|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кои продукти ги прават децата попаметни?!

Редакција Рингераја, 28.2.2019
„Ти си она што го јадеш.” Мудра мисла, која треба да си ја спомнуваме почесто, ако сакаме да бидеме здрави. Ова, секако, важи и за храната што ја консумираат нашите деца, бидејќи таа е од суштинско значење за нивниот развој
Клучни зборови:

image
/11


Иако нема магична храна која ќе го претвори детето во гениј, сигурно има храна која може да им помогне на когнитивните способности на малите. Како едни од најпознатите корисни за здравјето на мозокот јадења се риба, чисто месо, млеко, грав.

Ние споделуваме уште четири храни за да направиме дел од детското мени.

Боровинки

Секој родител знае колку е тешко да го натера детето да јаде корисна храна што не ја сака.

За среќа, еден од најдобрите продукти кои можат да помогнат за подобрување на мозочните функции на адолесцентите, се вкусните боровинки, со кои може да ги направите и поинтересни чиниите на децата кога им сервирате овошни салати, закуски.

Како боровинките, така и малините содржат соединенија кои ја подобруваат меморијата. Иако малите ги помнат лесно информациите највкусното овошје ќе им обезбеди дополнително енергија за учење, како и најважните калиум, фосфор, витамин А , витамини од групата Б.

Јаболка

На децата им се допаѓаат во форма на свеж сок или едноставно природно консумирање. Но, што ги прави јаболката толку корисни за нашето здравје?

Излегува дека сочното овошје може да ни помогне да се заштитиме од штетните ефекти на хемикалиите кои можат да предизвикаат оштетување на мозочните клетки. Исто така, јаболката се богата со антиоксиданти, калиум, магнезиум, фосфор, витамини А и Ц, витамини од групата Б, влакна.

Јајца

Јајцата се друга храна што може да ги направи децата попаметни, па можете да ги направите дел од вашиот здрав појадок ако се уште не сте.

Според истражувањата, јадењето јајца за појадок обезбедува здрава доза на омега-3 масни киселини кои го штитат мозокот, како и витаминот Е, кој може да помогне во борбата против депресијата.

Исто така јајцата содржат голем број на основни хранливи елементи, важни за развојот и растот на децата, како фосфор, калиум, калциум, магнезиум, витамини од групата Б и други.

Црно чоколадо

Чоколадото е омилениот деликатес за децата. Бидејќи нема како да не им даваме да јадат помалку од него, најдобра опција е да им понудиме да пробаат црна чоколада. Благодарение на какаото во него, таа помага за подобрување на циркулацијата, подобрување на меморијата, го подобрува расположението и не го зголемува толку нивото на шеќерот во крвта, за разлика од другите омилени слатки на децата.

Што е тоа аутизам?
Аутизмот предизвикува децата да го доживуваат светот поинаку, од повеќето други деца. Нив им е тешко да разговараат со д...
3
KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
2
Алергија на мобилен телефон?
Американските експерти откриле дека долгото држење на мобилните телефони може да предизвика алергиска реакција на никел.
2
Нова епизода на „Кој кого расте“
Телевизиска емисија наменета за родители „Кој кого расте“ чии водител е Зорица Црношија вонедела на 07.04.2013 во 10.20 ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Darija
vesnaaa

<3

* (56%)

* (9%)

* (9%)

* (10%)

* (5%)

* (10%)


Број на сите гласови: 77

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!