|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што да правите кога детето нема пријатели?

Редакција Рингераја, 3.8.2018
Дознајте како можете да му помогнете на детето да ја надмине срамежливоста и да најде пријатели меѓу своите врсници
Клучни зборови:

image
/11


Постои јасна тенденција за деца и адолесценти до 18 години да поминуваат помалку и повеќе од слободното време во друштво со врсници. Ова е вознемирувачки, бидејќи односите и пријателствата во детството се важни не само за социјализација на детето, туку и за неговиот правилен развој.

Ако родителите го превидат овој проблем, тоа може да биде причина веќе возрасното дете да стане интровертна личност склона кон депресивни состојби, изолирано и неспособно да се справи само.

Откријте каде е коренот на проблемот

Ако вашето дете нема пријатели во градинка или училиште, тоа не значи дека другите деца намерно го избегнуваат. Всушност, во повеќето случаи, самото дете има пасивен однос кон групата, што го прави невидливо.

За да дознаете што го спречува детето да се дружи, добро е да разговарате со наставниците кои имаат страничен поглед кон него. Побарајте ја причината и во вас самите - не е исклучено прекумерната загриженост да формирала кај детето зависност која да му пречи да комуницира слободно со своите врсници. Друга причина можеби е тоа што премногу долго детето поминува дома. Ова може да го натера да се чувствува изолирано во друштво на други деца, бидејќи ќе му се чини дека недостатокот на активности го прави здодевен и неинтересен за околината.

Не користете етикети кога зборувате за вашето дете

Дури и ако се обидете да му помогнете да ја надмине срамежливоста, да го оправдате детето со зборовите: "Тој е срамежлив!" не е вистинскиот пристап. Навистина, на долг рок, детето ќе ја прифати оваа изјава како вистинита и како доказ дека мама и тато сакаат да бидат такви.

Срамежливоста секогаш го крие недостатокот на безбедност. Затоа, за надминување, родителите треба да го поддржат, да го охрабрат и да го уверат своето дете кога чувствуваат дека му е потребно.

Разговарајте со вашето дете и поттикнете го да споделува

За таа цел, користете го Сократовиот метод на само-откривање, што го применил на неговите ученици. Целта на Сократ, со помош на конкретни прашања, беше да го пронајдат самите студенти решението што им е потребно за да се справат со специфичен проблем.

Можете да го примените истиот метод на вашето дете. На крајот на денот, на пример, кога ќе го ставите детето во кревет, можете да го прашате: "Со кој си играше денес? Како помина?". Важно е да го слушате без прекин или судење. И ако излегува дека е премногу тешко, само прашајте го: "Што ќе направиш утре за да ги смениш работите? Со кое од другите деца сакаш да разговараш?" Ова е добар начин да му помогнеме само да ги анализира неговите емоции и однесување. Ова ќе го натера да се чувствува посилно.

Поканете пријатели на вашето дете дома

Не се потребни посебни напори за кршење на мразот меѓу децата. Само поканете три или четири од пријателите на вашето дете во попладневните часови или разговарајте со нивните родители и излезете на прошетка во паркот. Поминувањето повеќе време заедно ќе направи децата подобро да се запознаат и ќе го направат вашето дете посигурно во себе.

Што треба да јадат немирните деца?
Истражувањата потврдија поврзаност на лошата исхрана со пореметувања во однесувањето, дури и со помал коефициент на инте...
34
Дали козјото млеко е поздраво од кравјото?
Многу луѓе се' повеќе ги користат производите од козјо млеко како “поздрава” алтернатива од кравјото. Но дали навистина ...
15
Кога срцето забрзано чука...
Кај повеќето родители овој симптом предизвикува страв и итна посета на педијатар. Прво треба да се препознаат ситуациите...
6
Голи пред децата: За и против
Голотијата пред децата им се спротивставува на традиционалните норми и им помага на децата да развијат здрава слика за н...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

na kakov nacin se porodivte?
nataly_13215

na kakov nacin se porodivte?

1.so carski rez (31%)

2.spontno poroduvanje (49%)

3.se uste ne sum se porodila (19%)


Број на сите гласови: 67

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!