|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Прашавме доктор:Породувањето започна

Редакција Рингераја, 18.1.2011
Рингераја постојано и будно ги следи Вашите проблеми од сите области. Со цел да Ви помогнеме воспоставивме соработка со стручни лица кои ќе одговараат на најчестите проблеми на нашите корисници.

image
/11


 

Редакција Рингераја :

Дали трудницата треба веднаш да се јави во породилно одделение, доколку водењакот и прсне?

 

Одговор:

Д-р Александра Шопова, спец. по гинекологија и акушерство, Ремедика

Секако, треба да се хоспитализира по прснувањето на воденикот.

 

Редакција Рингераја :

Дали зголеменото количество на плодова вода секогаш е знак за аномалии на плодот?

 

Одговор:

Д-р Александра Шопова, спец. по гинекологија и акушерство, Ремедика

Не секогаш, но е секако потребно да се направат испитувања, пред се ултразвучен преглед кај специјалист гинеколог, сертифициран за скрининг на аномалии.

 

Редакција Рингераја :

Дали породувањето со вакуум е ризично по животот на бебето?

 

Одговор:

Д-р Александра Шопова, спец. по гинекологија и акушерство, Ремедика

Кога би било ризично не би се применувал за да се спаси бебето, бидејќи породувањето се завршува со апликација на вакуум, во случаи кога дошло го паѓање на тоновите на детето (што означува загрозеност на плодот и потреба од итно породување), а во фаза кога главата на бебете е толку спуштена во родилните патишта да неможе да се извади со Царски рез.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Интервју: Бетпет, мајка на големиот борец ...
“Нашата ќерка се роди на 6 месеци и 18 дена и тоа со тежина од само 630 грама. Сега имаме три месеци и 2050 грама, па за...
5
Мајката избрала абортус – бебето живот!
Кога дознала дека е бремена по втор пат, младата жена се шокирала. Сите нејзини препорачале да направи абортус и таа се ...
5
Зошто магнезиумот е важен во бременоста?
Магнезиумот е минерал од витално значење во текот на нашите животи. Особено е важен за жените кои очекуваат бебе. Магнез...
4
Како јогата и помага на идната мајка?
Искуството на другите не е секогаш доволно да не заинтригира, но затоа можеме да се запрашаме што уште можеме да направи...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?