|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Магијата на првиот снег во детските очи

Редакција Рингераја, 7.12.2016
Снегот е за децата . За малите и љубопитни дечиња за кои зимата и снегот се најубавото и долгоочекуваното бело волшепство. Нема дете што не се радува на првиот снег...
Клучни зборови:

image
/11


 

Некои мислат дека тој е радост, која лета околу нас ... и се чуди на чие рамо да слета. Други се убедени дека е составен дел од воздухот кој го дишеме. Трети не сакаат да слушнат за него, а има и такви кои го чекаат филозофски и со благодарност, зашто без него лебот не би се родил. Тој благотворно ја напои целата земја - ниви и градини, за да може таа на пролет да роди од првите семиња. За да можат тие да оживеат ... Никогаш не е излишно човек да пофилозофира на адреса на снегот. На оној мек  прв снег, во кој ти иде да се тркалаш како мало дете и да му скокнеш  радосен  во меката  прегратка. Само претставете си ги снежните игри, кои дури ни песокот на морето не можат да ги понудат. Блазе им на Ескимите, кои дури куќи градат од снежни тули. За жал, не сите возрасни го чуваат детето во себе и доживуваат позитивни чувства од тивкото паѓање на првите снегулки. Повеќето од нив се  незадоволни бидејќи заборавиле на возбудата што тие самите ја имале кога биле деца.

Снегот е за децата . За малите и љубопитни дечиња  за кои зимата и снегот се најубавото и долгоочекуваното бело волшепство. Нема дете што не се радува на првиот снег. Доволно е само да потонеш тивко во кротките и широко отворени детски очи и да го почувствуваш отсјајот и фасцинацијата на снежното чудо пред себе. И колку и да се пишува, спори, зборува  на адреса на снегот, за него најмногу ... се сонува ... додека детето во тебе уште живее. Бидејќи ако прашате едно дете што за него е првиот снег, тогаш сигурно ќе ви одговори вака:

Да ги закопаш рацете во меките и  бели памуци  и да ја извајаш најубавата малечка "планета" меѓу дланките.

Да се ??гаѓате со вашите пријатели со овие мали снежни "планети" и сето тоа да те насмевнува до солзи.

 Да погледнеш една снегулка под микроскоп и да останеш вчудоневиден и трогнат од различноста на совршенството што само природата може да се постигне.

Да се ??фрлиш во свежата бела постела, да легнеш на грб, да се распреташ со раце и нозе и да го создадеш твојот снежен ангел во снегот, небаре си се напикал во сенката на ангелот, кој бдее над тебе од лулка и во сите твои денови.

Да разбереш дека санката на Дедо Мраз веќе е подготвена за пат, и многу наскоро ќе пристигне со полна волшебен вреќа со подароци.

Да го почувствуваш таинствениот и  необјасниво сладок вкус кој не може да биде спореден дури и со сладолед.

 Да го создадеш најнасмеаниот Снешко со помош само на неколку копчиња и еден голем шармантен морков. Зашто, се согласувате, кој тврди дека снешкото, создаден од детските раце, нема душа, и тоа насмеана до уши, длабоко греши!

 

Како да се справите со грчевите кај бебињата?
Сосема е вообичаено бебињата да плачат, но некои од нив плачат многу почесто од останатите. Доколку сте новопечени роди...
12
Кога душата боли - психолог или психијатар?
Приказна за една предрасуда дека е подобро да се оди кај психолог зашто тој е за „здрави“, а не кај психијатар кој е за ...
8
Замена за млеко: 9 производи богати со кал...
Калциумот од кељот и од сокот од цеден портокал телото го апсорбира полесно отколку од млекото. Освен нив, замена за сит...
6
Здрава ужина за деца
Децата се учат на здрави навики уште од најмала возраст. Наместо нездрави, масни и солени, или премногу слатки грицки, м...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

na kakov nacin se porodivte?
nataly_13215

na kakov nacin se porodivte?

1.so carski rez (31%)

2.spontno poroduvanje (49%)

3.se uste ne sum se porodila (19%)


Број на сите гласови: 67

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!