|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ранко Рајовиќ: Децата имаат лош ракопис

Редакција Рингераја, 3.7.2018
Основачот на Менса во Србија | Децата имаат се полош ракопис и поспоро пишуваат
Клучни зборови:

image
/11


Дека децата се помалку пишуваат најдобро покажува праксата во земјите, каде некогаш пишувањето диктати беше задолжително, а сега тоа станува минато. 

– Во одредени држави како во САД во училиштата се укинува пишувањето и употребата на пишани букви, односно наставниците самите одлучуваат дали децата ќе ги учат да пишуваат или не, изјави доктор Ранко Рајовиќ, еден од основачите на организацијата Менса Србија и член на Светскиот Менса комитет за надарени деца.

Според зборовите на Рајовиќ за овие промени во образовниот систем има три причини.

– Првата причина е претпоставката дека во иднина децата ќе користат компјутери и дека поради тоа ќе мораат да ја совладаат работата на тастатура. Друга причина е тоа што ракописот на децата станува помалку читлив, а третата е што децата поспоро пишуваат, додава тој.

Нечиток ракопис и поспоро пишување укажуваат дека постојат одредени проблеми во развојот на фината моторика.

– Развојот на големата кора на мозокот зависи од бројот на импулсите, кои ќе ги прими, а еден од нејзините центри е задолжен за пишување. Поради тоа неможноста за пишување е првиот знак за слаба стимулација на овој центар на мозокот, појаснува тој.

Колку е важно пишувањето покажува факот дека секое движење при оваа активност е важна стимулација и бара координација на голем број мускули. Во тие ситни и важни движења спаѓаат и пишувањето коси леви и коси десни црти, заоблени леви и десни црти и друго.

Со цел децата да ги развијат комплексните движења на прстите, тие мора да пишуваат и пред тргнувањето во училиште, а најважни за тоа се родителите.

– Тие мораат активно да учествуваат во игрите на децата и да го помагаат развојот на фината моторика. Во минатото немало вакви проблеми, бидејќи децата си играа со џамлии, собираа сликички, шумски плодови, дури и чистеа пченка. За ваков вид проблем никогаш не се размислувало, нагласува еден од творците на системот на учење НТЦ (Никола Тесла центар).

Рајовиќ додаде дека денес мора да се мисли на тоа, бидејќи децата не само што помалку ги стимулираат центрите за прстите, туку и другите поголеми центри.

– Тие центри се активираат со трчање, скокање, прескокнување, вртење. Децата кои послабо се движат се помалку активираат одредени важни центри на големиот мозок. И тука постои можност да дојде до когнитивни потфрлувања, вели Ранко Рајовиќ.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да одберете подарок за 8-ми март?
„На жените им е потребен само мал знак, наговестување, еден миг, невидлив детал, ситен повод, а потоа се' прават сами: с...
7
Детски ноемвриски супер викенди во Веро це...
Овој викенд, на 17-ти и 18- ти ноември, со почеток во 12 часот во Веро Центарот ќе продолжат „Детските ноемвриски супе...
6
Доцнење на првиот збор
Понекогаш може да се случи детето со полни две години да не зборува, или да зборува неколку лошо артикулирани зборови.
4
Детски сексуални игри
Многу честа игра на децата од предучилишна и рана училишна возраст е испитување на гениталиите на други деца. Ваквото од...
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali gi nosite burmite od vencavkata?

Da (100%)

Ne (0%)

Mi smeta vo rabotata (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!