|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што не смеете да кажете додека децата јадат?

Редакција Рингераја, 2.5.2019
Она што им го говорите на своите малечки во текот на јадењето, подеднакво важно е и како тоа што го консумираат. Постојат неколку фрази кои татковците и мајките неретко ги користат на трпезата, а всушност би требало да ги избегнуваат

image
/11


Пораките кои родителите ги испраќаат за храната при јадењето, може да имаат неверојатно влијание врз децата. Затоа, бидете сигурни дека тие се оние вистинските.

Ова се петте реченици кои родителите не смее да ги изговорат за време на оброците:

1. „Може да добиеш десерт ако ги изедеш сите брокули.“

Не само што на овој начин се издигнува десертот на пиедестал, туку на детето му праќате порака треба да ја изеде „фуј“ храната, како би долшло до „фин“ деликатес.

Кога веќе послужувате десет, сите членови од семејството треба да имаат избор да го изедат, независно од тоа колку претходно јаделе. Ако вашето дете сака да јаде само десерт, без воопшто да касне од главното јадење, тогаш обидете се само провремено да послужувате десерт.

Исто така, може да се обидете и да ги послужите десертот и главното јадење заедно. Звучи неразумно, ама кај некои деца функционира.

 

1

 

2. „Ти си многу пребирливо дете!’

Родителите би требало да го избегнуваат користењето на зборот „пребирливо“ на масата.

Ставајќи било каква „етиката“ на детето, никако не му помагате. Напротив.

Кога ќе го наречете пребирливо, тоа може истото да го преведе вака: „Јас сум дете кое не сака многу намирници и кое се плаши да проба нови нешта.“

2

 

3. „Касни уште пет гриза месо и три залаци салата.“

Родителите вообичаено мислат дека нивното дете не изело доволно квалитетни намирници од чинијата, туку јадело само компир и леб. Таквиот оброк на нив им се чини нерамнотежен.

Но, тоа што му диктирате на детето колку уште мора да изеде, нему ни малку не му од полза. Ова го потврди и нутриционистката Сали Куземчак, која и самата им ги кажувала овие реченици, дури не сфатила колку всушност му штети на нејзиното дете.


3

 

4. „Не би ти се допаднало.“

Дури и да сте 99% сигурни дека на вашето дете нема нешто да му се допадне, никогаш не го обесхрабрувајте тоа да го испроба.

Во ред е да го предупредите ако на пример храната е кисела или пикантна. Но, бидете отворени и поттикнувачки, бидејќи со децата никогаш не се знае.

 

4

 

5. „Мора да го пробаш ова!“

Правилото „земи барем едно залче“ функционира кај некои деца, поттикнувајќи ги да испробуваат работи, за кои на самите никогаш не би им ни текнало.

Сепак, за мнозинството од нив, оваа реченица само поттикнува борба на масата.

 

5


Што и е потребно на мајката за да не полуди?
Кога секојдневието е исцрпувачко и секој ден се чини дека трае по 30 часа и покрај сета добра волја, на секоја мајка и с...
6
Паметни играчки според возраста на детето
Во прилог е водич за тоа како и на која возраст децата играат, играчки со коишто се забавуваат и им помагаат да го разбе...
4
Само мајките на ќерки го знаат ова!
Дали имате една или повеќе ќерки? Тогаш дефинитивно ќе се препознаете во дел од следниот список. Ако, од друга страна, б...
4
Децата плачат, а во кујната како да паднал...
Мајката на четири деца, 32-годишната Constance Hall од Перт, Австралија, повторно има добра поента, пишувајќи за постпор...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Pomos okolu izbor na ime
miana

Ajde RR mamicki glasajte i pomognete.Prvata kerka mi se vika Mia a sega vtorata ?

Mila (34%)

Daria (41%)

Matea (25%)


Број на сите гласови: 178

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!