|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не можам да ти купам, немам пари

Редакција Рингераја, 30.6.2014
Честа ситуација кај родителите е да ја сокриваат беспарицата, односно да не признаваат зошто на децата не можат да им купат нешто. Она што е полошо од тоа, е на детето да му овозможите се што ќе посака
Клучни зборови:

image
/11


 

Најчест изговор е “Но тој е добар ученик”. Супер, си најдовте поттик, но и средство за манипулација. Еден мој другар од средно, кој беше лош ученик и за секоја 2-ка добиваше надокнада, ми рече “Ти да си дете на моите родители, тие досега ќе банкротираа”, алудирајќи на тоа дека сум добар ученик. Тој совршено манипулираше со своите родители на тој начиин, но не знам дали тие беа задоволни со тоа.

Како родители не треба да ја имате таа пракса, бидејќи децата треба да научат дека не може да се купи се што ќе се посака, не затоа што “Ете не може”, туку затоа што постои добра причина за тоа. Парите ние ги заработуваме, но треба да ги научиме и децата да заработуваат исто така. Парите во денешно време се ограничени (барем кај поголем дел од популацијата) и треба да се трошат промислено, за подоцна да не се каеме. Затоа слободно кажете му на детето дека немате пари за тоа што сака, или барем кажете му дека во моментот немате. Можеби ќе ви биде непријатно првите неколку пати, но тоа е реалност и самите деца ќе го сфатат тоа многу подобро отколку што очекувате.

Ако кажете “Не може, така велам и крај!”, детето останува збунето. Не знае дали е тоа заради него, дали тоа нешто згрешило, или е обид за искажување на вашата моќ над него, бидејќи “вие сте газда”. Ова второто е екстра лошо.

Дека е тешко – тешко е, но времето и тренингот ќе го направат своето. Можеби со тоа и вие ќе се доведете во ред, посебно ако сте склони кон импулсивно купување.

Зошто децата сакаат чаша вода пред спиење?
Дали сте се запрашале зошто пред да заспие, скоро секогаш, детето сака да пие вода? Многу родители губат трпеливост и се...
4
Децата не треба да преспиваат по навршена ...
Ако вашето дете не сака да спие во текот на денот, не мора да го присилите да го стори тоа
3
20 факти за вакцините кои секој треба да г...
Вакцинацијата е особено жешка тема на разговор во последниве години. Од една страна, вакцините се ефикасен начин да се з...
3
Совети за спречување на пукање на јајцата
Дали веќе размислувате како ќе ги бојадисате Велигденските јајца? Ве загрижува ли помислата дека за време на варењето ја...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime za masko bebe
bebuv4eto

ajde ringerajki koe ime e poubavo?

Matej (23%)

Andrej (27%)

Luka (20%)

Damjan (30%)


Број на сите гласови: 244

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!