|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Децата не паметат што им се случило пред 3-от роденден!

Редакција Рингераја, 4.5.2021
Секој од нас би сакал да може да запомни работи и настани од периодот кога бевме бебиња. Како се однесувавме, што сакавме да правиме и како изгледаше нашиот обичен ден, но не можеме.Затоа родителите се тука ... Да запомнат, снимаат и прераскажуваат
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Сигмунд Фројд го ??нарече овој феномен инфантилна амнезија. 
Научниците од Универзитетот Емори од САД спроведоа истражување на група од 83 тригодишни деца и ги снимија додека раскажуваа искуства од последните неколку месеци - посети на зоолошката градина, роденденски забави со пријатели од градинка, патувања со родители. Неколку години подоцна, тие интервјуираа исти деца и им поставуваа прашања за истите настани. Околу пет и шест годишна возраст, децата можеле да запомнат 63-72 проценти од настаните за кои порано зборувале, додека децата на возраст од осум до девет години можеле да запомнат само 35 проценти од настаните. 
Малите деца, велат научниците, не се доживуваат како посебни индивидуи до својата тригодишна возраст, не го разбираат концептот на време, календар, денови, месеци и сезони и не можат точно да ги лоцираат местата каде што се случило нешто, бидејќи нивниот мозок не е способен за сите овие настани и спојуваат искуства во значајна целина. 
Сеќавањата на бебињата се бришат поради развојот на мозочните клетки. Хипокампусот, дел од мозокот што произведува нови клетки со цел да ги замени старите, е задолжен за складирање на настани. Ова се случува сè додека мозокот не се развие целосно и само тогаш се појавува трајна меморија.

 

 

 

Бебенце мое, пребрзо ми растеш...
Додека гледам како спиеш, усните полека ти се движат како да сонуваш дека пиеш млеко, не можам да не мислам дека растеш ...
22
Вежби за правилен изговор на гласовите
Нашата способност за говор често ја земаме здраво за готово, но кога ќе добиеме дете за прв пат стануваме свесни за теко...
10
Крвна слика кај децата и нејзино значење
Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекција (бактериска или вирусна), алергија, паразит...
5
Книгата- најдобар пријател
Книгата му дава на детето моменти на забава, но и нови сознанија. Еден дел од слободното време на детето треба да се исп...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Kristijan ili Andrea
magicheDa (37%)

Ne (9%)

i dvete (54%)


Број на сите гласови: 57

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!