|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

7 врвни идеи за Денот на вљубените со деца

Редакција Рингераја, 13.2.2022
На што помислувате кога ќе слушнете „Денот на вљубените“? На вљубена двојка, романса, љубовни писма, подароци, срца… а потоа „ПУФ“: Добре дојдовте назад во реалноста! Две мали деца, куп валкани садови од појадокот и планини со валкани алишта

image
/11


 

Можеби семејниот Ден на вљубените едноставно не е толку идиличен, но може да биде многу симпатичен. Еве неколку идеи како да го разубавите овој ден и да ги разубавите вашите најблиски со ситници без да морате да купувате подароци.
1. Валентин појадок
Можете да направите свежо цеден сок од портокал за појадок и да го прелиете во чаши за шампањ за промена. Децата исто така ќе уживаат во оваа промена. Проверено.
До него речиси треба да има тост со деколте во облик на срце. Сигурно имате секачи за колачиња со кои можете да си помогнете. Совет: Купете го тој поголем американски тост за јајцето да има доволно простор за печење.
Прво пропржете го тостот, а потоа исечете го срцето и ставете го во тавче, во кое потоа одозгора го убивате јајцето. Отсеченото срце може да се понуди следно како украс и за потопување. Ако сè уште имате свежи јагоди при рака, ова ќе биде само врвот на ледениот брег.
Не заборавајте да додадете мало парче хартија во чинијата, каде што можете да напишете убава посвета на партнерот и децата.
 
2. Отпечатоци за меморија
Децата растат многу брзо и пред да знаеме, тие се големи. Често се случува да сме на мислење дека одреден настан, моментот ќе го паметиме засекогаш, но за жал, сеќавањето подоцна малку избледува. Отпечатоците на хартија толку лесно ќе го поттикнат сеќавањето на моментот кога сме ги создале и колку биле мали стапалата. Плус, забавно е да ги испечатите во форма на срце. Ако имате смеса за обликување дома, можете да ги втиснете и вашите нозе или рака вака и да ја оставите да се исуши. Можам со сигурност да кажам дека особено бабите и дедовците се многу среќни со таков подарок.
Веројатно ви е јасно зошто нема фотографии од процесот на отпечаток. Целата куќа би била во црвени нијанси доколку детето не ги држи и двете со партнерот. :) Ама многу се смеевме.
3. Те сакам затоа што…
Знам дека постапките се поважни од зборовите, но сите сакаме да слушаме нешто убаво и Денот на вљубените е одлична можност да кажеме убави зборови.
Обидете се на малку поинаков начин да ги запишете причините поради кои го сакате партнерот - подгответе чаша во која ќе ги ставите белешките на кои се наведени причините. Верувај ми, ова е многу пријатно и слатко четиво за секого.
Можете и на ретровизорот од бањата да му напишете нешто убаво на партнерот (сепак треба да се избрише, затоа што се се прска од четкањето на забите навечер).
Запишете ги причините зошто ви се допаѓа вашиот партнер на мали самолепливи (пост) картички и залепете ги низ станот.
4. Љубовно писмо
Ако сте романтичар во душата, можете да започнете многу едноставно љубовно писмо, каде што ќе има доволно простор да ви ја разлее душата и да разубави нечиј ден.
5. Топло чоколадо
Кој би направил топло чоколадо? Мислам дека ретко ќе слушнеме некој кој останува рамнодушен на оваа мисла. Подгответе го топлото чоколадо за вљубените за целото семејство.
Ти треба:
3 dl полномасно млеко
3 dl слатка павлака
140 гр чоколада со најголема можна содржина на какао (еден дел може да се замени и со млечно чоколадо)
цимет
ликер
2 лажици пченкарен скроб (густина)
 
Подготовка:
Земете неколку лажици ладно млеко и измешајте го со скробот за да не се видат повеќе грутки. Остатокот од млекото заедно со слатката павлака загрејте го во ракчињата - внимавајте да не се вари. Додадете го искршеното или изренданото чоколадо и со постојано мешање почекајте да се растопи. Потоа смесата додадете ја во млекото со скроб. Полека сипете во ракчињата, на тивок оган и постојано мешајте. На крајот додадете цимет по вкус. Ова е крајот на рецептот за деца. За мама и тато, капка рум или ликер може да се прикраде во пијалокот.
За декорација можете да користите слатки бонбони во форма на срциња или слатки конфети за украсување колачи (можете да купите во Теди). За декорација користев фондан (Теди): Исеков срце и го ставив врз топлото чоколадо.
Јагоди и чоколадо - се разбира, можете да додадете и јагоди.

Можеби Денот на вљубените со деца не е толку идиличен, но може да биде многу симпатичен. Еве неколку идеи како да го разубавите овој ден и да ги израдувате вашите најблиски со ситници без да морате да купувате подароци.

 

1

1. Валентин појадок

Можете да направите свежо цеден сок од портокал за појадок и да го ставите во чаши за шампањ за промена. Децата исто така ќе уживаат во оваа промена. Проверено.
До него треба да има тост со деколте во облик на срце. Сигурно имате секачи за колачиња со кои можете да си помогнете. Совет: Купете го тој поголем американски тост за јајцето да има доволно простор за печење.
Прво пропржете го тостот, а потоа исечете го срцето и ставете го во тавче, во кое потоа одозгора го ставате јајцето. Отсеченото срце може да се понуди следно како украс и за потопување.

Не заборавајте да додадете мало парче хартија во чинијата, каде што можете да напишете убава посвета на партнерот и децата.

 

 

 

 

2. Отпечатоци за долго сеќавање

Децата растат многу брзо и пред да знаеме, тие се големи. Често се случува да сме на мислење дека одреден настан ќе го паметиме засекогаш, но за жал, сеќавањето подоцна малку избледува. Отпечатоците на хартија толку лесно ќе го поттикнат сеќавањето на моментот кога сме ги создале и колку биле мали стапалата. Плус, забавно е да ги испечатите во форма на срце. Ако имате смеса за обликување дома, можете да ги втиснете и вашите нозе или рака вака и да ја оставите да се исуши. Можеме со сигурност да кажеме дека особено бабите и дедовците се многу среќни со таков подарок.
Веројатно ви е јасно зошто нема фотографии од процесот на отпечаток. Целата куќа би била во црвени нијанси ако не ги држевме децата. Ама многу се смеевме.

 

3

 

3. Те сакам затоа што…

Знам дека постапките се поважни од зборовите, но сите сакаме да слушаме нешто убаво и Денот на вљубените е одлична можност да кажеме убави зборови.
Обидете се на малку поинаков начин да ги запишете причините поради кои го сакате партнерот - подгответе чаша во која ќе ги ставите белешките на кои се наведени причините. Верувајте ми, ова е многу пријатно и слатко четиво за секого. Можете и на огледалото од бањата да му напишете нешто убаво на партнерот.
Запишете ги причините зошто ви се допаѓа вашиот партнер на мали самолепливи (пост) картички и залепете ги низ станот.

 

4. Љубовно писмо

Ако сте романтичар во душата, можете да започнете многу едноставно љубовно писмо, каде што ќе има доволно простор да ви ја разлее душата и да разубави нечиј ден.

 

5. Топло чоколадо

 Кој би направил топло чоколадо? Мислам дека ретко ќе слушнеме некој кој останува рамнодушен на оваа мисла. Подгответе го топлото чоколадо за вљубените за целото семејство.

Ви треба:
3 дл полномасно млеко
3 дл слатка павлака
140 гр чоколада со најголема можна содржина на какао (еден дел може да се замени и со млечно чоколадо)
цимет
ликер
2 лажици пченкарен скроб (густин)
 
Подготовка:
Земете неколку лажици ладно млеко и измешајте го со скробот за да не се видат повеќе грутки. Остатокот од млекото заедно со слатката павлака загрејте го - внимавајте да не се вари. Додадете го искршеното или изренданото чоколадо и со постојано мешање почекајте да се растопи. Потоа смесата додадете ја во млекото со скроб. Ставете го на тивок оган со постојано мешање. На крајот додадете цимет по вкус. Ова е крајот на рецептот за деца. За мама и тато, капка рум или ликер може да се прикраде во пијалокот.
За декорација можете да користите слатки бонбони во форма на срциња или слатки конфети за украсување колачи. 

 

2

 

6. Подароци за воспитувачки…

 

Едноставните и домашни подароци се секогаш најдоброто што можеме да го подариме некому. Децата исто така ќе се забавуваат додека создаваат со своите мали прсти.

 

Ви треба:

проѕирни камчиња

бела хартија

ножици

боја за отпечатоци од прсти

пиштол за топол лепак

лепак 

 

Еве како:

Испечатете мали бебешки прсти на бела хартија, можеби во форма на срца. Децата можат да напишат и нешто во круг што одговара на големината на камчето. Оставете ја имагинацијата да го направи своето.

Кога уметничкото дело ќе се исуши, намачкајте го дното на камчињата со лепак и залепете ги на сликите. Откако ќе се исуши лепилото, можете да ги исечете круговите заедно со камчињата и со топол пиштол да ги залепите на брошевите.

 

37. Бидете разиграни

За да го зачините Денот на вљубените, можете да барате и различни производи и малку да се забавувате со нив. Наш предлог се слатки детски маици или боди со натпис: Извинете девојки, на Денот на вљубените сум со мама/тато.

 

Мама и тато, а навечер само одвојте момент за себе, еден за друг. Без разлика дали станува збор за вечера во блискиот ресторан или нешто друго што тие сакале да го прават... некогаш одамна.

 

Имајте убав Ден на вљубените.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Лек од две состојки за цисти и миоми
Неверојатна мешавина составена од само две состојки, но таа е исклучително ефикасна во борбата против многу различни здр...
3
Костими за капење за трудници
Долгото топло лето е зад аголот, а тоа Ви дава изговор да одите на плажа и да го покажете Вашето стомаче во еден од овие...
3
Хурем: Дури сега знам што е љубов и среќа
Кога наутро ќе се разбудам си велам себеси: “Боже, јас сум мајка!” Прекрасно е да се биде мајка, но тоа мене ми е толку ...
3
Седум причини зошто жените треба да пијат ...
Умереното пиење алкохол позитивно влијае на здравјето. Некои нови студии покажаа дека пивото, а посебно темното, благотв...
3
Анкета

dali da imam 2 dete
amela

jas veke mam 1 dete i sega ke napolni 1 godinka a mojot soprug saka uste edno dete so vasa pomos ke dojdam do tocen odgovor dali e vreme ili ne vi blagodatam

da (57%)

ne (22%)

ne znam (8%)

odluci si sama (13%)


Број на сите гласови: 86

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!