|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кои секс пози треба да ги избегнувате во бременоста?

Редакција Рингераја, 23.4.2021
Иако, особено во напредните фази на бременоста, доста е незгодно да имате секс, желбата сепак постои. За да бидете сигурни дека сексот е безбеден, прочитајте кои пози треба да се избегнуваат

image
/11


 

Гадење, болка во грбот и оток се само некои од факторите кои влијаат на сексуалниот живот на бремената жена. И иако често, особено во напредните фази на бременоста, е доста незгодно да имате врска, желбата постои.
Доколку нема здравствени препреки во бременоста на кои го привлече вашето внимание вашиот лекар, додека жената е бремена, сексот е дури и пожелен, но не секоја поза ...
За да уживате без страв дека нешто може да „тргне наопаку“, прочитајте кои пози кај одредени фазани во бременоста сè уште не се препорачуваат:
Прв триместар
Во текот на првиот триместар од бременоста, ако не ве спречи гадење, може да имате многу добар сексуален живот. Вртењето на вагината е засилено, а тоа ќе го направи сексот многу попријатен.
Покрај тоа, градите веќе ќе бидат видливо поголеми, што веројатно ќе му се допадне на вашиот партнер.
Што се однесува до поза, во првиот семестар сè е дозволено.
Втор триместар
Ако сте страдале од гадење, тие веројатно веќе престанале и кога таа „болка“ ќе помине, жената има повеќе енергија. Кога на енергијата ќе се додаде зголемено лачење на хормони, се добива бремена жена која е многу заинтересирана за сексуален однос.
Бидејќи вашиот стомак сè уште не порасна многу, ова е време да уживате во пози кои нема да можете да ги направите во наредните недели.
Нека вашиот партнер седи на кревет или стол, а вие седите на него. На овој начин можете да ја контролирате длабочината на пенетрација, и нема да има притисок врз стомакот.
Што се однесува до позата, вие можете слободно да го практикувате класичниот стил на кучешки и врски меѓусебно кога се соочувате со вашиот партнер.
Во долг триместар, треба да ја избегнувате мисионерската позиција, како и сите други во кои лежите, бидејќи лежењето на грб создава притисок врз вените и го попречува протокот на крв во плацентата, што не е добро за вас или за бебето .
Трет триместар
Во текот на третиот триместар, единствената пречка за сексот е големиот стомак кој бара многу креативност.
Што се однесува до поза, пожелно е да се избегнат сите пози во кои лежи жената или во кои се создава притисок врз стомакот.
Може да пробате секс на работ на креветот, стои или клечи, и оние во кои можете да ја контролирате длабочината на пенетрација.
Оралниот секс, ако ниту вие, ниту вашиот партнер немате активен херпес, е дозволен во текот на целата бременост.

Гадење, болка во грбот и оток се само некои од факторите кои влијаат на сексуалниот живот на бремената жена. И иако често, особено во напредните фази на бременоста, е доста незгодно да имате секс, желбата постои.
Доколку нема здравствени препреки во бременоста на кои укажал лекарот, додека жената е бремена, сексот е дури и пожелен, но не секоја поза...
За да уживате без страв дека нешто може да „тргне наопаку“, прочитајте кои пози кај одредени фази во бременоста сè уште не се препорачуваат:


Прв триместар

Во текот на првиот триместар од бременоста, ако не ве спречува гадењето, може да имате многу добар сексуален живот. Влажнењето на вагината е засилено, а тоа ќе го направи сексот многу попријатен.
Покрај тоа, градите веќе ќе бидат видливо поголеми, што веројатно ќе му се допадне на вашиот партнер.
Што се однесува до поза, во првиот семестар сè е дозволено.


Втор триместар

Ако сте страдале од гадење, тоа веројатно веќе престана и кога таа „болка“ ќе помине, жената има повеќе енергија. Кога на енергијата ќе се додаде зголемено лачење на хормони, се добива бремена жена која е многу заинтересирана за сексуален однос.
Бидејќи вашиот стомак сè уште не порасна многу, ова е време да уживате во пози кои нема да можете да ги направите во наредните недели.
Нека вашиот партнер седи на кревет или стол, а вие седите на него. На овој начин можете да ја контролирате длабочината на пенетрација, и нема да има притисок врз стомакот.
Што се однесува до позата, вие можете слободно да го практикувате класичниот doggy стил.
Во вториот триместар, треба да ја избегнувате мисионерската позиција, како и сите други во кои лежите, бидејќи лежењето на грб создава притисок врз вените и го попречува проток на крв во плацентата, што не е добро за вас или за бебето.


Трет триместар

Во текот на третиот триместар, единствената пречка за сексот е големиот стомак кој бара многу креативност.
Што се однесува до поза, пожелно е да се избегнат сите пози во кои лежи жената или во кои се создава притисок врз стомакот.
Може да пробате секс на работ на креветот и оние во кои можете да ја контролирате длабочината на пенетрација.

Оралниот секс, ако ниту вие, ниту вашиот партнер немате активен херпес, е дозволен во текот на целата бременост.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Филмот Тома руши рекорди на гледаност и во...
Никој, дури ни режисерот Зоран Лисинац не очекувал дека биографскиот филм за боемот и фолкер Тома Здравковиќ ќе го гледа...
27
Пет трикови за белење на забите во домашни...
Без разлика дали сте пушач, пиете кафе или напросто сакате да ги избелите забите, постојат неколку начини тоа да го напр...
3
Facebook за 7 дена престанува да постои!
Основачот и мнозинскиот сопственик на моќната американска компанија Фејсбук, потврди дека за една недела ќе објави сe за...
3
Зошто спермата е добра за здравјето на жен...
Темата за спермата и нејзиното влијание врз здравјето на жената често пати се заобиколува. Но, зошто? Бројни истражувања...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali poveke preferirate da odite na odmor sami familiarno/decko-devojka ili da pokanite i odite so drustvo?

Da (62%)

Ne (25%)

Ponekogas (12%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!