|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

6 совети како да одгледате среќно дете

Редакција Рингераја, 17.11.2017
Почитувајте ја неговата страст и говорете му колку сте благодарни што имате дете како него во животот

image
/11Оптимизмот и самодовербата се значаен фактор во животот, како во детството, така и подоцна во животот, а сето тоа започнува од воспитувањето.

Среќни, задоволни и исполнети родители имаат такви деца. Тие својот позитивен став го пренесуваат на своите деца преку дружбата и комуникацијата со нив.

За да одгледате среќно дете, следете ги овие совети:

Почитувајте ја неговата страст

Ако вашиот син сака да биде пожарникар, а вашата ќерка сака да го истражува подводниот свет, почитувајте го тоа и поттикнувајте ја неговата љубов кон тоа.

Охрабрувајте ги и носете ги на места каде што ќе може да се запознаат со работите за кои чувствуваат страст.

Говорете им често зошто сте благодарни

Кажете им за што сè сте благодарни, односно колку тие ве прават среќни и задоволни што прават одредени работи. Тоа може да биде прегратка или неочекуван банеж или пак собирањето на играчките.

Децата брзо ќе сфатат дека среќата е во малите работи.

Намалете со приговарањето

Обидете се да бидете колку што можете помалку негативни и колку што можете помалку приговарајте, особено кога се вашите деца во близина. Ако им упатувате критики на нив може да им ја расипете самодовербата.

Приговорите обидувајте се да ги задржувате за себе, па кога ќе се соберат доволно, напишете ги на лист и на мирен начин кажете му на вашето дете како да решите одредени проблеми.

Покажете му ја светлата страна на животот

За вашите деца да бидат оптимистични, прво вие мора да имате оптимистичен став кон животот. Следниот пат добро размислете пред да реагирате лошо во одредени ситуации.

На пример кога ќе се најдете во сообраќајна гужва, немој да се нервирате пред децата. Наместо тоа, тој период искористете го за да минете време во комуникација со него.

Поттикнувајте го да помага во заедницата

Волонтирањето со вашите деца ќе ви биде вистинска авантура. Учете го детето да им помага на другите.

На тој начин ќе направи добро дело и позитивно ќе влијае на другите луѓе, но и самото тоа ќе се чувствува среќно и исполнето.

Избегнувајте гледање вести

Вестите се преполни со негативни информации од целиот свет, па ако децата гледаат вести тешко ќе им биде да останат позитивни.

Оставете ги да уживаат во нивниот свет и да бидат без грижи колку што може подолго.

Мајка ли сум, Google ли сум?!
Родителите знаат дека само ако се разбудат пред своите деца, ќе имаат малку време во кое нема да го слушнат зборот мамо ...
10
Како да изберете играчка соодветна на возр...
На детето во текот на својот развој потребни му се различни играчки кои ќе го привлечат неговото внимание и затоа мораме...
10
Дете и телевизија
Разбирливо е колку децата денес сакаат да гледаат телевизија, но родителите се тие кои мораат да ги надгледуваат и до од...
4
Тетка – засолниште за детската душа!
Кој немал тетка, немал среќа да поседува неизмерно богатство собрано во една личност. Тетката е секогаш извонредна жена,...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime za since
malarusinka

Koe ime e e najubavo? Since treba da se rodi na 1 Maj. Mojot izbor e Daniel. Georgij e predlog od majka mi, Timi e zelba na maz mi. Valentin e rezervna varianta.

Daniel (55%)

Valentin (7%)

Georgij (30%)

Timi (8%)


Број на сите гласови: 174

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!