога ќе чуете дека Вашето дете пцуе. Се прашувате каде и од кого слушнало такво нешто и дали ...
3
Анкета

Матични клетки
Еца

Дали би ги зачувале матичните клетки од папочната врвка?

Да (81%)

Не (19%)


Број на сите гласови: 48

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!