|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајките можат да бидат екстремно досадни

Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ, 19.11.2022
Како што ние сакаме насмеани, опуштени и весели деца, а не насмеани, така нашите деца сакаат насмеани и опуштени мајки, а не врховни судии и обвинители доживотно

image
/11


 

Мајките знаат да бидат неописливо досадни: доктори за општи места во стилот - „ќе настинеш“, „слаб си“ и слично. Кога на тоа ќе се додадат постојаните критики кон вашите деца, давање совети кога никој не го бара, зачудени од идејата напуштен син или ќерка да оди на море со друштво, бидејќи патот е долг и опасности. демнат зад секој свиок, како и ситни критики - „можеше да си ја четкаш косата“, „дека другиот кармин ти стои подобро“, „здолништето ти е прекратко“ или „зошто по ѓаволите ја пушти таа брада“ и слично од делата на аматерски стилисти кои негуваат многу мајки, логично е да се претпостави дека нивните деца често мислат дека се досадни и заморни. Грижата, всушност, е убиец на секоја радост во животот.
Со години мислев дека мајка ми е таква, а потоа, еден ден, кога искрено се погледнав во огледало, сфатив дека и самиот припаѓам на тој древен автохтон домашен вид. За малку ќе станав имиџ и можност на класична задушлива мајка. И тогаш дојдов до заклучок дека ако не научам да се опуштам, ако не успеам да застанам и да го третирам моето возрасно дете во секое време како возрасна, автономна и рамноправна личност, од која имам толку многу да научам. – дека не само што ќе зборувам предвреме, туку дека ќе и станам карпа околу вратот. И кој нормално би сакал такво нешто?
Како што ние сакаме насмеани, опуштени и весели деца, а не насмеани, така нашите деца сакаат насмеани и опуштени мајки, а не врховни судии и обвинители доживотно. Сакаат, кога веќе сме ги воспитале и воспитале, да им бидат пријатели и соговорници, сакаат опуштени моменти обележани со пријателство, разбирање и меѓусебно почитување. Тие сакаат да се однесуваме кон нив како што се однесуваме кон нашите пријатели. Сакаат муабет, хумор, сакаат да им бидеме некако млади. Нема врска со години или брчки, има врска со почит. Да им кажеме дека се во право, и дека нешто не знаеме, а не да кукаме или критикуваме, туку да ги фалиме и поддржиме.
Кој сака мртовец? Кој сака тепачки? Кој сака да оди да види некој што постојано критикува?
Мислам, на тоа треба да се работи - мајката секогаш може да биде подобра. А кога мајката е подобра, се е подобро.
Сè уште, да ви кажам искрено, учам дека мојот не мора да биде последен, и дека не само што не е важно да се биде во право, туку е многу лесно да се каже дека не сте во право.
Кога после еден ручек во локалното кафуле, кога ја прашав како го поминала времето со мене, ќерка ми лежерно ми кажа дека си поминала прекрасно, сфатив, по којзнае кој пат, дека животот е генијален само за оние кои се подготвени да учат, но не и за оние кои мислат дека знаат сè.
Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ

Мајките знаат да бидат неверојатно досадни: доктори за општи места во стилот - „ќе настинеш“, „слаб си“ и слично. Кога на тоа ќе се додадат постојаните критики кон вашите деца, давање совети кога никој не го бара, зачудени од идејата синот или ќерката да оди на море со друштво, бидејќи патот е долг и полн опасности кои демнат зад секој свиок, како и ситни критики - „можеше да си ја четкаш косата“, „дека другиот кармин ти стои подобро“, „здолништето ти е прекратко“ или „зошто по ѓаволите ја пушти таа брада“ и слично од делата на аматерски стилисти кои негуваат многу мајки, логично е да се претпостави дека нивните деца често мислат дека се досадни и заморни.

Грижата, всушност, е убиец на секоја радост во животот.

Со години мислев дека мајка ми е таква, а потоа, еден ден, кога искрено се погледнав во огледало, сфатив дека и самата припаѓам на тој древен автохтон домашен вид. За малку ќе станав имиџ и можност на класична задушлива мајка. И тогаш дојдов до заклучок дека ако не научам да се опуштам, ако не успеам да застанам и да го третирам моето возрасно дете во секое време како возрасна, автономна и рамноправна личност, од која имам толку многу да научам – дека не само што ќе зборувам предвреме, туку дека ќе и станам јаже околу вратот. И кој нормално би сакал такво нешто?

Како што ние сакаме насмеани, опуштени и весели деца, а не намуртени, така нашите деца сакаат насмеани и опуштени мајки, а не врховни судии и обвинители доживотно. Сакаат, кога веќе сме ги воспитале и одгледале, да им бидеме пријатели и соговорници, сакаат опуштени моменти обележани со пријателство, разбирање и меѓусебно почитување. Тие сакаат да се однесуваме кон нив како што се однесуваме кон нашите пријатели. Сакаат муабет, хумор, сакаат да им бидеме некако млади. Нема врска дали имаме години или брчки, има врска со почит. Да им кажеме дека се во право, и дека нешто не знаеме, а не да кукаме или критикуваме, туку да ги фалиме и поддржиме.


Кој сака расправии? Кој сака да се дружи со некој што постојано критикува? Мислам, на тоа треба да се работи - мајката секогаш може да биде подобра. А кога мајката е подобра, се е подобро.
Сè уште, да ви кажам искрено, учам дека мојот збор не мора да биде последен, и дека не само што не е важно да се биде во право, туку е многу важно да се каже дека не сте во право.
Кога после еден ручек во локалното кафуле, кога ја прашав како го поминала времето со мене, ќерка ми лежерно ми кажа дека си поминала прекрасно, сфатив, по којзнае кој пат, дека животот е генијален само за оние кои се подготвени да учат, но не и за оние кои мислат дека знаат сè.

Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што да правите кога детето повраќа?
При повраќање организмот губи брзо многу течности и минерали. При обилно и постојано повраќање се стигнува брзо до дехид...
5
Како да препознаете дијабетес кај децата?
Дијабетесот е наследна болест. Исто така, и некои вируси може да го предизвикаат или да бидат фактори на ризик за појава...
5
Тетка – засолниште за детската душа!
Кој немал тетка, немал среќа да поседува неизмерно богатство собрано во една личност. Тетката е секогаш извонредна жена,...
3
Крварење од носот кај деца
Кога носето ќе прокрвари, се плашат и родителите и децата. Но дали стравот е оправдан?
3
Анкета

Што мислите за Рингераја.мк
predrag

Дајте го вашето мислење за нашиот портал, прв портал во нашата земја кој обработува теми за родителство.

Одличен е (100%)

Добар е (0%)

Немам мислење (0%)

Не ми се допаѓа (0%)

Ужасен е (0%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!