|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да ја вратите желбата за секс по породувањето

Редакција Рингераја, 29.6.2020
Летна облека и затегната кожа, летни вечери под ѕвездите и опуштени викенди ... не е ни чудо што партнерите имаат зголемена желба за секс. Дури и за оние со деца и мали бебиња...

image
/11


Ако децата заспиваат порано или подоцна во вечерните часови и родителите конечно имаат „свој мир“, сексот кога имате бебе кои сè уште го доите во текот на ноќта и честопати се буди неколку пати, е малку поинаков. И во поголем број од случаите е голем предизвик.

 

Проверете неколку совети како да најдете време и желба за секс, дури и кога имате бебе:

 

1. Побрзо, ќе се разбуди бебето!

 

Ако не знаат кога бебето повторно ќе се разбуди и сметаат дека треба да побрзаат, таквиот наплив може да има два сосема спротивни ефекти: или возбудувањето се интензивира или предизвикува тивок притисок што го намалува возбудувањето кај едниот или кај двајцата партнери.

 

Ако сте сигурни дека бебето цврсто спие, тогаш не брзајте, туку прифатете го времето што ќе ви го даде бебето како плус, и целосно предадете се на секој момент заедно, без да се фокусирате на целта што можеби често не ја достигнувате, затоа што сте вознемирени од плачот на бебето.

 

2. Бидете што е можно повеќе спонтани

 

Иако, на прв поглед, спонтаноста со бебето може да звучи како противречност, таа и нејзиниот партнер навистина ќе треба спонтаност и генијалност, доколку сакаат барем делумно да ги исполнат своите сексуални потреби.

 

Бебињата ретко живеат во постојан и предвидлив ритам, па затоа е потребно да ги искористат оние ретки моменти кога ќе се фатат во похот, а бебето „чудесно“ само спие. Затоа, заборавете на вашите претходни рутини, кревет и времето кога обично се занесувате во радост во кревет и спонтано се препуштате едни на други кога и таму се отвора „прозорецот на можности“. Дури и на сред бел ден ...

 

3. Разговарајте за секс - фантазии и стравови

Бременост, породување, бебе и семеен живот ... сите овие исто така имаат силно влијание врз ставовите кон сексуалноста и постпарталниот секс. Затоа, разговарајте за сексот што е можно повеќе. Имајте доверба во вашите нови чувства и можните сексуални фантазии, како и за вашите стравови: Дали сè уште те возбудувам? Не ми се допаѓа тоа по породувањето. Ми недостасува секс како што порано имавме...

 

Колку партнерите се поискрени едни со други, толку полесно ќе биде да го најдат својот пат во нова, позрела сексуалност во која ќе можат да најдат уште поголема сатисфакција отколку пред децата. Треба само да бидете искрени и да ги прифатите сите промени што ги носи семејниот живот.

 

4. Татко, запомни дека мајката е и жена!

Сосема природно и нормално е жената да го стави бебето на првото место во првата година од животот на бебето, бидејќи бебето е целосно зависно од неа. Со ова, таа, исто така, го става мајчинството на прво место и затоа женственоста малку се спушта на маргините.

 

Ова, се разбира, нема да трае вечно (како по правило, жената во мајката почнува силно да се буди по првата година од животот на детето), но тоа не значи дека татковците не можат да и помогнат во овој процес на заживување на сопствената женственост. Охрабрете ја малку. Во никој случај не сакам да кажам дека препорачувам мајката да биде неактивна.

 

Кажи и колку е убава, колку ве возбудува и возбудува, колку ја сакате. Особено мајките кои не се задоволни од нивното постпартално тело, ќе бидат особено среќни со ваквите зборови и вашата желба за нив само дополнително ќе ги поттикне да заземат повеќе време за себе. И за тебе!

 

5. Никогаш не двоумете се да кажете НЕ

 

Согласување со секс само затоа што не сте имале секс долго време, или затоа што партнерот го сака тоа, е лошо ... никогаш не е вистинска одлука! Постпарталната сексуална криза е нешто сосема нормално и за жените и за мажите, затоа не плашете се од тоа и секогаш следете се себе си, дури и ако тоа ќе го разочара вашиот партнер.

 

Ако навистина го сакате партнерот, не сакате тој да стори нешто против вашите желби и ќе се обидете да го разберете. Вие му помогнете да истражи што е всушност главната причина за намаленото либидо. Поголемиот дел од времето, тоа е само замор и неподготвеност да стори сé што е потребно, па затоа немојте веднаш да го прифатите здраво за готово одбивањето од вашиот партнер.

 

И не заборавајте: Само кога вашата емоционална врска е почитувана, љубовта е навистина длабоко интимна, таа се рефлектира и во сексуалната област. Лесно е физички да се предадеме на личност со која се чувствуваме многу емотивно. Затоа, негувајте ја вашата љубов и желбата за секс ќе дојде само по себе.

Предвремена ејакулација
Предвремена или прерана ејакулација е еден од најчестите сексуални проблеми. Најчесто се опишува како неможност за одлож...
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Вајолет Афлек се подготвува за сестричка
Малата Вајолет Афлек е забележана на училиште неиспуштајќи ја од раце својата кукличка бебе. Погледнете ги фотографиите ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali vasite deca vi gi kazuvaat nivnite tajni?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!