|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајчинството може да го наруши психичкото здравје

Редакција Рингераја, 12.4.2019
Товарот кој го имаат мајките и емотивната одговорност поврзана со воспитувањето на децата ? штетат на психичкото здравје на жената, покажа ново истражување

image
/11


Истражувањето кое беше објавено во магазинот Sex Roles покажа дека иако повеќето мажи ги извршуваат домашните работи и се грижат за децата отколку што беше случај во минатото, жените и понатаму управуваат со домаќинството, дури и кога се вработени. 

Истражувачи од универзитетот во Аризона и Оклахома се обиделе да дојдат до заклучок дека "невидливата работа" е поврзана со чувството на преоптовареност и чувството на празнина во секојдневниот живот на жената.

Речиси девет од десет жени исто така изјавија дека се одговорни и за други области во семејните рутини како што е на пример грижата за домашните работи. Големиот број на жени сметаат дека тие се главно одговорни за следење на вкупната емотивна состојба на своите деца.

Токму оваа "невидлива работа", која служи за осигурување на доброто на децата, претставува силна и единствена врска со стресот кај жената. Исто така, оваа состојба може да се поврзи и со незадоволството со животот во бракот или животот во целина.

"Истражувањето покажува дека мајката е првата личност која одговара на проблемите на своите деца. Тоа е многу тешка работа. Може да биде застрашувачки тоа што самостојно донесувате одлуки, што всушност би можело да ги влошат, а не подобрат работите поврзани за среќа на Вашите деца", стои во истражувањето.

1

"Иако жените работат помалку физички напорна работа, тие и понатаму се одговорни за тоа секогаш да има прашок за алишта, цела облека да биде навреме исперена и секогаш да има чисти крпи", вели авторката на истражувањето д-р Луција Цициола.

Жените кои биле задолжени за домаќинство рекле дека биле премногу зафатени со својата улога на родители, имале малку време за себе и се чувствувале исцрпено, пренесува Индепендент.

Десет најголеми детски стравови
Стравовите се неизбежен дел од животот, кои се појавуваат во различни фази од развојот, особено кај децата. Што ги преди...
3
Тргнете ги децата од компјутерот
Физичката активност е битен сегмент во развојот на детето. Уште од рана возраст најмладите треба да вежбаат. Доколку ваш...
3
Тетка – засолниште за детската душа!
Кој немал тетка, немал среќа да поседува неизмерно богатство собрано во една личност. Тетката е секогаш извонредна жена,...
3
Интервју со Фатма Бајрам Аземовска
Фатма Бајрам Аземовска е успешна жена, директор на Здружението на граѓани “Сумнал” и еден од креаторите на проектот “Слу...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste ljubitel na umetnost?

Da (50%)

Ne (0%)

Ponekogas (50%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!