|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како лесно да исчистите дамка од црвено вино

www.doktori.mk, 12.5.2014
На облека, маса или тепих, дамките од црвеното вино предизвикуваат вистински потешкотии при отстранување. Денес ви презентираме неколку совети за полесно да се справите со нив
Клучни зборови:

image
/11


 

Решение за теписи

На површината со дамки од црвено вино нанесете водороден пероксид или разредена сода бикарбона. По пет минути измијте го местото со вода. Друг начин на справување е со сол. Прекријте ја дамката и оставете да отстои дванаесет часа. Потоа усисајте. Доколку овој начин не ја отстрани дамката во целост, веднаш потоа применете го првото решение.

 

Решение за облека

Најприменуваниот начин е со оцет. Оставете ја облеката во раствор од оцет и вода, а доколку тоа не помогне, нанесете оцет директно на облеката. Друг начин е да ја избришете дамката со чиста крпа, без триење. Потоа потопете ја облеката во вода и прашок. По петнаесет минути нежно истријте ја исфлеканата површина.
Ефикасно решение е и добро познатиот метод со бело вино. Прекријте, а потоа измијте со вода. Дамката ќе исчезне во целост.

 

doktori.mk.logo


Затоа што првите 5 се најважни на свет
ПРИВАТНА ДЕТСКА ГРАДИНКА БАМБИНИ-ОКИТЕКС
3
Што кога детето се плаши од фризер?
Викање, плачење и тргање се најчестите “несакани ефекти”, кога родителите ги носат своите деца за потстрижување во фризе...
3
Ранко Рајовиќ:Детскиот мозок се развива со...
Доктор Ранко Рајовиќ е лекар, невроендокринолог, основач на „Никола Тесла центар (НТЦ) – отсек за млади таленти“ , кој...
3
Бременост: Најчести машки стравови
Исто како што бремените жени се оптоварени со разни стравови покрај среќното очекување на бебе, идните татковци кријат и...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

za site sto go sakaat imeto izabela
in love

za site sto go sakaat imeto izabela

najubavoto do sega (14%)

ne (39%)

mozebi na nekoj (22%)

da (19%)

go obozavam imeto izabela (6%)

site sto sakaat nekoja izabela xD (0%)


Број на сите гласови: 72

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!