|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бебињата го уништуваат телото на жената?

Ntima Preusser, 5.6.2024
Пред да останам бремена некој ми рече - Не раѓај, бебето ќе го уништи твоето тело
Клучни зборови:

image
/11


Има повеќе од една година откако ќерка ми го започна својот живот. Минатата година, во овој период, таа беше микроскопска точка во мојот стомак и ние ја објавивме бременоста. Четири месеци по нејзиното раѓање моето тело се уште содржи докази за нејзиното постоење.

 

1

 

Имам темни кругови под очите. Цела долина каде што некогаш беше мојот стомак. Колкови со нови амплитуди кои мојот тинејџерски ум не може да ги препознае. Линии на стомакот кои докажуваат дека тој некогаш личел на планина. Осветлени напукнувања на кожата кои докажуваат дека еднаш сум била претесна и одвај сум ја собрала сета љубов која се населила во мене и која ме исполнила. Линии кои докажуваат дека мојата убава ќерка еднаш живеела во мене.

Како можам да се срамам од тоа?

Толку многу сакани луѓе гледам во неа. Ги гледам сјајните очи на татко ми и трепките и веѓите на нејзиниот татко. Го гледам седумнаесет годишното момче во кое за прв пат се заљубив вистински и мојот дедо кога бил дете, секогаш кога таа ќе ме погледне. Таа ги има моите уши и мојата брада. Оние кои никогаш не ги сакав...Сега се чувствувам поубаво, бидејќи утврдив дека се совршени и посебни!

 

Моето тело создаде живот.

И ја посакувам таа привилегија на секоја жена.

 

2

 

Сигурна сум дека мојот стомак е малку помек, но ќерка ми се кикоти кога отскокнува на него. И да, колковите ми се раширија, но многу подобро играм додека ја заспивам. Мојата 25 годишна коса има по некое бело влакно, но таа се смирува кога ќе ја фати меѓу малите прстиња.

 

Јас не сум беспрекорна појава во очите на општеството, ниту блиску до она што некогаш бев во физичкиот изглед, но во очите на мојата ќерка јас сум совршена.  Заради неа, би ја дофатила и Месечината. Таа го знае моето срце. Го знаеше многу порано пред да ме запознае.

И ме сака заради тоа.

Не можам да ви опишам колку сум среќна заради тоа.

Моето тело е само обликување на мојот дух.  А тој е силен и непоколеблив.

 

3

 

Моето тело создаде  живот.

Моето тело е моќно.

Моето тело ме направи мајка.

 

Нештата кои  беа скршени пред да ја запознаам неа, таа ги залечи и ме направи повторно цела!

 

Извор: A Beautiful baby project

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Приказна за една љубов...
Дневникот на Pepelaska###
4
Избираме најубава творба: Миа Синадиноска
Уметничка творба на тема Правата на детето по повод одбележувањето на Детската недела ни испрати мајката на Миа Синадино...
4
Како да ги заштитите децата од ликот Момо?
Откако повторно се крена прашина околу морничавото суштество Момо, кое ги тера дечињата да прават работи кои може да им ...
3
Ведрана Рудан со поддршка на Северина
Северина доби огромна поддршка по судската одлука нејзиниот син Александар да живее со неговиот татко Милан Поповиќ. Меѓ...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?