|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Леблебијата е адекватна замена за месо?!

Редакција Рингераја, 22.5.2018
Леблебијата или наутот е исклучителна намирница богата со нутритивни вредности. Се употребува уште од древните времиња, за што сведочат археолошките артефакти од остатоците од оваа билка
Клучни зборови:

image
/11


Има повеќенаменска улога во кулинарството, може да се користи како вариво, од неа се прави лебно брашно, или пржени грицки кои не се штетни.

Не се разликува многу од останатите мешунки: содржи до 23 проценти протеини, 58 проценти јаглехидрати и околу 5 проценти растително масло. Во неа има повеќе железо од месото, а притоа овој минерал не се губи при готвењето.

Во арапските древни записи, леблебијата се споменува и како моќен афродизијак. Леблебијата содржи многу растителни влакна кои се заслужни за намалување на холестеролот. Леблебијата има уште едно корисно својство: од организмот ги исфрла сулфатите, штетни соединенија кои се користат како конзерванс во преработената храна.

Леблебијата е природен извор на калциум, бакар и магнезиум, и според новите истражувања таа има значајна улога во врзувањето на калциумот за коските. Тоа упатува на фактот дека остеопорозата се јавува не поради недостаток на калциум, туку поради дефицит на магнезиум. Освен тоа, овој минерал учествува во регулирањето на срцевиот ритам и го намалува нивото на холестерол и е многу важен за бремените жени бидејќи ја намалува опасноста од спонтан абортус и предвремено раѓање.

Зошто строгите мајки одгледуваат поуспешни...
Постојаните приговарања од вашата мајка од кои ве боли главата, всушност ќе ве направат подобра и поуспешна личност во ж...
24
Грицкање на ноктите
Грицкањето на ноктите е чест начин со кој децата се ослободуваат од интензивните, но минливи напнати ситуации кои им се ...
9
Причина за упорна кашлица во зимските месеци
Поврзаноста на воспалението на горниот респираторен систем и долните дишни патишта е одамна позната и денеска се именува...
4
Табела за раст на деца
Постои табела која може да ви помогне да утврдите дали детето нормално расте и се развива според тоа на која возраст е в...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali mozete da izdvoite vo vasiot zivot nekoja licnost na koja mozete da i ja kazete bukvalno sekoja tajna?

Da (40%)

Ne (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!