|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Четири најздрави намирници за децата

Редакција Рингераја, 5.8.2019
Исхраната во детството има долгорочно влијание на развојот на интелигенцијата, некои намирници помагаат кај подобрување на памтењето и концентрацијата. Генетиката не е единствена која влијае на менталните способности на децата
Клучни зборови:

image
/11


Верувале или не, исхраната во детството може да има големо влијание на развојот на интелигенцијата. Некои намирници се похранливи од останатите па помагаат во развој на мозочните клетки и подобрување на памтењето и концентрацијата. 

Лосос

Лососот е одличен извор на омега 3 масни киселини кои се од исклучително значење за раст и развој на организмот. Студиите утврдиле дека луѓето кои го користат во својата исхрана покажуваат подобри резултати на тестовите на интелигенцијата. 

Јајца 

Јајцата се познати како силен извор на протеини, а белката содржи хранливи елементи кои ја поттикнуваат работата на меморијата.

Кикиритки 

Кикиритките и путерот од кикиритки се добар извор на витамин Е и силен антиоксиданс кој ја штити нервната мембрана. Овие намирници му помагаат на детскиот нервен состав да ја искористи глукозата за добивање на енергија. 

Овес и овесна каша 

Овие намирници ќе му обезбедат на детето доволно енергија да се разбуди и да остане концентрирано во текот на школскиот ден. Овесот е извор на витамини Е и Б, магнезиум и цинк, што е доволно мозокот да функционира со полн капацитет.

Третата година на детето е полоша од втората?
Пред да помислите дека станува збор за некакво сериозно научно истражување, веднаш да ви напоменеме дека не е така. Напр...
89
Секој родител има „омилено“ дете?
Цел живот зборувате дека сите деца ги сакате подеднакво, но тоа всушнот е голема лага…Науката потврди дека родителите се...
14
Кога треба на детето да му кажете НЕ?
Според психологот Лаура Маркам, авторот на книгата “Peaceful Parent, Happy Kids” (“Мирољубив родител, среќни деца”) и ос...
12
Знаци на пубертет кај девојчињата и момчињата
Промените во пубертетот почнуваат кога мозокот предизвикува производство на полови хормони. Потоа следат физичките проме...
10


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali rabotata sto ja rabotite ve ispolnuva?

Da (33%)

Ne (0%)

Ponekogas (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!