|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Најчести грешки кои жените ги прават во сексот

Редакција Рингераја, 8.9.2020
Ако мислите дека вашиот сексуален живот не е толку добар, може несвесно да направите грешки што можат многу да влијаат на вашето задоволство. Жените откриле дека им пречи кога мажите копираат од порно филмовите, но има и работи кои жените ги грешат

image
/11


 

АКО мислите дека вашиот сексуален живот не е толку добар, може дури и несвесно да направите некои грешки меѓу чаршафите што можат многу добро да влијаат на вашето задоволство. Неодамна, жените откриле што им пречи кога мажите копираат од порнографија, но има и работи каде поубавиот пол прави грешки.
1. Тие го чекаат вистинското расположение
Ако одложите секс додека сè не е совршено, големи се шансите да немате секс многу често. Расположението, велат експертите, можете да го создадете сами.
„Истражувањата покажуваат дека предиграта и допирот ќе го стимулираат вашето тело и ќе му испратат пораки на мозокот што ќе ја активира желбата за секс“, објаснува Скот Халцман, професор по медицина на Универзитетот во Флорида за Веб МД.
Медлин Кастеланос, психијатар специјализирана за сексуална дисфункција, советува употреба на средства за подмачкување доколку проблемот е во тоа што вагината не е доволно влажна, па жената не се чувствува подготвена за акција.
2. Тие го ставаат задоволството на својот партнер пред нивното
Во сексот ви е дозволено да бидете малку себични. Ако се концентрирате само на задоволството на вашиот партнер, тоа нема да ве направи подобра mistубовница, но може да ве направи несреќни што може да влијае на вашето расположение.
"Womenените се биолошки„ програмирани "да ги ставаат другите на прво место, но тој инстинкт може да го уништи вашиот сексуален живот. На жените им треба подолго од мажите за да постигнат оргазам, па дури и да се возбудат. Не чувствувајте вина за тоа. Вашата возбуда ќе ве возбуди и партнер “, вели Кастеланос.
3. Ако партнерот е лошо расположен, тие мислат дека проблемот е во нив
И покрај популарното верување, мажите не се подготвени за секс секоја секунда. Понекогаш се случува и да се уморни, лошо расположени или не можат да добијат ерекција.
„Стресот, исцрпеноста или депресијата можат значително да го намалат либидото кај мажот“, истакнува Халцман.
Исто така, на мажите по оргазмот им треба одредено време да бидат повторно подготвени за акција.
4. Тие имаат лошо мислење за сопственото тело
Истражувањата покажуваат дека жените кои имаат посилна самодоверба и добро мислење за своето тело се порелаксирани пред партнерот и почесто доживуваат оргазми отколку оние кои не се чувствуваат така.
„На повеќето мажи не им е гајле каков вид долна облека носите или дали сте се здебелиле“, истакнува Халцман.
5. Не користат фантазија
Паровите кои редовно имаат секс се посреќни и поверојатно е да останат заедно. Во долгите врски, понекогаш е тешко да се одржи искра, затоа слободно препуштете се на фантазиите затоа што тие ќе ви ја разгорат желбата и ако разговарате за нив со вашиот партнер, тие веројатно ќе бидат среќни да ви помогнат да ги исполните.
6. Тие сметаат дека мастурбацијата е наменета само за самци
Со мастурбација, учите за тоа што ви се допаѓа и што ве возбудува, а исто така ви помага да се опуштите, особено по менопаузата.
"Мастурбацијата кај жените всушност ја зголемува сексуалната желба. Тоа ќе им помогне да достигнат оргазам дури и кога се со партнер. Тоа е најдоброто нешто што жената може да го направи за да го подобри својот сексуален живот", заклучи Кастеланос.

1. Тие го чекаат вистинското расположение

Ако го одложувате секс додека сè не е совршено, големи се шансите да немате секс многу често. Расположението, велат експертите, можете да го создадете сами.
„Истражувањата покажуваат дека предиграта и допирот ќе го стимулираат вашето тело и ќе му испратат пораки на мозокот што ќе ја активира желбата за секс“, објаснува Скот Халцман, професор по медицина на Универзитетот во Флорида за Веб МД.
Медлин Кастеланос, психијатар специјализирана за сексуална дисфункција, советува употреба на средства за подмачкување доколку проблемот е во тоа што вагината не е доволно влажна, па жената не се чувствува подготвена за акција.


2. Тие го ставаат задоволството на својот партнер пред нивното

Во сексот ви е дозволено да бидете малку себични. Ако се концентрирате само на задоволството на вашиот партнер, тоа нема да ве направи подобра љубовница, но може да ве направи несреќни што може да влијае на вашето расположение.
"Жените се биолошки„ програмирани "да ги ставаат другите на прво место, но тој инстинкт може да го уништи вашиот сексуален живот. На жените им треба подолго од мажите за да постигнат оргазам, па дури и да се возбудат. Не чувствувајте вина за тоа. Вашата возбуда ќе го возбуди и партнерот“, вели Кастеланос.


3. Ако партнерот е лошо расположен, тие мислат дека проблемот е во нив

И покрај популарното верување, мажите не се подготвени за секс секоја секунда. Понекогаш се случува и да се уморни, лошо расположени или не можат да добијат ерекција.
„Стресот, исцрпеноста или депресијата можат значително да го намалат либидото кај мажот“, истакнува Халцман.
Исто така, на мажите по оргазмот им треба одредено време да бидат повторно подготвени за акција.


4. Тие имаат лошо мислење за сопственото тело

Истражувањата покажуваат дека жените кои имаат посилна самодоверба и добро мислење за своето тело се порелаксирани пред партнерот и почесто доживуваат оргазми отколку оние кои не се чувствуваат така.
„На повеќето мажи не им е гајле каков вид долна облека носите или дали сте се здебелиле“, истакнува Халцман.


5. Не користат фантазија

Паровите кои редовно имаат секс се посреќни и поверојатно е да останат заедно. Во долгите врски, понекогаш е тешко да се одржи искра, затоа слободно препуштете се на фантазиите затоа што тие ќе ви ја разгорат желбата и ако разговарате за нив со вашиот партнер, тие веројатно ќе бидат среќни да ви помогнат да ги исполните.


6. Тие сметаат дека мастурбацијата е наменета само за самци

Со мастурбација, учите за тоа што ви се допаѓа и што ве возбудува, а исто така ви помага да се опуштите, особено по менопаузата.
"Мастурбацијата кај жените всушност ја зголемува сексуалната желба. Тоа ќе им помогне да достигнат оргазам дури и кога се со партнер. Тоа е најдоброто нешто што жената може да го направи за да го подобри својот сексуален живот", заклучи Кастеланос.

 

Како да ги отстраните подочниците за 5 ми...
Не мора сите да знаат дека сте останале до доцна, дека сте испиле малку повеќе вино, или дека сте имале немирна ноќ со б...
3
Предвремена ејакулација
Предвремена или прерана ејакулација е еден од најчестите сексуални проблеми. Најчесто се опишува како неможност за одлож...
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koja literatura ja koristis
danielroman (89%)

poezija (4%)

drama (7%)


Број на сите гласови: 28

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!