|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не и го правете ова на косата во зима

Редакција Рингераја, 30.1.2019
Во студените месеци кога временските услови се особено агресивни, добро е да обрнеме посебно внимание на работите што не треба да правиме со косата за да биде здрава
Клучни зборови:

image
/11


 

Зимата е сезона каде што можеме да мислиме на нашата коса малку повеќе отколку во другите сезони. Ова не значи занемарување на грижата за тоа, но во студени месеци кога временските услови се особено агресивни, добро е да обрнеме посебно внимание на работите што не треба да правиме со косата за да бидеме здрави.
Премногу топлина
Во зимската сезона ја пропуштаме летната топлина. Ние вештачки го загреваме просториите каде што работиме, нашиот дом, нашиот автомобил. Сето ова исцрпува коса и ја влече влагата од неа. Дехидрираната коса станува лесно подложна на оштетување, згора на тоа ако користите и опрема за греење, како што се фен, преси, машина.
Соодветна грижа за сува кожа на лицето во зима
Не давајте време за одмор
Ако ја третирате косата секој ден со различни производи или уреди за виткање и зацрвстувањето, тоа го прави слаб и исцрпен. Затоа обидете се секоја недела да му дадете време за одмор за да ги активирате механизмите за опоравување. Ако сте на одмор, сторете го истото. Нека се исуши природно, не го навалувајте и избегнувајте цврсти фризури.
Не излегувајте со влажна коса
Дали имате време за работа и немате време да ја исушите вашата коса по целиот пат? Па излегувај со малку влажна коса, мислејќи дека не е таков проблем. Да, но не. И малата влага оставена во коса е проблем, бидејќи во студените наутро тоа предизвикува оштетување на мраз на мраз на длабоката коса.
Не мие премногу често
Разбирливо е дека повеќето жени претпочитаат да ја чистат косата, особено поради носењето на шапка во зима, што уште повеќе ја подмачкува и ја смирува косата. Честите перење, сепак, е штетно за време на студените месеци, бидејќи ја исцрпува косата, дехидрира скалпот и ја прави косата склона кон кинење, паѓање, цветни.
Не користете погрешни додатоци
Капи, шалови и капи може да влијаат на вашата коса повеќе отколку што мислите. Всушност, тие ја апсорбираат неопходната влажност од косата, оставајќи ја суви, исцрпени и притиснати во корените. За да се избегне ова, одберете додатоци кои не се премногу тесни.
Моќна коса маска со авокадо и жолчка
Не користете производи што ги користите во текот на летото
Годишната употреба на истите производи за коса е погрешна, бидејќи тие се соодветни под одредени услови. Внимателно изберете производи кои се специјално дизајнирани не само за сезоната, туку и според потребите на вашата коса. На пример, прекумерната хидратација ги влошува и маснотиите на косата, но недостатокот на влага ја прави сув и плачлив.

Зимата е сезона во која мора да мислиме на нашата коса малку повеќе отколку во другите сезони. Ова не значи занемарување на грижата за косата во другите месеци, но во студените месеци кога временските услови се особено агресивни, добро е да обрнеме посебно внимание на работите што не треба да правиме со косата за да биде здрава.


Премногу топлина

 
Во зимската сезона ја пропуштаме летната топлина. Ние вештачки ги загреваме просториите каде што работиме, нашиот дом, нашиот автомобил. Сето ова ја исцрпува косата и ја влече влагата од неа. Дехидрираната коса станува лесно подложна на оштетување, згора на тоа ако користите и фен, преса за коса, фигаро, дополнително ја оштетувате косата.


Не и давате време за одмор


Ако ја третирате косата секој ден со различни производи или уреди за виткање и зацврстување, тоа ја прави слаба и исцрпена. Затоа обидете се секоја недела да и дадете време за одмор за да ги активирате механизмите за опоравување. Ако сте на одмор, сторете го истото. Оставете ја косата нека се исуши природно.

 

Не излегувајте со влажна коса

 
Дали и вие немате време да ја исушите вашата коса целосно? Па излегувате со малку влажна коса, мислејќи дека тоа не е голем проблем. Но е. И малата влага оставена во косата е проблем, бидејќи во студените утра тоа предизвикува оштетување на коренот со замрзнување.


Не мијте ја косата премногу често


Разбирливо е дека повеќето жени претпочитаат да ја мијат косата, особено поради носењето на шапка во зима, што уште повеќе ја мрси и ја сплескува косата. Честото миење, сепак, е штетно за време на студените месеци, бидејќи ја исцрпува косата, го дехидрира скалпот и ја прави косата склона кон паѓање и цветање.

 

Не користете погрешни додатоци

 
Капи, шалови и шешири може да влијаат на вашата коса повеќе отколку што мислите. Всушност, тие ја апсорбираат неопходната влажност од косата, оставајќи ја сува, исцрпена и притисната во корените. За да се избегне ова, одберете додатоци кои не се премногу тесни.


Не користете производи што ги користите во текот на летото

 
Целогодишната употреба на истите производи за коса е погрешна, бидејќи тие се соодветни под одредени услови. Внимателно изберете производи кои се специјално дизајнирани не само за сезоната, туку и според потребите на вашата коса. На пример, прекумерната хидратација ја замрсува косата, но недостатокот на влага ја прави сува и кршлива.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
3
Може ли да ослабам, ако дојам?
Запомнете: за време на бременоста вишокот килограми не сте ги добиле преку ноќ, затоа и сега не очекувајте дека можете ...
3
Кофеинот е верен пријател на убавината?
Кофеинот е вистински пријател на човекот. Тој прави чуда со нас секое утро. Освен за внатрешната благосостојба тој може ...
3
Рецепт за домашно подготвено масло за сончање
Маслата за сончање не се погодни за сите, тие имаат мал заштитен фактор или пак воопшто немаат
3
Анкета

/
Jana9

Kakvi filmovi sakate da gledate?

Akcija (25%)

Komedija (50%)

Triler (0%)

Horor (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!