|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Негативните ефекти од премногу домашни задачи

Редакција Рингераја, 10.9.2015
Дали обемните домаѓни задачи ја намалуваат креативноста на децата?

image
/11


 

Динамиката на наставниот процес е поврзана со повеќе време што децата треба да го посветат на подготовка на домашната работа. Сакајќи да одгледаат воспитани, талентирани, добро образовани и интелигентни деца, родителите на моменти ги преоптоваруваат малите деца не само со подготовката на домашната работа, но и со дополнителни образовни активности.

За жал преминувањето на границата може да се одрази негативно, особено на помалите деца. Кои можат да бидат негативните ефекти?


Намалување на социјалната интеракција

Обрнете внимание на тоа колку време поминуваат децата за подготовка на домашната работа и како се одвива целиот овој процес. Што им недостасува во овие часови? Децата кои поминуваат премногу долги часови во пишување на домашни се ограничени во времето да комуницираат со своите врсници, дури и со возрасните.

Не заборавајте дека социјалните контакти им обезбедуваат на децата можност да научат други важни животни вештини, како комуникација, управување со конфликти, социјализација и други.


Ја намалуваат креативноста

Ако подготовката на домашната работа им ја одзема на децата можноста да играат игри кои ја градат нивната креативност, мотивација, аналитичко размислување и т. н., бидете сигурни дека тоа ќе се одрази не само на нивната генијалност, но и на резултатите, кои ќе ги добијат во училиште.

Не треба да се ограничува ова време во кое детето ги гради и истражува своите нови интереси кон светот.


Нерамнотежа

Децата кои се ангажирани со премногу домашна работа се загрозени од нерамнотежа што може да влијае на нивниот деноноќниот ритам (биолошки часовник). Презаситеноста може да доведе до нарушување на сонот, што ќе влијае на нивните когнитивни способности во текот на денот. Тоа ја намалува и мотивацијата за учење.

Непродуктивност

Голем број истражувања утврдиле дека има многу мала корелација помеѓу големината на домашните задачи и академскиот успех. Препорачливо е помалите деца да користат пократко време за подготовка на домашните задачи, или тоа да биде во комбинација со кратка пауза, забавни игри, одмор, за да се добијат најдобри резултати.

Времето во кое малите деца се преоптоварени со обврски, се смета за прекумерно и може да има спротивен ефект.

 

Ја сакаме храната која сме ја мразеле како...
Научниците открија дека со возраста вкусот ни станува "сложен" и успева да ја оцени храната која во детството не с...
6
Тврдоглавост
Го знаете она: на сред продавница врескање и тропање со нозете затоа што не сакаме да му купиме играчка или чоколатце?
5
Ранко Рајовиќ: Децата имаат лош ракопис
Основачот на Менса во Србија | Децата имаат се полош ракопис и поспоро пишуваат
5
Фото: Вака изгледа мојата мајка наутро
Детската искреност е една од најголемите убавини во животот. Таа некогаш знае да нe разнежни, а друг пат да нe насмее до...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

dali da imam 2 dete
amela

jas veke mam 1 dete i sega ke napolni 1 godinka a mojot soprug saka uste edno dete so vasa pomos ke dojdam do tocen odgovor dali e vreme ili ne vi blagodatam

da (57%)

ne (22%)

ne znam (8%)

odluci si sama (13%)


Број на сите гласови: 86

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!