|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Желба и менструација: Водич за "оние" денови во месецот

LoveGuru.mk, 25.10.2023
Многумина од нас може да се најдат во ситуација кога желбата за интимност изгледа далечна. Сепак, исто така вреди да се напомене дека негувањето на оваа желба може да доведе до чувство на благосостојба и задоволство
Клучни зборови:

image
/11


Ајде да истражиме неколку начини како да се справите со ова.

Разбирање на менструацијата:
За време на менструацијата, некои поединци може да забележат промени во нивната сексуална желба. Некои може да доживеат намалување, додека други може да почувствуваат зголемено чувство на копнеж. Двете состојби се сосема нормални и треба да се прифатат без осудување.

Неопходно е да се разбере дека менструалниот циклус е природен и сложен биолошки процес. Хормоналните флуктуации, физичката непријатност и варијациите на расположението се дел од овој природен ритам. Овие фактори можат да влијаат на нечија сексуална желба и реакција.

Давање приоритет на вашата удобност:
Од клучно значење е да ја почитувате сопствената удобност и граници. Ако не сте расположени за сексуална активност, без оглед на околностите, сосема е во ред да го кажете тоа. Отворената и искрена комуникација со вашиот партнер може да поттикне подлабоко ниво на разбирање и емпатија.

Алтернативни патишта до интимност:
Интимноста може да се изрази на различни начини надвор од традиционалната сексуална активност. Размислете за гушкање, за смирувачка масажа или пробајте несексуален физички допир. Овие форми на поврзување можат да бидат подеднакво исполнувачки. Тие создаваат чувство на блискост и емоционално поврзување, поттикнувајќи подлабока врска со вашиот партнер.

slika2

Прифаќање на грижа за себе:
Вклучувањето во активности за грижа за себе може да биде моќен начин за повторно разгорување на желбата. Лежерното капење, слушањето на релаксирачка музика или уживањето во некоја лесна комедија може да создаде чувство на релаксација и самоувереност. Одвојувањето време за љубов кон себе и негување на себе може да доведе до зголемено чувство на доверба и благосостојба.

Решавање на загриженоста:
Ако имате телесна непријатност или пак имате било какви грижи кои придонесуваат за вашето двоумење, од суштинско значење е да ги признаете и да ги решите. Пронаоѓањето начини за ублажување на каква било физичка непријатност може да го отвори патот за порелаксирано и попријатно искуство. Ова може да вклучува користење на удобни и абсорбирачки менструални производи или барање лекарски совет за управување со какви било тешки менструални симптоми.

Самоистражување и мастурбација:
Мастурбацијата е природен и здрав начин за негување на сопствените желби. Вреди да се напомене дека оргазмот ослободува хормони поврзани со задоволство и благосостојба. Ова може да доведе до зголемено чувство на среќа и задоволство. Одвојувањето време за истражување на сопственото тело и она што ви носи задоволство може да го подобри вашето целокупно чувство за благосостојба.

3

Избор на она што е соодветно за вас:
Ако ви е удобно да ги користите рацете за самостимулација, тоа е сосема во ред. Алтернативно, ако директниот контакт со крв е помалку привлечен, размислете за користење на туш или сексуална играчка. Овие опции нудат подеднакво исполнувачко искуство. Важно е да се даде приоритет на вашата удобност и да се избере методот што се усогласува со вашите преференции и граници.

Истражување на вагиналната стимулација:
За оние кои се чувствуваат отворени за тоа, вагиналната стимулација може да биде извор на задоволство и релаксација. Многу поединци сметаат дека може дури и да ги ублажи менструалните непријатности. Користењето дилдо или вибратор може да обезбеди една поинаква форма на грижа за себе. Важно е да му пристапите на ова со нежност, осигурувајќи дека сте опуштени и удобни.

Интимност со партнер:
Ако сте во врска и двете страни се чувствуваат удобно, нема причина да избегнувате интимност за време на менструацијата. Сепак, подеднакво е валидно да имате недоумици. Отворената комуникација и меѓусебното разбирање се клучни. Запомнете, подготвеноста на вашиот партнер да ги почитува вашите граници е знак за здрава и поддржувачка врска.

Ефикасна комуникација:
Изразувањето на вашите мисли и грижи со вашиот партнер може да доведе до подлабоко чувство на интимност. Разбирањето на меѓусебните граници и преференци може да создаде позадоволувачко и похармонично искуство. Овој отворен дијалог може да ја зајакне и вашата емотивна врска.

Практични совети за интимност:
Неопходно е да се создаде удобно опкружување. Користење на некаква подлога, при рака влажни марамчиња и размислувањето за презервативи може да помогне да се обезбеди опуштено и пријатно искуство. Овие практични мерки можат да ги ублажат сите грижи за чистотата и да придонесат за порелаксирана и попријатна интимна средба.

4

Запомнете, важно е да пристапите кон интимноста со љубезност и почит кон себе и вашиот партнер. Приоритет на вашата удобност и благосостојба е основа за исполнета интимна врска. Негувањето на желбата е лично патување, и од суштинско значење е да го направите тоа на начин што ви одговара. На крајот на краиштата, се работи за прифаќање на сопствените потреби и наоѓање пат до интимност што ви носи радост и задоволство.

Создавање средина за поддршка:
Поставувањето на амбиентот за интимност за време на менструацијата вклучува креирање средина во која се чувствувате безбедно, удобно и нема осудување. Комуникацијата е клучна овде. Отворено дискусија за границите, желбите и грижите со вашиот партнер може да поттикне подлабоко чувство на доверба и разбирање.

Експериментирање со различни форми на интимност:
Интимноста не е ограничена само на сексуален однос. Постојат бројни начини за интимно поврзување со партнерот за време на менструацијата. Истражувањето на нови активности како сензуални масажи, меѓусебно капење, па дури и вклучување во длабоки разговори може да ја зајакне вашата емоционална врска.

Разбирање на придобивките од интимноста за време на менструацијата:
Вклучувањето во интимност за време на вашиот менструален циклус може да има позитивни ефекти врз вашата целокупна благосостојба. Може да помогне да се ублажат менструалните грчеви, да се намали стресот и да се подобри вашето расположение. Ослободувањето на ендорфин и окситоцин за време на интимноста може да доведе до чувство на релаксација и задоволство.

Негување на себе и својата благосостојба:
Прифаќањето на вашето тело и неговите природни ритми е чин на самољубов. Наместо менструацијата да ја гледате како пречка за интимност, сметајте ја како можност да се поврзете со вашето тело на подлабоко ниво. Вклучете се во практики за грижа за себе кои прават да се чувствувате негувано.

Практични размислувања за интимност за време на менструацијата:
Важно е да се обезбеди удобно и хигиенско опкружување. Користењето квалитетни производи за менструација и назначувањето на посебен пешкир или подлога може да помогне да се справите со потенцијалниот хаос. Дополнително, чувањето влажни марамчиња во близина може да обезбеди брзо и практично решение за чистење.

За крај...

Управувањето со интимноста за време на менструацијата е лично искуство кое бара отворена комуникација, самосочувство и подготвеност да се истражуваат нови форми на поврзување. Запомнете, не постои единствен пристап за сите, и важно е да се даде приоритет на вашата удобност и благосостојба. Со приближување кон интимноста со љубезност и почит, можете да негувате подлабоко чувство на интимност и да ја зајакнете врската со вашиот партнер. Прифатете ги вашите желби, почитувајте ги своите граници и верувајте во природните ритми на вашето тело.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Тренд хит - корална боја!
Коралната боја, тренд хит за ова лето! Погледнете ги комбинациите кои ги пронајдовме за вас.
3
Фотографија: Елена Ристеска во невестински...
Вечерва Елена Ристеска и Бојан Ивановски уживаат во свадбената веселба со своите најблиски во хотелот Александар Палас. ...
3
Фото: Свадбениот фустан на Анџелина Џоли
Анџелина Џоли и Бред Пит секогаш велеа дека ќе се венчаат кога нивните деца ќе го побараат тоа од нив. И ете дојде и тој...
3
Поддржуваме мали бизниси: Нелка креации
Кичевчанката Даниела Јаќимоска е 34 годишна мајка, по струка дипломирана на факултет за јавна администрација, љубител на...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?