|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

ДНЕВНИК НА ТРУДНИЦИ

На гости кај Надица Фирфова

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Денес матичните клетки од папочна врвца успешно се користат за третман на повеќе од 70 заболувања од крвно потекло и повеќе од 15 заболувања од друга природа.

image

Драги идни родители, Во очекување сте на принова, сте слушнале за матични клетки и свесни сте за бројните придобивки, кои би ги имале доколку ги зачувате?

image

Човечко ткиво кое произведува инсулин, беше создадено од матични клетки од папочна врвца.

image

Постојат две основни групи на терапевтски третмани со матични клетки: автологна и алогена. При автологната терапија со матични клетки, кај пациентот се користат сопствените клетки. При алогениот третман, матичните клетки потекнуваат од друго лице.

image

Медицината има големи очекувања од матичните клетки. Заради тоа, во моментов се одвиваат огромен број истражувања со различните типови на матични клетки и нивните терапевтски можности.

image

Постои една единствена можност да се зачуваат матичните клетки на детето, а тоа е моментот непосредно по породувањето. Меѓутоа, за да се земе примерокот, неопходно е претходно да добиете сет за колекција од Cryo-Save.

image

Сигурноста е резултат на искуство!

image

Матични клетки од сопствена папочна врвца - ефективен третман за животозагрозувачки хематолошки заболувања (заболувања на крвта)

image

Докторите Reichart и Sodian имаат создадено автологен срцев залисток од матични клетки од човечка папочна врвца.

image

Хирурзите во Шпанија ја изведоа првата трансплантација на целосен - со помош на ткивен инженеринг произведен- орган во светот, употребувајќи трахеа (душник) - создаден од матичните клетки на пациентот.

СТРАНА 4 ОД 6


Анкета

Dali?
Jana9

Dali brzo prostuvate?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!