|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто сексот по породување боли?

Редакција Рингераја, 3.9.2021
Иако звучи смешно, всушност е прилично вистина. Многу мајки се чувствуваат непријатно шест месеци по породувањето за време на врската со партнерот

image
/11


 

Иако звучи смешно, всушност е прилично вистина. Многу мајки се чувствуваат непријатно шест месеци по породувањето за време на врската со партнерот. Никогаш не можеме да знаеме која жена и колку ќе биде тешко да се вратиме во врска со партнерот. Постојат три причини зошто се случува ова:
1. Промена на карлицата
Еден од најголемите ефекти на бременоста врз женското тело е дефинитивно промената во карлицата и нејзините мускули. Покрај тоа што се менува, минувањето на бебето е вистински стрес за тој дел од телото поради движењето и истегнувањето на мускулите.
Иако не ги гледаме карличните мускули, тие играат важна улога во создавањето болка поради сексуален однос. Кога мускулите и кожата поминуваат низ овој тип на повреда и се менуваат, како што е породувањето, се создава лузна, а мускулите и кожата можат да бидат посилни, помалку растегливи и многу почувствителни. Затоа боли.
Што можеш да направиш?
Експертите обично препорачуваат вежби за карличен под што можете да ги направите, кои се фокусираат на мускулите, дишењето и масажата со лузни.
2. Хормонални промени
Хормоналните промени во голема мера влијаат на создавање болка за време на сексуален однос. Кратко време по породувањето, естрогенот значително ќе се намали и ќе остане низок, особено ако доите. Самиот вагинален отвор е многу чувствителен на естроген. Кога тоа не е доволно, може да настане некаков вид воспаление и намалена влажност. Сувоста може да предизвика повреда на вашата врска и непријатност.
Што можеш да направиш?
Сувоста на вагината по породувањето може да биде навистина непријатна. Се обидувате да ја одржувате влажна во секое време, не само за време на сексуален однос. Кокосовото масло (мала количина) или некои други препарати може да ви помогнат да ја подобрите влажноста на таа област. Можете исто така да се консултирате со лекар, кој ќе ви препорача естрогенски креми, што секако ќе ви биде од помош.
3. Промена во сексуалните навики
Една од најважните причини за болка е всушност промената на навиките. Покрај постојаната грижа за бебето, несоница и замор, промени во телото, недостаток на самодоверба и сите други промени, сексуалната желба често се намалува по раѓањето.
Што можеш да направиш?
Обидете се да се свртите кон задоволството. Размислете која е вашата најголема бариера и зошто не можете да се опуштите. Дали се чувствувате непријатно и без самодоверба или можеби сте исцрпени? Можеби сувоста на вагината ви предизвикува проблем и ја губите волјата за секс?
Обидете се да го откриете проблемот и потоа најдете начин како да го решите. Физичките бариери не се секогаш во прашање. Понекогаш е неопходно да барате проблем во вашите чувства.
Доброто и важно е да знаете дека вашата врска ќе се врати во нормала. Ова е само почеток и нормално е дека има мали проблеми. Совршено е добро ако с you’re уште не сте подготвени. Исто така, не се воздржувајте ако чувствувате желба за интимност.

Иако звучи смешно, всушност е прилично вистина. Многу мајки се чувствуваат непријатно шест месеци по породувањето за време на врската со партнерот. Никогаш не можеме да знаеме колку ќе биде тешко да се вратиме во врска со партнерот.

Постојат три причини зошто се случува ова:

1. Промена на карлицата

Еден од најголемите ефекти на бременоста врз женското тело е дефинитивно промената во карлицата и нејзините мускули. Покрај тоа што се менува, минувањето на бебето е вистински стрес за тој дел од телото поради движењето и истегнувањето на мускулите.
Иако не ги гледаме карличните мускули, тие играат важна улога во создавањето болка поради сексуален однос. Кога мускулите и кожата поминуваат низ овој тип на повреда и се менуваат, како што е породувањето, се создава лузна, а мускулите и кожата можат да бидат посилни, помалку растегливи и многу почувствителни. Затоа боли.


Што можеш да направиш?

Експертите обично препорачуваат вежби за карличен под што можете да ги направите, кои се фокусираат на мускулите i дишењето.


2. Хормонални промени

Хормоналните промени во голема мера влијаат на создавање болка за време на сексуален однос. Кратко време по породувањето, естрогенот значително ќе се намали и ќе остане низок, особено ако доите. Самиот вагинален отвор е многу чувствителен на естроген. Кога тоа не е доволно, може да настане некаков вид воспаление и намалена влажност. Сувоста може да предизвика повреда на вашата врска и непријатност.


Што можеш да направиш?

Сувоста на вагината по породувањето може да биде навистина непријатна. Обидувајте се да ја одржувате влажна во секое време, не само за време на сексуален однос. Кокосовото масло (мала количина) или некои други препарати може да ви помогнат да ја подобрите влажноста на таа област. Можете исто така да се консултирате со лекар, кој ќе ви препорача естрогенски креми, што секако ќе ви биде од помош.


3. Промена во сексуалните навики

Една од најважните причини за болка е всушност промената на навиките. Покрај постојаната грижа за бебето, несоница и замор, промени во телото, недостаток на самодоверба и сите други промени, сексуалната желба често се намалува по раѓањето.


Што можеш да направиш?

Обидете се да се свртите кон задоволството. Размислете која е вашата најголема бариера и зошто не можете да се опуштите. Дали се чувствувате непријатно и без самодоверба или можеби сте исцрпени? Можеби сувоста на вагината ви предизвикува проблем и ја губите волјата за секс?
Обидете се да го откриете проблемот и потоа најдете начин како да го решите. Физичките бариери не се секогаш во прашање. Понекогаш е неопходно да барате проблем во вашите чувства.
Важно е да знаете дека вашата врска ќе се врати во нормала. Ова е само почеток и нормално е дека има мали проблеми. Совршено е добро ако се уште не сте подготвени. Исто така, не се воздржувајте ако чувствувате желба за интимност.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Тренд хит - корална боја!
Коралната боја, тренд хит за ова лето! Погледнете ги комбинациите кои ги пронајдовме за вас.
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Може ли да ослабам, ако дојам?
Запомнете: за време на бременоста вишокот килограми не сте ги добиле преку ноќ, затоа и сега не очекувајте дека можете ...
2
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?